Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30-06-2014, 10:29   #6
Cattus
 
Cattus's Avatar
 
Reputacja: 1 Cattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputacjęCattus ma wspaniałą reputację
Nie ma symulować ale jednak jakieś zasady świata rzeczywistego tam są oddane (przeważnie). Grawitacja ciągnie w dół, materiały mają te same właściwości: drewno jest drewniane i się pali, metal niekoniecznie, a woda jest mokra. Odgrywanie to zupełnie inna kwestia.

Miałem i mam pewne zastrzeżenia co do postrzegania pewnych rzeczy. Ot takie mącenie wody. W tym przypadku jest to jedna właściwość miecza długiego (czyli broni dwuręcznej jakby nie patrzeć), a mianowicie: Powolny.

Cytat:
Powolny - Ze względu na nieporęczność i duże rozmiary, tego rodzaju bronią trudno się włada. Łatwiej też unikać zadawanych nią ciosów. Przeciwnik otrzymuje modyfikator +10 do parowania lub unikania ciosów zadawanych bronią powolną.
I tu jest różnica pomiędzy rzeczywistością, a mechaniką. Miecz długi ani nie jest wolniejszy, ani szybszy od miecza jednoręcznego, podczas machnięcia (nawet jeśli jest różnica to tak minimalna że nieistotna). A nawet można by stwierdzić że sztych (końcówka miecza) w mieczu długim porusza się szybciej od sztychu miecza jednoręcznego. To z tego powodu że miecz długi ma dłuższą klingę i nawet przy tym samym przyśpieszeniu, bardziej wysunięty punkt pokona trasę szybciej. I to są właśnie takie nieistotne różnice.
A to że miecz długi jest cięższy od jednoręcznego nie zmienia wiele bo włada się nim obiema rękami i do "machania" wykorzystuje dźwignię.

Dzięki za odpowiedź. Zapomniałem w ostatnim poście poruszyć tą kwestię.

Edyta:

Takie rzeczy wynikają po prostu z nieznajomości broni. Analogicznie rapiery postrzegane są jako bronie zwinne, szybkie, lekkie. A tak nie jest. Rapier to taki wyspecjalizowany miecz, nastawiony głównie na pchnięcia. Waży tyle samo co miecz. Ta sama ilość metalu rozkuta jest w węższą, a dłuższą klingę. W ten sposób zwiększono jego zasięg poświęcając część "mocy" tnącej. Ale też nie jest szybszy od miecza. Ot inaczej się nim walczy.

A co do klasyfikacji mieczy względem długości czy wagi nigdy to do mnie nie trafiało i nie da się ustalić sztywnych granic.
Bo przykładowo jeśli ustalimy (szybki przykład niekoniecznie związany z czymkolwiek) że miecz jednoręczny ma długość pomiędzy 100 – 110 cm i wagę 0.9 – 1.2 kg to co gdy znajdziemy miecz który ma 111 cm i waży 1.3 kg?
Archeolodzy klasyfikują miecze typami i oznaczają je rzymskimi liczbami, np. typ X, typ XVI ale "normalnym" ludziom nic to nie mówi i jeśli w rozmowie użył byś takiej nazwy to jestem pewien że nikt Cię nie zrozumie. Z powodu że nie istniała żadna unifikacja takich broni (chyba że akurat istniała, czego przykładem może być rzymski gladius. Każdy legionista miał taki sam bo musiał i takie robili) pozostają nam ogólne określenia typu miecz jednoręczny, długi miecz etc. i z odrobiną wiedzy jesteśmy w stanie przypisać daną broń do danej kategorii opierając się na jej ogólnych cechach, przeznaczeniu i takich tam.

Do głowy przychodzi mi również koncerz. Niby długi miecz (a nawet bardzo), a jednoręczny i przystosowany praktycznie tylko do pchnięć, jako broń kawaleryjska.
 
__________________
Our sugar is Yours, friend.

Ostatnio edytowane przez Cattus : 30-06-2014 o 11:32.
Cattus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem