Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-07-2013, 11:07   #1
JPCannon
 
JPCannon's Avatar
 
Reputacja: 1 JPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputację
RPG Online Tools

Założyłem owy temat aby przybliżyć wam niektóre bardzo fajne narzędzia do grania w rpgi online, które od dłuższego czasu są dostępne w sieci. Osobiście używałem tylko kilku i te parę opiszę. Liczę jednak, że znajdą się też osoby które lepiej znają się na temacie i dodadzą też swoje propozycje. Oczywiście wszelkie opinie i uwagi co do owych narzędzi mile widziane

Zacznę w kolejności od moim zdaniem najsłabszego narzędzia do najlepszego. Zaznaczam jednak przy tym, że wszystkie których używałem było ogólnie świetne. Po prostu niektóre były trochę lepsze od pozostałych.

Miejsce 4:
Fabletop
Strona:Fabletop - Virtual Tabletop RPG
Opis:
Jest to wyjątkowo proste narzędzie, co moim zdaniem jest ogromnym plusem tego narzędzia. Pozwala tworzyć proste graficznie plansze przypominające coś na kształt mini minecrafta. Nie obciąża jednak dzięki temu prawie w ogóle komputera. Fabletop pozwala banalnie łatwo i szybko podłączać się do danej sesji. Można od razu umieścić w niej opis waszych zasad itp. Poza tym narzędzie posiada masę drobnych elementów które zawsze w sesji online potrafią się przydać, takie jak pisanie jako dana postać, czy gotowe, uproszczone karty postaci. Całe narzędzie opiera się jednak na ułomnie prostej mechanice i posiada własne kości (k6 z gwiazdkami, trzeba mieć x gwiazdek aby zdać test). Także pozostaje nam wklejać rzuty z kostnicy jeśli chce się zagrać na innej mechanice

Video:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=6KRSVGcQTNs[/media]

Podsumowując:
Plusy:
- Prostota
- Nie obciąża sprzętu
- Posiada większość przydatnych w sesji narzędzi

Minusy:
- Narzucona mechanika (mogło się to już zmienić odkąd ostatni raz używałem tego narzędzia
- Brak innych kości niż d6 z gwiazdkami
- Mało atrakcyjna grafika
- Małe plansze

Miejsce 3:
Fantasy Ground II
Strona:Fantasy Grounds :: The Virtual Tabletop for Pen & Paper Roleplaying Games
Opis:
Narzędzie niezwykle rozbudowane. Posiada odpowiednie pakiety dla większości najpopularniejszych systemów. Posiada wbudowane podręczniki, kości, tryby pory dnia i sporo innych fajnych dodatków. Najistotniejszym minusem w tym przypadku jest wymóg płatności za wszystko poza mini demem, które tylko pokazuje co może robić gracz w sesji. Poza tym połączenie się userów jest niezwykle uciążliwe (przydaje się hamachi czy inna wirtualna sieć).

Video:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=l4Qiwp7AB1Q[/media]

Podsumowując:
Plusy:
- Dużo istotnych pakietów
- Spora zawartość
- Wygodne narzędzie zawierające wszystko co najważniejsze dla sesji
- Ładny wygląd

Minusy:
- Płatność
- Problemy z połączeniem
- Mała elastyczność narzędzi (głównie dostosowane są do danego systemu)


Miejsce 2:
Epical Online
Strona:Epical Online - 3D Virtual Tabletop, The Role Play Games Workstation
Opis:
Narzędzia używałem dość krótko, jednak nie da się zaprzeczyć, że ma jedną ogromną zaletę - świetną grafikę. Taki programy pokazują jak za jakiś czas może wyglądać każdy wirtualny stół do gier rpg. Niestety wraz z fajną grafiką idzie też w parze obciążenie sprzętu. Przeglądarka zawiesiła mi się parę razy, kiedy próbowałem się nim posługiwać. Poza tym Epical ma swój wewnętrzny zestaw tokenów, który nie pozwala na jakieś wiele możliwości. Jestem jednak ogromnym fanem efekciarstwa i wizualnych bajerów, tak że dlatego przede wszystkim miejsce drugie.

Video:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=loieZwpn5Eg[/media]

Podsumowując:
Plusy:
- Świetna grafika
- Ładny i dość przyjazny interface
- Skupienie głównie na D&D

Minusy:
- Mało elastyczne
- Mocno obciąża sprzęt

I w końcu.... tamtararam ta tararamrtaram tam.... Długo wyczekiwane miejsce pierwsze:

roll20
Strona:Roll20: Web-based online virtual tabletop for all roleplaying games (RPGs)
Opis:
Cóż o tym świetnym wirtualnym stole mógłbym pisać i pisać. Ilość plusów byłaby ogromna, jednak postaram się ograniczyć do jakiejś drobniejszej listy. Od czego by tu zacząć. Narzędzie pozwala dodawać własne tokeny, przy czym wystarczy by był to po prostu jakiś obrazek, program sam dopasowuje jego rozmiar. To samo tyczy się mapy. Można dowolnie ustalać rozmiar siatki i samej planszy który jest w sumie nie ograniczony. Dodawać "mgłę wojny" tak by gracze widzieli tylko część terenu. Dodawać aktywne światło którego źródłem jest dany token. Pozwala pobierać tokeny prosto z wyszukiwarki. Posiada listę kolejki działania, oznaczenia woundów, możliwość zmiany koloru oznaczenia tokenu pasek życia, many itp........<bierze oddech>. Dłuugo można by wymieniać. Do tego program pozwala pisać własne skrypty, dodając do sesji jeszcze więcej opcji. Poza tym twórcy naprawdę aktywnie czytają swoje forum z propozycjami. Niedawno poproszono o dorobienie obracania całych grup tokenów (na potrzeby bitewniaków w które ludzie też tam grają) i podajże miesiąc później owa opcja już się pojawiła. Poza tym Twórcy aktywnie rozmawiają z userami o tym co można jeszcze dodać w programie. Do tego roll20 ma wbudowany interface do rozmów a la skype, kamerka czat głosowy itp. Oczywiście jest też normalny czat.... Jeśli miałbym zaś mówić o wadach, to nadal jest to bardziej zaawansowane narzędzie, z czym wiąże się parę minusów. Główne to fakt, że słabsze łącza i sprzęty mogą mieć lekki problem z użytkowaniem tego programu. Poza tym na początku można się trochę pogubić (sam nie znam jeszcze masy opcji programu). Jak dotąd jednak program wciąż bardzo miło mnie zaskakuje i zazwyczaj gdy już myślę, że czegoś w programie brakuje to zaraz okazuje się, że ta funkcja już istnieje pod jakiś klawiszowym skrótem lub zakładką w programie.

Video:
Wyjątkowo tym razem 3 video
[media]http://www.youtube.com/watch?v=q3aNgqenfuU[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=BAFTAhU12Do[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=I-JD8I8T_ic[/media]

Podsumowując:
Plusy:
- Ogromny potencjał i możliwości
- Fajna grafika
- Duża elastyczność
- Masa funkcji
- Duże wsparcie twórców
- Ciągły rozwój aplikacji
- Duże wsparcie zewnętrzne (opcja gry przez google toolbar)

Minusy:
- Obciążenie sprzętu (chociaż głównie w przypadku dużo starszych sprzętów i słabszych łączy)
- Lekko skomplikowany interface dla początkującego użytkownika


Teraz czekam na wasze programy oraz opinie i uwagi co do tych wymienionych przeze mnie
 
__________________
"Miłość której najbardziej potrzebujesz to Twoja własna do siebie samego"

Ostatnio edytowane przez Kerm : 04-07-2013 o 11:35.
JPCannon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem