WÄ…tek: Man down, man down!
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-02-2014, 00:01   #10
Bakcyl
Banned
 
Reputacja: 0 Bakcyl nie jest zbyt sławny w tych okolicachBakcyl nie jest zbyt sławny w tych okolicach
Cytat:
ale nie można stawiać równości między częścią świata gry (rzecz) a właściwością mechaniki (możliwość użycia punktu).
Mechanika definiuje świat gry i jest jego integralną częścią z której korzystają tak gracze jak i MG. Właściwością mechaniki jest również to, że można użyć w świecie gry tego, co jest z nią zgodne, czyli opracowane zgodnie z zasadami danego systemu.
Przykładem mogą tu być Sztony z Dead Lands, albo takie czary jak "Cud" z D&D. A sama podałaś tego przykład pisząc:

Cytat:
Polecam wszystkim mechanikę, w której PP'ki są główną siłą napędową rozgrywki. Podry są za darmo a nawet jak nie będzie chcieli prowadzić w niej sesji, to na pewno zmieni to Wasze spojrzenie na PP'ki i rolę światotworzenia na sesji.

FATE
Obojętnym więc będzie, czy będzie to czar cud zawarty w przedmiocie, czy EpiPen czy zasada "drugiej strony" w mechanice opartej na PP'kach.

Cytat:
Ale idea PP'ka, niezależnie od systemu, jest inna niż idea przedstawiona przez Ciebie.
To nie znaczy, że nie można jej zastosować.

Cytat:
W DeDekach są np. zwoje czy różdżki wskrzeszenia
Zrezygnowałem z nich, ponieważ psuły mi obraz gry. Zamieniłem je na coś podobnego do tych EpiPenów. Czar wskrzeszenia zastąpił czar, który ratuje postać tylko w wypadku śmierci klinicznej. Potem można było przywołać z martwych, ale to była zupełnie inna historia. Ogólnie nie było łatwego i bezstresowego resurrection.

Cytat:
opraw mnie jeśli się mylę, ale ty mówisz o generalnie potężnym przedmiocie, który każdy gracz może mieć, niczym artefakt?
Mówię o potężnym przedmiocie, który działa w określony sposób. Gracze są tego świadomi, mają go namacalnie w grze. To nie jest abstrakcja metagrowa w rodzaju punktu, tylko rzeczywisty przedmiot. Nie wiedzą, kiedy znajdą następny, o ile w ogóle znajdą.

Z punktami mieli problem, bo to dawało i jakiś komfort psychiczny, na tyle silny, że się jednak za mało bali.

Cytat:
Twoje rozwiązanie ma sens, ale ma jedną wadę, jak dla mnie. To jest przedmiot który można łatwo stracić, albo...rafinować hurtowo. Tutaj jest jego wada, bo zaraz znajdzie się munchkin, który będzie to robił, uwierz mi
Można stracić, dlatego trzeba się pilnować. Równie dobrze takim przedmiotem może być cokolwiek (inkluz), albo tatuaż (tak też grałem). Wszystko zależy od tego, jak chcesz to wykorzystać. Bo taki przedmiot, to może byc oś kampanii, albo zahaczka, jak ktoś go ukradnie...
Poza tym przedmiotu nie da się w żaden sposób skopiować ani znaleźć, bo ktoś tak chce. To MG o tym decyduje, więc żaden munchkin tutaj nie będzie miał nic do powiedzenia.

Cytat:
Zamiast PP można się też zwyczajnie umówić przed grą, że postać nie może zginąć bez zgody gracza. Wbrew pozorom nie niesie to jakichś przerażających konsekwencji.
Wbrew pozorom, to całkowicie zmienia podejście do gry. Eliminuje poczucie strachu, a przez to odbiera sporo emocji. Tak samo, jak włączenie sobie nieśmiertelności w jakiejś grze video. Wtedy wyzwanie przestaje być wyzwaniem.
 
Bakcyl jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem