Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22-09-2012, 16:06   #1
Makotto
 
Makotto's Avatar
 
Reputacja: 88 Makotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znanyMakotto wkrótce będzie znany
Wordis: Początek - materiały

Krainy i kraje:


Baledor – Dzika i niebezpieczna kraina na północy, nieskolonizowana przez żadne z granicznych państw. Żyją tam klany wojowniczych wikingów, skupione dookoła drewnianych osad, plemiona barbarzyńskich wendoli góry zaś zasiedlone są przez klany krasnoludów. To lodowe piekło jest jednym z najbardziej nieprzyjaznych miejsc w Wordis a nieodkryte, północne rubieża tej krainy kryją w sobie tajemnice i groźbę.

Główne miasta:

Port Kamienna Baszta – jedyne duże miasto na terenie Wordis, zbudowane przez krasnoludy, jako bezpieczny punkt handlowy. Obecnie, Kamienna Baszta to największe i w sumie jedyne miasto na północy, będące pewnym przyczółkiem dla podróżników i kupców. Populacja miasta to głównie krasnoludy i ludzie północy, lecz znajdą się tam także gnomy oraz dzikie elfy szukające schronienia przed rosnącymi w siłę klanami wendolów. Obecnie w Kamiennej Baszcie żyje około 5 tysięcy mieszkańców.

Góra Morr – główny ośrodek kultury krasnoludzkiej oraz stolica wszystkich krasnoludów w górach północy. Cały szczyt jest w istocie miastem, fortecą oraz kopalnią, w której żyje przeszło 30 tysięcy krasnoludów. Wszystkie pozostałe miasta połączone są z górą Morr siecią kolejek oraz tuneli.

Inne miasta Baledor to raczej sieci drewnianych osad, otoczonych plisadami, których pozycja nie została zaznaczona na mapie.

Główne organizacje:

W Baledor nie ma organizacji, jako takich. Co kilka lat organizowany jest Wiec Toporów, w trakcie którego z Góry Morr płynie rzeka złota i skarbów, przeznaczona dla wszystkich poszukiwaczy przygód oraz najemników którzy przybędą na północ by wraz z klanami gromić wendoli, plemiona orków i innego paskudztwa.

Religie: Kult Przodków, Bestie Totemiczne, Obad-Hai, Kord, Moradin

Klasy z tego regionu: Wojownik, Barbarzyńca, Druid, Tropiciel, Kapłan

System monetarny: Krasnoludzkie szelągi z miedzi, srebra, złota i platyny.


Sojusz Wislewski – surowy i rozległy kraj, jednoczący w sobie wolnych jeźdźców stepowych z zachodu, Rycerzy Królewskich z południowej części krainy oraz twardych traperów z północnych Rysich Borów. Sojusz powstał w mieście Wislew, dzięki inicjatywie króla Srogieja, ponad trzysta lat temu. Od tamtej pory królestwo jest strażnikiem (zaraz obok Conlimote) granicy z Baledor oraz jednym z głównych mocarstw w Wordis. Słynie z wyborowej jazdy, za równo lekkiej oraz ciężkiej, oraz wyśmienitych miodów pitnych pędzonych przez szlachtę oraz magnaterię. Charakterystyczna dla sojuszu Wislewskiego jest także niechęć do magii innej niż kapłańska, z powodu przewrotu który o mało nie doprowadził do rozłamu państwa, na czele którego stało pięciu magów-magnatów.

Główne miasta:

Wislew – stolica kraju, będąc również głównym ośrodkiem handlowym oraz kulturowym. Znajduje się ona nad rozwidleniem rzeki Wiss, od której wzięła się nazwa miasta. Z powodu wielkiej tolerancji rasowej, w Wislewie można spotkać przedstawicieli niemal wszystkich ras, a populacja miasta wynosi już ponad 50 tysięcy ludzi.

Les Pevnost – duży, drewniany fort znajdujący się w sercu Rysich Borów. Pochodzący stamtąd tropiciele i wojownicy strzegą północnej granicy Sojuszu, pilnując żeby orkowie oraz wendolowie z Baledor nie przechodzili na południe. Zamieszkują go głównie ludzie, elfy oraz półelfy, a samo miasto znajduje się w ścisłym sojuszu z otaczającymi je osadami dzikich elfów. Z powodu częstych podróży i długotrwałych łowów, trudno ocenić jest wielkość populacji Les Pevnost, przez co sami miejscowi mówią że w forcie mieszka od 10 do 15 tysięcy mieszkańców.

