Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-02-2013, 14:55   #1
JPCannon
 
JPCannon's Avatar
 
Reputacja: 1 JPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputację
RPG dla najmłodszych

Odkąd urodził mi się synek, rozmyślałem nad tym jak wprowadzę go w świat rpgów. Na razie jest jeszcze na to ciut za mały, jednak nie tracąc czasu szukałem w sieci jakiś prostych systemów, które by się nadawały dla najmłodszych. Osobiście polecam oczywiście Savage Worlds, gdyż jest systemem z mechaniką którą można sprowadzić do prostego rzutu kostką, ze stałą skalą trudności w każdej sytuacji i już. Do tego dołożyć ciekawy dla dziecka setting, jak chociażby ten który opisywałem w dziale do Savega.

http://lastinn.info/409116-post13.html (Materiały i dodatki)

Nie zmienia to jednak faktu, że chciałem sprawdzić jeszcze inne alternatywy, które były z góry skonstruowane w stronę jak największej prostoty mechaniki, a zarazem pozwalające na jakąś losowość.

Znalazłem w sieci mechanikę stworzoną specjalnie dla wirtualnego stołu do rpgów, która była prosta jak budowa cepa. Bohater miał tylko trzy cechy Siła, Zręczność i Mądrość. Wysokość danej cechy określa iloma k6 rzucasz. na dwóch z sześciu pól kostki znajdują się gwiazdki. By udał się test trzeba wylosować chociaż jedną gwiazdkę. Do tego można sobie stworzyć jakiś skill dokładający kostkę w przypadku konkretnego testu. Np Grając złodziejaszkiem i próbując otworzyć zamek, mając Zręczność na 2 i np skill Otwieranie zamków, rzucamy 2 kostkami za zręke i jedną dodatkowo za skill. Jeśli zamek nie jest wybitnie skomplikowany to jak wypadnie gwiazda to test się udaje

Myślę, że grało by się bardzo lekko tłumacząc dziecku, że musi rzucić tymi trzema kostkami i jeśli na którejś wypadnie gwiazdka to mu się udało . Do tego można dołożyć kość k20 na której może wypaść super pech czyli 1 lub super fart czyli 20, co daje automatyczny sukces lub pech. W mechanice ze strony są też tak jakby fuksy, sztony, groszki czy jak kto chce to nazwać. Oddając rzetonik można dostać jedną gwiazdkę więcej, lub w przypadku magów rzucić zaklęcie używając ich jak many. Przy lekkiej modyfikacji myślę, że to świetny system dla najmłodszych Więcej zasad i szczegółów można znaleźć na stronie gry "Fabletop".

Temat założyłem jednak, bo jestem otwarty na różnorakie inne pomysły. Głównie chciałbym prosić o informacje w jakim wieku według was da się już z takim maluszkiem pograć w proste rpgi (osobiście myślę, że kiedy zaczyna normalnie mówić). Po drugie zaś chciałem wiedzieć czy któreś z was nie zna jeszcze innych systemów, settingów czy mechanik dla najmłodszych graczy rpg. Chciałem też poprosić o rady, jeśli ktoś z was ma w tym doświadczenie, jak grać z maluchem, jakieś porady lub spostrzeżenia?

Chętnie też poczytam opis jakiejś przykładowej sesji jaką przeprowadziliście z dzieckiem.

Z góry dziękuje za konstruktywną pomoc
 
__________________
"Miłość której najbardziej potrzebujesz to Twoja własna do siebie samego"
JPCannon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem