Wątek: Dialogi
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-02-2013, 00:10   #13
Karmelek
 
Karmelek's Avatar
 
Reputacja: 1 Karmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znany
Cytat:
Tekst w porządku, ale z paroma rzeczami się nie zgodzę. Po pierwsze, przynajmniej jeśli ufać Wikipedii, źle rozróżniasz myślnik i pauzę.
Ja nie ufam Wikipedii. Pisałam z mądrej książki wydanej przez PWN i pisałam to nie po to, żeby zdefiniować myślnik, pauzę, półpauzę i ta dalej.


Cytat:
Teraz kolej na zasadę "pokazuj, nie mów". Czy taka zasada w ogóle ma zastosowanie w formie pisanej?
Zdecydowanie ma. Jeśli się tego nie stosuje, to po pewnym czasie wychodzi z tego podręcznik do historii, a nie tekst, który czyta się dla przyjemności.

Cytat:
Zatem czemu nie powiedzieć, że jakiś bohater jest wkurzony? Inaczej czytelnik nie będzie tego wiedział, bo nie ma tu takich subtelności jak widoczna na ekranie gra aktorska.
Dobrze. Ale "wkurzenie" można pokazać na wiele sposobów. Im więcej ktoś pisze, tym większą ma biegłość w posługiwaniu się różnego rodzaju chwytami. Nie musimy w prost pisać, że ktoś jest wkurzony, możemy to pokazać poprzez zachowanie tej osoby, co tylko doda realizmu.

Cytat:
Podejrzewam, że pan o nazwisku Sullivan nie jest Polakiem i z tego względu jego porady dotyczące formatu tekstu mogą nie być idealne.
Owszem. Nie jest, jednak oryginalny tekst został podczas tłumaczenia przerobiony i mówi
 
__________________
"Większość niedoświadczonych pisarzy Opowiada zamiast Pokazywać, ponieważ jest to łatwiejsze i szybsze. Trenowanie się w Pokazywaniu jest trudne i zajmuje dużo czasu."
Michael J. Sullivan
Karmelek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem