Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-10-2013, 14:37   #1
Lechu
 
Lechu's Avatar
 
Reputacja: 1 Lechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputację
Post [Samouczek] Przezroczystość by Lechu...

Dzień dobry drodzy forumowicze. Jak zapewne część z was wie nie tak dawno stworzyłem swój pierwszy na łamach tego forum Samouczek pokazujący krok po kroku jak łatwo i przyjemnie wykonać szarpanie krawędzi obrazów (z opcjonalnym rzuceniem cienia na wymienione krawędzie). Jako, że tekst spotkał się ze sporą aprobatą to postanowiłem stworzyć kolejną część. Zanim jednak przejdę do rzeczy wklejam link dla niepoinformowanych:


W tej odsłonie miałem zająć się tym jak wrzucam muzykę i obrazy na forum, ale stwierdziłem, że bardziej przydatny może okazać się zabieg, który przedstawię poniżej. Będzie to przezroczystość obrazów. Jak we wcześniejszej części do zrealizowania postawionego celu wykorzystamy program GIMP. Dokładnie będzie to wersja 2.8.6, która jest dostępna pod poniższym adresem:


Przed przystąpieniem do pracy zalecam przejrzeć sobie wcześniejszy Samouczek gdyż zostało tam napisane jak podejść do pracy z wymienionym programem. Chyba wszyscy przyznamy, że nie ma sensu powtarzać części tego co tam napisałem po raz wtóry. Przedstawię podstawowe zabiegi z wykonaniem przezroczystości na obrazach z najczęściej spotykanym tłem czyli białym. Myślę, że powoli, krok po kroku uda nam się z tym uporać, a w przyszłości rozwinąć zdobytą wiedzę o własne spostrzeżenia. Zaczynamy od prezentacji obrazu, nad którym będę pracował.


Jak widzimy obraz składa się jedynie z dwóch barw - białej i czarnej. Po wymiarach od razu widzimy, że grafika bez problemu mieści się w szerokości naszego forum, ale gdyby było inaczej we wcześniejszym Samouczku napisałem jak bardzo łatwo zmienić wielkość obrazu. Przejdźmy jednak do zamiany tła z barwy białej na przezroczyste.

Krok 1) Wrzucenie obrazu do programu poprzez "upuszczenie" jego miniaturki na ikonie GIMPa. Program automatycznie się włącza, zasila o niezbędne aktualizacje i otwiera wybrany przez nas obraz.


Krok 2) Stosujemy technikę zaznaczenia obszaru obrazu według wybranego koloru. Wykorzystujemy do tego podświetlone przeze mnie narzędzie widoczne po prawej stronie szczytu przybornika.


Krok 3) Zauważamy, że wokół naszego azjatyckiego znaku pojawiło się zaznaczenie. Lewym przyciskiem myszy zaznaczamy nasz obraz w oknie warstw, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy. Otwiera nam się menu, z którego wybieramy "Dodaj kanał alfa". W ten sposób dodaliśmy informację o przezroczystości do naszej warstwy. Jest to niezbędne do uzyskania oczekiwanego efektu.


Krok 4) Używamy klawisza "Del" i zauważamy, że białe tło obrazu zniknęło. Pozostał jedynie znak.


Krok 5) Zapisujemy plik podobnie jak we wcześniejszym Samouczku. Dla przypomnienia wybieramy kolejno: Plik --> Wyeksportuj. Musimy pamiętać, że obraz należy zapisać w formacie PNG.


To koniec jeżeli chodzi o ten przykład. Muszę wspomnieć, że tego typu obrazy są najłatwiejsze w obróbce pod przezroczystość, bo wystarczy wyeliminować jedynie jeden kolor (tło) i otrzymamy interesujący nas efekt. Zapisana grafika wygląda następująco:


Muszę w tym miejscu dodać, że częstokroć bardziej skomplikowane grafiki posiadające poza dwoma barwami dużo kolorów pośrednich (w przypadku białego i czarnego różne odcienie szarości) też da się przerobić w wyżej pokazany sposób. Na przykład taką grafikę:


Jak widzimy obraz jest już bardziej skomplikowany, bo ma dużo kolorów pośrednich i więcej szczegółów co jednak nie przeszkodzi nam aby przejść wymienione 5 kroków i otrzymać następujący efekt:


Efekt nie jest może oszałamiający, ale uznałbym go za znośny. Idąc dalej chciałbym pokazać jak zrobić aby mało skomplikowany obraz nie składający się wyłącznie z dwóch kolorów uczynić przezroczystym. Tego typu obrazów jest w Internecie całe multum. Zdjęcia, obrazy, tapety i cała reszta grafik mieniąca się we wszystkich kolorach jakie tylko możemy sobie wyobrazić. Ja pokażę to jednak na prostym przykładzie. Obraz początkowo wygląda tak:


Krok 1) Otwieramy go za pomocą GIMPa w sposób, który pokazałem w pierwszym przykładzie.


Krok 2) W poznany już sposób dodajemy do obrazu kanał alfa.


Krok 3) Z przybornika wybieramy narzędzie "Różdżka", które zaznacza regularny obszar na podstawie koloru.


Krok 4) Zaznaczamy białe tło wokół naszej maczety i klikamy "Del". Zauważamy, że narzędzie usunęło wszystko co białe wokół wybranego obiektu. Gdybyśmy zastosowali w tym przypadku zaznaczenie według koloru maczeta zostałaby wypaczona, bo znajdują się na niej białe elementy. Był to zatem zabieg w pełni świadomy i słuszny.


Krok 5) Aby nie zostawić niechcianych elementów w obrazie wybieramy kolejno każdy z białych prostokątów w ostrzu maczety i usuwamy za pomocą klawisza "Del". Zauważamy, że w ostrzu pojawiają się przezroczyste dziury co jest zgodne z naszym zamierzeniem. Moim zdaniem wygląda to teraz bardziej elegancko.


Krok 6) Podobnie jak we wcześniejszym przykładzie zapisujemy plik nie zapominając o formacie PNG. Jest to bardzo ważne gdyż jedynie on używa kanału alfa (czyli gamy efektów opierających się na przezroczystości). Wracając do przykładu efekt końcowy pracy wygląda następująco:


Jak zatem widzimy praca z przezroczystością jest bardzo miła i na pewno nie musimy zaczynać od zabiegów skomplikowanych. Wiem, że to co pokazałem to jedynie kropla w morzu potrzeb, ale liczę na to, że chociaż garstka osób zacznie wykorzystywać i ten patent. Jest to bardzo proste, a dla tych, którzy lubią nieco komplikacji polecam drążyć temat we własnym zakresie. Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia.

Ps. W przypadku pomyłek czy błędów z mojej strony proszę pamiętać, że nawet najlepszym się one zdarzają. Każda uprzejma wiadomość na PW ze wskazaniem mi powyższych byłaby bardzo miła i na pewno zrobiłbym wszystko aby pracę w razie konieczności skorygować. Jak będziecie mieli jakiekolwiek problemy pisać śmiało a wszystko postaram się wyjaśnić.
 
Lechu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem