Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-01-2014, 10:44   #3
Halad
Banned
 
Reputacja: 1 Halad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodzeHalad jest na bardzo dobrej drodze




Jest to pozycja zupełnie wyjątkowa. Praca przedstawia bezcenne źródła ikonograficzne do historii ludowego dziedzictwa kulturowego w Polsce i na Ukrainie.

Autor odnalazł, głównie w archiwach ukraińskich we Lwowie, około dwóch tysięcy prac Jerzego Głogowskiego (1777-1838 ) i Kajetana Kielisińskiego (1808-1849) malujących dawnych mieszkańców wsi polskich w ich tradycyjnych strojach regionalnych.

Prezentowany materiał jest unikatowy i nieznany polskiemu czytelnikowi.

Ikonografia ta jest dowodem na wielokulturowy charakter społeczności zamieszkujących ziemie dawnej Polski.

Akwarele, rysunki i szkice prezentują mieszkańców różnych regionów etnograficznych - Kujaw, Mazowsza, Krakowskiego, Wielkopolski, Ukrainy zachodniej, ale także przedstawicieli różnych narodów i stanów społecznych.

Bezcenne są materiały ikonograficzne prezentujące ludność ukraińską i żydowską, ilustrujące życie codzienne mozaiki narodowej i religijnej w granicach dawnej Rzeczpospolitej.

Książka Aleksandra Błachowskiego stanowi bezcenne źródło ikonograficzne i naukowe dla badań nad polskim dziedzictwem kulturowym, świadcząc o jego bogactwie i wielokulturowość.


Tym razem posłużyłem się recenzją z witryny "Księgarni Historycznej". Uważam, że lepiej podkreślono, zalety tej pozycji jest niż ja kiedykolwiek bym to zrobił.


Polecam - to lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych tematem.
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 04-01-2014 o 11:37.
Halad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem