Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-02-2014, 15:24   #2
Autumm
 
Autumm's Avatar
 
Reputacja: 1 Autumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputację
Było.

http://lastinn.info/dnd-i-d20/10417-...wergaming.html

A definicje są:

Powergamer:

Cytat:
a style of interacting with games or game-like systems with the aim of maximising progress towards a specific goal, to the exclusion of other considerations
Munchkin:

Cytat:
The Munchkin is the Tabletop RPG player who plays the game to win at any cost, even if that isn't the point of the game.
Czyli każdy MUN jest PG, ale nie każdy PG jest MUN. Różnica taka jaka jak między kimś, kto przygotowuje się do np. wyścigu trenując 24h na dobę i podrasowując na maxa sprzęt, a kimś, kto bierze doping albo stara się dać łapówkę sędziemu.

Powergaming polega na "sztuce" optymalizacji postaci, stylu gry czy mechaniki w celu uzyskania jak najlepszego wyniku - ale w granicach dozwolonych przez tą grę. Owszem, bywa to czasem denerwujące ("ale na stronie 362 akapit 3 dodatku numer 504 było napisane że można!") ale generalnie jest nieszkodliwe - po prostu gracz lubi czuć się pewnie i mocno, kręci go to "tuningowanie" gry (jak niektórych kręci tuning aut). Czasem nawet dobry PG to nieoceniona pomoc dla innych, mniej zaznajomionych z mechaniką graczy.

MUN zaś...to oszust. Po prostu. Ktoś, kto żeby "wygrać" (być lepszym) zrobi wszystko - oszuka na kostkach, "zapomni" wpisać czegoś na kartę, "przypadkiem" będzie miał wyższą niż powinien mieć statystykę, będzie zaglądał MG'owi w notatki, kłócił się z innymi uczestnikami gry etc. Czy używał "cheatów" (jak mówimy o grze komputerowej).

Granica czasem bywa płynna, ale z mojego osobistego doświadczenia mam wrażenie że PGamerzy często są...honorowi i nie posuwają się do kłamstwa i kręcenia, uznając to, że jednak są pewne limity, których przeskoczyć się nie da.

Cytat:
Ja sam uważam, że wszyscy jesteśmy Powergamerami.
W podanym wyżej wątku jest cała dyskusja na ten temat. Ja osobiście tak nie uważam. Zależy od typu gracza: niektórzy wolą immersję czy opowiadanie fabuły od statystyk i mało, lub wcale poświęcają na optymalizację postaci. Jak później to działa, to zupełnie inna sprawa. Ale unikajmy generalizacji.

Main/Min-Maxing - Television Tropes & Idioms

Main/Munchkin - Television Tropes & Idioms

Powergaming - Wikipedia, the free encyclopedia

No chyba że chodzi o takiego munchkina:

 
__________________
"Polecam inteligentną i terminową graczkę. I tylko graczkę. Jak z każdą kobietą - dyskusja jest bezcelowa - wie lepiej i ma rację nawet jak się myli." ~ by Aschaar [banned] 02.06.2014
Nieobecna 28.04 - 01.05!

Ostatnio edytowane przez Autumm : 08-02-2014 o 15:39.
Autumm jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem