Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-01-2014, 22:40   #8
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
To ostnie zdanie chyba jest kwintesenscja calego tego wątku.
Przypominam sobie, że gdzieś czytałem na LI art o metodologii opisu, autorstwa bodaj Kellyego. Pod nim wywiazała się ciekawa dyskusja...

Ponieważ, jak zauważył Komtur - ten niby warsztatowy artykuł w zasadzie nie adresuje żadnego problemu PBF. Ja mylnie zalozylem, ze dotyczy wszystkich RPGów i wtedy o tych pytaniach można dyskutować...

W PBF wszystko opiera sie na opisie i wspoltworzeniu. W innym watku dyskutuje sie o myslach postacj w PBF, a wiec też opisie (przezyć wewnetrznych)...
Dwa bieguny opisu przedstawił celnie "Kociak" post wyżej - z jednej strony mamy wszechopis MG, a gracze musza sie do niego dopasowywac i w sumie tylko go przetwarzaja, zadajac pytania. Po drugiej stronie mamy wspolkreacjonizm, gdzie MG określa tylko zreby i zarysy, a gracze dowolnie je wypelniaja...
W tym biegunowym swiecie ja obiscie stoje gdzies po srodku, bo uwzzam, że prawda i tak je gdzieś tam...
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem