Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-04-2012, 11:02   #11
Aschaar
Banned
 
Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Wolałbym jednak wiedzieć czy jest to faktycznie przydatne, no i pisałbym wtedy o każdym bogu jak w koncercie życzeń
Ściągając wątek na mielizny offtopu...
To jest tak naprawdę kluczowa kwestia. "Czy to faktycznie jest przydatne"? W podręczniku podstawowym są - zaskakujące - podstawy zapewniające możliwość rozegrania przygody w konkretnym systemie. Tak sammo mało jak o religii mówi się o geografii, polityce, historii... Jeżeli ktoś ma potrzebę to sięga po specjalistyczne podręczniki.

Myślę, że znacznie przydatniejszym byłoby napisanie zalążków (nie mówię o całości) scenariuszy, które te wątki religijne by eksploatowały.


Już o tym wspominano w wielu miejscach, również w tym wątku - nie w każdej sesji wątki religijne / geograficzne / polityczne / gospodarcze / militarne / socjologiczne / naukowe / historyczne / potrzebne dopisać / niepotrzebne skreślić muszą występować. W zasadzie sesja która stara się wrzucić wszystkie te wątki w jedną - nie daj Boże jeszcze krótką historię jest o niczym. Proponuję zajrzeć do wątku "świat uczonych w sesji"...
Każdy scenariusz koncentruje się na jakichś konkretnych wydarzeniach wszystkie pozostałe (czyt: niezwiązane z nim) zrzucając na dalszy plan i pomijając. Ile osób na sesji "uskutecznia" deklarowanie przeżuwania kęsów pożywienia czy wydalania? Rozkulbaczania konia czy sposobu rozbijania namiotu i ścielenia posłania? Czy to znaczy, że postacie tego nie robią? W ten sam sposób spychane są religia czy polityka...

Powiem więcej - ciężko jest zbudować dobry scenariusz eksploatujący wątki religijne - faktycznie religijne, a nie "sztampowe" niszczenie Chaosu, przez całą resztę. Zwłaszcza ciężko o taki scenariusz w klasycznym WH z losowanymi postaciami. Naprawdę ciężko mi sobie wyobrazić człowieka ciurę obozową dyskutującą z krasnoludem przepatrywaczem o moralności wyznawców Ulryka czy filarach wiary w... w sumie kogokolwiek (bo jaką postacie mają wiedzę na ten temat?).


Więc zamiast ogólników i pytań przydały by się konkretne przykłady i koncepcje...
 

Ostatnio edytowane przez Aschaar : 01-04-2012 o 11:04. Powód: int
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem