Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-09-2014, 22:08   #10
dzemeuksis
 
dzemeuksis's Avatar
 
Reputacja: 1 dzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputację
Chyba już nikt się nie wypowie, więc kilka słów ode mnie. Na wstępie chciałbym podziękować za to, że chciało Wam się napisać kilka ciepłych słów i trochę cierpkich. Za wszystkie serdecznie dziękuję. Jeśli chodzi te krytyczne uwagi, to są one cenne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze - uwaga, będzie truizm - pokazują, jak ta sesja wyglądała z różnych perspektyw i przez samo to dają do myślenia.

Po drugie, ciekawsze, spodziewałem się tych uwag. Nie uwag w ogóle, tylko tych konkretnie. Wszyscy macie rację w tym, co napisaliście i każdą jedną krytyczną opinię głęboko przemyślałem na okoliczność ewentualnych przyszłych sesji na mechanice FAE/Fate. Pozwolę sobie odnieść się do kilku cytatów. Nie traktujcie tego, jak próby polemiki - podkreślę jeszcze raz: niczego nie kwestionuję, bo macie absolutną rację. Chodzi tylko o poszerzenie kontekstu.


@Marrrt
Cytat:
Mechanika w moim przypadku sprowadzała się do dwóch akcji: atak, lub zdobycie przewagi.
No jeszcze zdarzało Ci się bronić. A samo w sobie dziwnym to nie jest - niczego innego za specjalnie nie można się było spodziewać. Przezwyciężanie przydaje się częściej w innego typu sytuacjach niż bójka w karczmie. Chociaż i tutaj parę razy mogło się przydać do "strząśnięcia" z siebie niechcianego aspektu, ale widocznie nikt nie miał potrzeby tego stosować woląc akcje ofensywne. Może też zabrakło tutaj jakiegoś lepszego tłumaczenia z mojej strony.

Cytat:
co do "wymuszeń" to w ogóle nie wiedziałem jak je rozegrać
To i tak byłoby trudno. Wspominałem o nich kilkukrotnie, ale nie spodziewałem się ani przez chwilę, że będą często-gęsto stosowane. Wymuszenia są świetne, ale działają raczej w normalnej sesji niż w jednej, konkretnej scenie. I zazwyczaj potrzebne jest krótkie obgadanie wymuszenia, co ciężko zrobić na forum, przy stole działa to znacznie lepiej.

Cytat:
Nie psuła klimatu, ale i nie skłaniała do kreatywnej gry. Bo zarówno post "ja go tnę" jak i rozbudowana akcja zaczepna sprowadzały się do 4k6. Mechanika bójki karczemnej powinna faworyzować szerzej rozpisane akcje. Właśnie ze względu na pożądany klimat.
Jednak im więcej aspektów "zahaczyłeś" swoją akcją, tym więcej miałeś możliwości podbijania wyniku w razie potrzeby. Może to wciąż za mało, żeby osiągnąć efekt, o którym piszesz, zgoda. Ale jednak z "to ja go tnę" nie wydusiłbyś tak łatwo dopalenia.


@rudaad
Cytat:
Eeeee... Nie wiem czemu miałaby mieć akurat mechanika cokolwiek wspólnego z kreatywnością graczy.
Och, ja jestem tylko małym żuczkiem, więc nie chcę tutaj za bardzo drążyć tematu, ale parę mechanik w życiu poznałem i zaprawdę jest tak, że mogą wspierać bardzo różne rzeczy swoją konstrukcją i szczegółowymi rozwiązaniami. Prostacki przykład (i nie z FAE): weźmy dwie mechaniki, niemal identyczne. Jedyna różnica między nimi: jedna nakazuje nagradzać graczy PDkami/bonusem do rzutu za szczególnie barwne opisy, druga nie. W statystycznym ujęciu więcej barwnych opisów będzie na sesjach z użyciem mechaniki nagradzającej opisy. Ani chybi.

Przeto byłem ciekaw, jak odbierzecie pod tym względem FAE, szczególnie na tle innych znanych Wam mechanik. Twoją odpowiedź interpretuję zatem tak: nie dostrzegłaś w FAE niczego, co by wspierało kreatywność graczy, ale jednocześnie nie dostrzegłaś niczego takiego w żadnej znanej Ci mechanice. Czyli prawdopodobnie nie patrzysz na mechaniki pod tym kątem, więc być może, że pytanie Ciebie nie dotyczy. Ale może też być tak, że ta mechanika albo ta sesja nie jest/nie była dość mocna pod tym względem.


@MistrzKamil, Anonim
Cytat:
Mechanika, za dużo losowości troche jednak
To oczywiście prawda w odniesieniu do sesji. Chcę podkreślić tylko jedną rzecz: to nie wina FAE tylko raczej moja. W FAE osoba kompetentna w danej dziedzinie w zdecydowanej większości przypadków z sukcesem wykona czynność wiążącą się z jej kompetencjami. Losowość w naszej sesji wynikała z tego, że uczestniczące w niej postacie były praktycznie identyczne (oraz z braku możliwości przerzutów, o czym pisałem w raporcie). Gdybym, i może powinienem byłem, powiązał punkty do rozdzielenia na postawy z jakimś rzutem kostką albo chociażby dozwolił na swobodniejsze ich rozdzielenie, to myślę, że wyglądałoby to wszystko trochę inaczej.

Cytat:
chociaż zabijała troche bardzo wielowarstwowe akcje
Tego nie bardzo rozumiem. Jeśli jeszcze tu zaglądasz, to przybliż, proszę. Najlepiej zestawiając dla kontrastu z jakąś inną mechaniką, która takie akcje wspiera, albo chociażby nie zabija.


@Wszyscy
Jeszcze raz dziękuję za wypowiedzi. Kiedy będę w przyszłości szykował się do prowadzenia na forum kolejnej sesji z wykorzystaniem FAE, to z pewnością zacznę od ponownej lektury Waszych komentarzy. Dziękuję!
 
__________________
Jedyna potrzebna moc to ta, która pozwala powstać po upadku.
dzemeuksis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem