Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25-05-2013, 00:59   #1
Boreiro
 
Boreiro's Avatar
 
Reputacja: 1 Boreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodzeBoreiro jest na bardzo dobrej drodze
[Autorski] Cywilizacje


I. Wstęp

Witajcie.

Grubo ponad miesiąc temu dałem sondę http://lastinn.info/sondy-rekrutacyj...kie-sesje.html (Dwie autorskie sesje.) o dwóch prawdopodobnych sesjach i już drugą z nich zamierzam wprowadzić w życie. Ta zdecydowanie bardziej zaciekawiła forumowiczów i wywołała nawet małą dyskusję, więc prognozy są dobre. Do rzeczy.

II. Cywilizacja? Ale o co chodzi?

Pomysł na grę jest bardzo prosty. Wprost odwrotnie do trudności jakie może sprawić w prowadzeniu.

Na Kontynent (o jego nazwie decydujecie Wy) przybywają różne nacje, osiedlają się i tworzą zalążek przyszłego państwa. Sytuacja komplikuje się, gdy napotkają tubylców lub inne kolonizatorskie nacje, a jeszcze bardziej, gdy się zbytnio nie lubią i dochodzi do wojny. I tak toczy się życie. Podczas swojego pobytu cywilizacja rozwija się naukowo, kulturalnie, ekonomicznie, demograficznie itp.

To w sumie byłoby na tyle z teorii. Pewnie niezbyt jasno to przedstawiłem, na wszelkie pytania chętnie odpowiem.

III. Pomoc

Ten punkt powinien być gdzieś na końcu, ale nie wiem czy wszyscy tam dotrwają, więc wstawiam go tutaj, jak najbliżej początku. Gra tego typu jest dość nietypowa i wszelkie pomoc bardzo się przyda. Jeśli ktokolwiek z Was, ma jakiekolwiek, nawet najmniejsze, sugestie, rady, pomysły, doświadczenia, propozycje to będę niezwykle uradowany mogąc je wysłuchać. Pokopałem trochę LI i niewiele znalazłem. Sesja PBF podobnego typu, która siedzi w przepastnych otchłaniach Internetu byłaby nieocenioną pomocą.

IV. A jak się w to gra?

Skrót poniższego opisu: wszystko wyjdzie w praniu, ale proszek będę wsypywał ja.

Można by to poprowadzić w bardzo nieliniowy sposób bez sztywnych tur, np. w całości na google docku, może i przyjemność z gry byłaby 100 razy większa, ale po prostu mi się tak nie widzi. I zrobię to po mojemu, klasycznie.

Krótko mówiąc będzie zwyczajowy schemat odpis MG->odpisy graczy i tak w koło Macieju. Liczę na częste konsultacje w trakcie tur, albowiem gracze będą rządzili, ale reakcje świata będą leżeć już w kwestii MG.

Gracze do swojej absolutnej kontroli i dyspozycji otrzymają komórkę rządzącą. Początkowo będzie to domyślnie 1 osoba wraz z rozwojem ich liczba będzie się zwiększać. I tym organem gracze będą zarządzali.

V. Świat gry

Trochę z lenistwa, trochę z przezorności postanowiłem wykonać mapkę świata dopiero wtedy gdy gracze będą wybrani, a sesja na pewno ruszy.
Wasze cywilizacje powinny mieć określone preferencje co do zamieszkiwanych terenów. Nie mówię, że spełnię wszystkie zachcianki i fanaberie, ale na pewno postaram się, żeby było ciekawie już od początku.

VI. Karta Cywilizacji (KC )

Z wiadomych względów najlepiej będzie porównywać Wasz lud do europejskiej cywilizacji ludzi. Więc jeśli ktoś pisze, że jego podopieczni są wysocy to są wyżsi od przeciętnych Europejczyków, a jeśli są mądrzy to są mądrzejsi od przeciętnych Europejczyków itd.

Postanowiłem podzielić zagadnienia KC na dwie kategorie: obowiązkowe i opcjonalne. Kierunek rozwoju Waszych cywilizacji, chociaż w Waszych głowach może być jasny i klarowny to w przeciągu wielu lat jej istnienia coś zawsze może nie pójść po dobrej myśli. I te rzeczy które nie są określone na początku zawierają się w punkcie b)

a)
1. Nazwa – Wiadomo. Ważne, żeby po polsku można to było przeczytać.
2. Rasa – nazwa + opis jej typowych cech fizycznych przedstawiciela (krótki jeśli to ludzie, średni jeśli elfy i krasnoludy i obszerny jeśli to inne, również autorskie, rasy)
Co do mieszanki ras to wolałbym na początku uniknąć, ale nie zabraniam.
3. Psychologia – charakterystyka psychiki, sposób życia, sens istnienia, hierarchia potrzeb, filozofia itp.
4. Komórka rządząca” – ta część społeczeństwa, którą wydajecie konkretne rozkazy, zależąca od was w 100 %. Może to być król, rada, senat, zgromadzenie narodowe. Pełna dowolność.
5. Początkowa grupa – liczebność, wiedza, surowce, przeszłość, wewnętrzne podziały, język itp.
6. Liczebność w przeliczeniu na 100 ludzi. - Jeśli waszą rasą są np. gobliny, które mnożą się szybko i żyją krótko to będzie to, powiedzmy, 1000. Czyli 10 goblinów przypada na 1 człowieka.
7. Mocne strony, niezwykłe zdolności
8. Słabe strony, szczególne ułomności
9. Preferowane otoczenie – klimat, fauna i flora, rzeźba terenu, surowce


b) Propozycje zagadnień, które możecie poruszyć dodatkowo

-religia
-używane powszechnie symbole
-system prawa
-stosunek do innych ras
-system polityczny
-gospodarka
-handel
-rolnictwo
- i wiele innych
Jak już napisałem punkt b) nie jest obowiązkowy.

Cywilizacje to z reguły dość złożone struktury, więc jeśli ktoś postanowi rozpisać swój lud w inny sposób nie będę miał obiekcji. Proszę jednak, aby wszelkie informacje wymagane w punkcie a)

VII. Magia

Trudno powiedzieć. Na pewno nie chciałbym, żeby odgrywała znaczącą rolę. W znikomej ilości występuje. Jeśli ktoś chciałby oprzeć na niej całą strukturę to się zastanowię.

VIII. Cel rozgrywki i jej zakończenie

Rozwój całego państwa to skomplikowana sprawa, więc sesja to krótkich z pewnością należeć nie będzie. Jeśli jednak dojdziemy do czasowo bliżej nieokreślonego punktu zwrotnego to jako taki scenariusz mam. Apokaliptyczny oczywiście.

Jednak głównym celem będzie rozwijanie swojej cywilizacji i tego będziemy się trzymać.

IX. Sprawy organizacyjne

Rekrutacja potrwa 10 dni do 4 czerwca. Zależnie od braku lub nadmiaru chętnych termin może ulec zmianie.

Szukam 2-4 graczy. Nad solówką również jestem skłonny się zastanowić. Sesja będzie wymagała sporej ilości wolnego czasu, więc radzę się 2 razy zastanowić przed zgłoszeniem.

Czas na odpis 5-6 dni dla graczy 1-2 dni dla mnie.

Powtórzę: Na pewno wiele spraw jest niejasnych dlatego z chęcią odpowiem na każde pytanie.
 
__________________
Nosce te ipsum.
Boreiro jest offline