Kapajevo – największe, ruchome miasto jeźdźców stepowych, będące w istocie setkami wozów oraz taborów, ciągniętymi przez cenione w całym królestwie kłusaki równinne. Kapajevo zatrzymuje się na dłużej tylko z okazji świąt, przesilenia wiosennego lub ważnych wydarzeń wewnątrz społeczności (ślub któregoś z Atamanów, konkurs w jeździe konnej, pogrzeb szanowanej lub lubianej osoby). Z powodu dość zamkniętej struktury, w ruchomym mieście żyje mało przedstawicieli innych ras, ale jeśli już, to jeźdźcy najchętniej przyjmują do siebie krasnoludzkich rzemieślników, półośkowych bojowników lub elfów. W przypadku ostatnich podziwiają ich wrodzoną zwinność i rękę do zwierząt. Obecnie żyje tam jakieś 100 tysięcy jeźdźców.

Główne organizacje:

Pakt Możnych – wielka filia handlowa, zrzeszająca w sobie wszystkich właścicieli ziemskich, kupców oraz co bardziej wpływowych wielmożów. Pakt to moloch i tyran handlowy w Sojuszu Wislewskim, próbujący poszerzać swoje wpływy nie tylko w dziedzinie bankowości ale i polityce. Jeszcze kilka lat temu filia o mało nie została zniszczona, gdy jej przywódca, Adam z rodziny Sorowiczów, upojony swoją rosnącą władzą i wpływami, otwarcie zasugerował królowi, że w przypadku rządzenia państwem monarcha powinien zdać się Pakt. Od tamtej pory organizacja cierpi na spadek sukcesów i niewielkie represje ze strony rządu, a sam Adam Sorowicz zaginął w czasie polowania na tury.

Orda Petyhorska – stowarzyszenie rycerzy oraz wojowników, a także elitarny filar wojsk Sojuszu WIslewskiego. Petyhorzanie to formacja konna, zrzeszająca najlepszych, doświadczonych jeźdźców, szkoląca ich w walce w szyku i wyposażająca w najlepsze zbroje oraz broń. Mimo pewnych niesnasek z Kapajevskimi jeźdźcami, Orda oraz stepowcy stanowią o potędze militarnej Sojuszu.

Religie: Kult przodków, Kord, Pelor oraz bóstwa mniejszości etnicznych

Klasy: Wojownik, Barbarzyńca, Kapłan, Tropiciel, Bard, Łotrzyk

System monetarny: Puszczyki - monety miedziane, Jastrzębie - monety srebre, Sokoły - monety złote, Orły - monety platynowe/weksle o dużych nominałach


Conlimote- drugi, obok Sojuszu Wislewskiego, strażnik południowej granicy Baledor, oraz jedno z głównych mocarstw na kontynencie. Conlimote, kiedyś będące sojuszem górali z Wyżyny Granicznej oraz pasterzy z nizin, obecnie to jedno z najstabilniejszych państw trzymane razem dzięki tradycji, zaufaniu i wierności koronie. Rządzone łagodną, żeby nie powiedzieć ospałą, ręką rodziny królewskiej, Conlimote powoli wchodzi w wiek wielkich odkryć i innowacji technologicznych, pozostając w cichym konflikcie z graniczącą z nim od południa A’loues.

Główne miasta:

Ironbridge – stolice państwa oraz jedno z największych miast na całym kontynencie, Ironbridge charakteryzuje się mocną, kamienną architekturą, zatłoczonymi ulicami oraz wielkim zamiłowaniem do teatru, turniejów rycerskich oraz ciemnego a’le. Tutaj też stoi zamek, będący od wielu pokoleń siedzibą rządzącej w królestwie rodziny Pettington. Żelazny Most łączy zaś wschodni i zachodni brzeg rzeki Fleet. Obecnie, szacuje się że w Ironbridge żyje ponad 500 tysięcy przedstawicieli wszystkich ras.

Kirkwall – potężna, kamienna forteca będąca strażnikiem północy królestwa. Łączy ona potężnym murem sieć pomniejszych zamków postawionych na szczytach wzgórz oraz góry, w celu obrony królestwa przed hordami z północy. Władający fortecą klan Kirrstark cieszy się szacunkiem pozostałych klanów górali, a z powodu powoli następującego przeludnienia Kirkwall, wysyła część rodzin na południe, na ziemie nadane klanowi przez rodzinę królewską w nagrodę za zasługi. Obecnie w Kirkwall żyje 12 tysięcy mieszkańców, a sama warownia utrzymuje dobre stosunki z pobliskimi klanami krasnoludów.

Główne organizacje:

Wysoki Uniwersytet – jest to wielka organizacja, zrzeszająca wszelakich czarodziejów oraz zaklinaczy, mająca za zadanie zbieranie informacji i poszerzanie wiedzy zawartej w woluminach Biblioteki Królewskiej. Członkowie Uniwersytetu, mimo nazwy, tylko częściowo zajmują się kształceniem swoich ludzi oraz debatami naukowymi. W większości są to poszukiwacze wiedzy i podróżnicy. Uniwersytet jest szanowany nie tylko w Conlimote, ale także w innych państwach.

Liga Rozpowiadaczy – wiele lat temu na terenach Conlimote i sąsiednich państw wiedza czy umiejętność czytania i pisania były traktowane niczym wiedza tajemna, przeznaczona tylko dla nielicznych. Wtedy też, sprzeciwiając się prawu elitaryzmu edukacji, Gavon Firedust złożył Ligę Rozpowiadaczy, której głównym celem było uczenie ludzi metodą z ust do ust. Obecnie Liga to jedna z najbardziej szanowanych organizacji w Wordis, mająca tysiące formalnych i nieformalnych członków. Głównie Rozpowiadaczami są kapłani i bardowie.

Rycerze Kręgu – elitarna grupa zrzeszająca paladynów i praworządnych tropicieli oraz wojowników, oddająca cześć Heironeousowi i szkoląca swoich członków do walki z siłami nieczystymi.

Religie: Pelor, Święty Cuthbert, Heironeous, Olidammara

Klasy: Wojownik, Paladyn, Tropiciel, Barbarzyńca, Bard, Czarodziej, Łotrzyk

System monetarny: Miedziaki i Srebrniki, nazywane Grosiwem, oraz Korony, wytapiane ze złota lub platyny


A’loues – odwieczny rywal Conlimote na praktycznie wszystkich istniejących płaszczyznach oraz samozwańcza oaza kultury i sztuki. A’loues słynie właśnie z tych cech, do których czasami dodawana jest zbytnia duma ze wszystkiego co związane z własnym krajem oraz ogromny nacisk na modę oraz wymyślne stroje. Wszystko to sprawia że ludzie z A’loues postrzegani są jako fircykowie, bawidamki oraz wodzireje, zapomina się zaś o najlepszych szkołach szermierczych oraz elitarnej Gwardii Pistoletowej mającej za zadanie chronić kraj oraz rodzinę królewską. Ponadto, połowa kraju pokryta jest niebezpiecznymi bagnami, oddzielającymi cywilizowany wschód krainy od bogatego w rudy metali łańcucha Gór Cooka na zachodzie. A’loues słynie też z niechęci względem „zabobonu jakim jest religia”.

Główne miasta:

Periguex – stolica oraz samozwańczo „najwspanialsze miasto całego Wordis”. Dorównujące Ironbridge rozmiarem i ilością mieszkańców, Periguex stanowi wspaniały przykład równowagi pomiędzy efektywnością i efektownością. Wspaniałe pałace, ogrody oraz misternie zdobione budynki nie stanowią przeszkody dla handlarzy, kupców, stróżów prawa i wszędobylskich urzędników pędzących za swoimi sprawami po ulicach stolicy. Ze względu na umiłowanie piękna, oprócz ludzi, w Periguex mieszka mnóstwo elfów i półelfów, z czego większość mająca w sobie krew elfów słonecznych. Mimo to, żyje tam też sporo „brzydszych ras” takich jak gnomy, krasnoludy i niziołki. Orkowie i półorkowie zaś traktowani są jak rasa zwierząt. Obecnie, w Periguex żyje około 500 tysięcy ludzi.

Trudno wymienić pozostałe miasta A’loues z powodu dość specyficznego zurbanizowania krainy. Cała linia brzegowa to niekończąca się sieć miast i miasteczek, i tylko tabliczki z nazwami informują podróżnych o opuszczeniu jednej miejscowości i dotarciu do kolejnej. Istnieje też wąska linia farm uprawnych pomiędzy miastami a Wielkim Rozlewiskiem, gdzie „prości chłopi” zapewniają reszcie krainy podstawowe produkty spożywcze

Główne organizacje:

Gwardia Pistoletowa – ogólne pojęcie na siły zbrojne A’loues. Ze względu na różnego rodzaju pochodzenia, pistolierzy dzielą się na różne pułki. Największy, Złoty, pochodzi z zachodniego A’loues. Zaraz obok niego jest pułk Błękitny, werbowany z ludzi zamieszkujących Rozlewiska, oraz Czarny, ruchomy, krążący po granicy królestwa i strzegący jej. Każdy bardziej zamożny szlachcic może też sformować własny pułk, przez co niektóre formacje Gwardii niekoniecznie są w pełni wierne rodzinie królewskiej.

Religie: Pani Rozkoszy, Olidammara, religie mniejszości etnicznych

Klasy: Wojownik, Łotrzyk, Bard, Czarodziej

System monetarny: Argenty Królewskie - monety odlewane z miedzi, srebra, złota lub platyny. Im wyższa wartość, tym mniejsza moneta.


Middenland – ze względu na bardzo korzystne położenie, pomiędzy pasmem Gór Cooka a Górami Złotego Runa, oraz z powodu stosunkowo pokojowych sąsiadów na północy, wschodzie i zachodnie, Middenland wraz ze swoimi pracowitymi oraz upartymi mieszkańcami, szybko sam przejął rolę głównego agresora i prowokatora wszelakich wojen. Prowadzony silną ręką generalicji, wierzącej tylko w potęgę militarną, Middenland zasłynął, jako kraj wyborowych żołnierzy, świetnych rzemieślników i niezdrowego przekonania, że muszkietem można rozwiązać każdy problem. Sceptyczny względem magii i religii rząd Wielkiego Generała Rufusa Getringa wszystkie fundusze na rozwój umieścił w gnomiej myśli technicznej, obracającej się dookoła czarnego prochu, silników parowych i nowoczesnych machin wojennych. Od powstania państwa, nie było roku żeby Middenlandczycy nie brali udział w jakimś konflikcie, jeśli nie z sąsiadami, to w wojnie domowej. Jedynie krasnoluda z gór Cooka mogą nie obawiać się inwazji Middenlandu, gdyż są największym dostawcą rud metali, broni oraz pancerzy dla tego ekspansywnego kraju.

Główne miasta:

Zagłębie Groningen – formalnie nie jest to jedno miasto, lecz wiele większych i mniejszych miast, których granice zatarły się, gdyż gęstość zabudowy i chęć mieszkania blisko stolicy którą było właśnie Groningen, sprawiły że jedno miasto zmieniło się w kolosalną metropolię długą na setki kilometrów. Obecnie zagłębie dzieli się na kilka dzielnic, z których głównymi są Groningen, Haldenslebel oraz Edderitz. W samym zagłębiu żyje ponad milion mieszkańców.

Landy – Middenladn podzielony jest na trzy jednostki administracyjne, nazywane Landami. Centralna kraina, gdzie znajduje się zagłębie Groningen, nazywa się Haupstadtland. Wschodnia, której główną częścią jest Knieja Blitza, Waldenland oraz główny dostawca kruszców oraz rud metali, zachodni Gebirgenland.

Hafenstand – duże miasto, stojące na granicy Unii Westaliańskiej, umiejscowione nad brzegiem rzeki Wiss. Hafenstand jako jedyne dba o kontakty dyplomatyczne z innymi krajami, dążąc do niepodległości względem Middenlandu. Samo miasto zaś utrzymuje się z importu i eksportu prowadzonego na rzece Wiss.

Południowy kamieniołom – jest to obszar znajdujący się na granicy Middenlandu i Krevlodh oraz Esomii. Tem trafiają wszyscy więźniowie, skazańcy oraz przedstawiciele ras niższych, tacy jak orkowie i półorkowie, by pracować tam do parszywej śmierci pod okiem brutalnych strażników.

Główne organizacje:

Kolegium Inżynierów – wielka organizacja poszukiwaczy, alchemików i inżynierów z siedzibą w Groningen. Jej celem jest możliwie szybka i wydajna ewolucja broni i techniki militarnej Middenlandu. Setki naukowców w filiach w całej krainie łączą wysiłki, by tworzyć broń i machiny godne Middenlandzkich zapędów militarnych. Właśnie Kolegium stworzyło i spopularyzowało broń czarno prochową.

Religia: Pelor, Kord, Garl Świetlistozłoty

Klasy: Wojownicy, Tropiciele, Łotrzykowie

System monetarny: Middenlandzie Muntze - ośmioboczne monety odlewane ze srebra, złota lub platyny. Miedziaki są już niemalże niespotykane.


Unia Westaliańska – umiejscowiona w umiarkowanie ciepłym klimacie Unia Miast Królestwa Westalii jest jednym z najpiękniejszych krajów w całym Wordis. Niestety, sami Westaliańczycy należą do ludzi charakternych, kłótliwych i ognisto krwistych, przez co mimo istnienia Unii, poszczególne miasta walczą ze sobą, jednocząc się tylko przeciwko ewentualnym wrogom zewnętrznym. Do tego należy dodać fakt, że kraj ten konkuruje z A’loues o miano mekki kultury i sztuki. Westaliańscy malarze, rzeźbiarze oraz architekci prześcigają się wzajemnie pod względem wspaniałości swoich dział, czyniąc każde miasto na terenie krainy istną perełką architektoniczną. Świątynie, muzea, gmachy publiczne a nawet, słynne w całym Wordis, burdele budowane są z najwyższą troską.

Głowne miasta:


San Giacoppo – jedno z głównych miast kupieckich i tytan handlu z Sojuszem Wislewskim oraz Wolnymi Wyspami. Charakteryzuje się wielką tolerancją na przybyszy i uznawane jest za wizytówkę Westalii. Rządząca nim rodzina Salviati nie ma sobie równych w dziedzinie bankowości i handlu. W San Giacoppo żyje obecnie 100 tysięcy mieszkańców i jakieś 20 tysięcy przyjezdnych.

Castel del Borgo – słynące ze swojej floty, ufortyfikowane miasto portowe niedaleko granicy z Esmią. Ze względu na dość agresywnego i brutalnego sąsiada, jakim jest Święte Królestwo Esomii, Unia Westaliańska jednogłośnie zgodziła się na wspólne odbudowanie zniszczonego Castello na południu i oddanie go w ręce Mario Cuzzo, najwybitniejszego taktyka w królestwie, oraz jego rodziny. Z biegiem lat i mimo śmierci pierwotnego kasztelana tej twierdzy, miasto rozkwitło, rozwinęło się i zostało pierwszą barierą na wypadek gdyby Esomijczycy uznali, że czas na krucjatę przeciwko „zepsuciu i kurestwu szerzącemu się w Westalii”. Obecnie w cywilnej części Castel del Borgo żyje 70 tysięcy ludzi oraz liczni kondotierzy ze swoimi oddziałami, walczący za pieniądze Unii.

Tutore Camp – neutralne względem wszystkich konfliktów wewnętrznych rozległe miasto, sprawujące pieczę nad lasami oraz polami uprawnymi w południowo-zachodniej części kraju. Niezależnie od tego kto z kim toczy walki, władze miasta mają za zadanie zaopatrywać cały kraj w zapasy żywności w okresie rozkwitu, oraz w opał na wypadek zimy. Tutoreańczycy są szanowani w całym kraju jako ludzie godni zaufania i stateczni.

Główne organizacje:

Złodzieje w Cieniu Tronu – ze względu na brak jednego władcy i fakt że całym krajem rządzi nie do końca zgodna Rada Miast, odpowiednio przygotowane organizacje złodziejskie oraz szpiegowskie zaczęły przenikać do struktur władzy, odpowiednio wpływając na decyzje podejmowane przez możnych. Mimo że ich metody budzą wiele kontrowersji a samo złodziejstwo w każdym z krajów uznawane jest z jedno z najcięższych przestępstw, cel Złodziejów w Cieniu Tronu jest dość szlachetny. Samemu pociągać za sznurki, żeby nie dobrał się do nich nikt, kto chciałby zaszkodzić Unii Westaliańskiej.

Servi di Denaro – szerzej znani jako „Słudzy Pieniądza” to organizacja kupiecka wiążąca ze sobą wszystkie miasta niezależnie od niesnasek między nimi i zapewniająca płynność handlu za równo wewnątrz państwa jak i import/eksport po za nim.

Religie: Uśmiechnięty Pan Losu, Olidammara, Pelor

Klasy: Wojownik, Bard, Łotrzyk, Kapłan

System monetarny: Denary - odlewane z miedzi, srebra, złota i platyny. Przy dużych transakcjach, używane są Denary Kupieckie, gdzie w monecie umieszczane są również kamienie szlachetne.
 
__________________
Hello.
My name is Inigo Montoya.
You killed my father.
Prepare to die...
Makotto jest offline