Wątek: Boże chroń!
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-04-2012, 02:25   #7
Campo Viejo
Northman
 
Campo Viejo's Avatar
 
Reputacja: 1 Campo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputację
W zmienionym świecie są zmienieni ludzie a więc i wszystkie płaszczyzny. Myślę, religijność przyjęłaby różne formy lub żadnej. Albo fanatycy (nie mam podręcznika i nie wiem czy autorzy to przewidzieli), sekty lub ateizm, tudzież agnostycyzm, czyli ateizm praktyczny lub może neopoganizm, religia, która przeszłaby ewolucję integracji z maszynami i kultem technologii. Bo w takich skrajnych i ekstremalnych sytuacjach ludzkie postawy się polaryzują i ludzie, niezależnie od wyznawanej wiary są albo gorący albo zimni. Taka jest ludzka natura mimo, że dążenie do religijności jest od zarania dziejów wpisane w jego istnienie. Podstawą kultu jest nauczanie i wychowanie do życia w wierze, z tym, że jedno i drugie ma małe szanse na rację bytu w tak zmienionych realiach, a więc i sama religia przeszłaby ewolucję stając się albo mitem, albo parodią, albo ekstremą lub jeszcze czymś innym lub nowym.

Temat ciekawy. Motyw religijności w postapo zawsze będzie intrygujący i uniwersalny i pojawia się dosłownie lub przez analogię w wielu książkach, filmach i grach. Od Matrixa po Book of Eli i Fallout. Jednak grając w Cyberpunka nie odniosłem wrażenia, żeby tamten świat był kulturowo uduchowiony w ogóle. Jego społeczeństwo widziałbym jako wyzwolone i zdystansowane raczej do religii, a już na pewno do tej w znanych nam strukturach, bo w niskim poważaniu mają cyberpuny inne formy organizacji jak korporacje, instytucje państwowe i tak dalej.
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill
Campo Viejo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem