Wątek: Dialogi
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-02-2013, 04:23   #15
Karmelek
 
Karmelek's Avatar
 
Reputacja: 1 Karmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znanyKarmelek wkrótce będzie znany
Ogólnie to myślnik ma tyle funkcji, że powoli zaczynam się gubić
Rzeczywiście. Widać pomyliłam pauzę z półpauzą - teraz sprawdziłam w książce (nieco mi zajęło jej znalezienie).
A Wikipedii nie ufam, bo każdy może edytować hasła i niekoniecznie się na tym zna. Raz się na tym nacięłam i wystarczy.

Cytat:
Nie ma absolutnie nic niewłaściwego w napisaniu "powiedział, wzburzony" albo czegoś podobnego.
Bynajmniej - nie ma. To w sumie zależy od warsztatu pisarskiego, tego jak ktoś pisze. "Pokazuj nie Opowiadaj" polega w sumie na zaufaniu czytelnikowi. Sama ostatnio dostałam baty za zbyt dosłowne opisanie, kim jest postać.

Cytat:
I chcę jeszcze raz zaznaczyć, że jest znacząca różnica pomiędzy "Nie lubię cię! ― powiedział, wkurzony" (czyli: nie pałam do ciebie sympatią i w tej chwili jestem podenerwowany, ale może później będziemy się jakoś tolerować) a "Nienawidzę cię!" (czyli: nie mogę znieść twojej obecności, życzę ci jak najgorszych rzeczy). Nie warto na siłę zmieniać przekazu wypowiedzi tylko po to, aby uniknąć jednego słówka.
Znaczącą różnicą jest przede wszystkim sytuacja, w jakiej takie słowa zostały wypowiedziane, bo "Nie lubię cię! ― powiedział, wkurzony" może być użyte równie dobrze przez kogoś, komu ktoś zrobił przysługę, której ten ktoś nie chciał, ale za którą jest wdzięczny... ok. Zakręciłam się...
 
__________________
"Większość niedoświadczonych pisarzy Opowiada zamiast Pokazywać, ponieważ jest to łatwiejsze i szybsze. Trenowanie się w Pokazywaniu jest trudne i zajmuje dużo czasu."
Michael J. Sullivan
Karmelek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem