Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-12-2014, 09:43   #7
Ereb
 
Ereb's Avatar
 
Reputacja: 1 Ereb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodze
Nobilis to faktycznie coś wyjątkowego. Nie wiem, czy określenie urban fantasy pasuje do tego systemu. Przenikają się w nim świat realny z mistycznym, ale to jest coś zupełnie innego niż ma to miejsce na przykład w Scionie, czy na przykład w grach z serii Świata Mroku. Tutaj BG jest bogiem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Świat realny jest dla niego tylko pewnym sposobem postrzeganie rzeczywistości, pewnym wspomnieniem tego jak żył kiedyś i oczywiście sposobem narracji w grze. Powiedziałbym, że jest to pewien sposób przełożenia tego, co mistyczne, mitologiczne i abstrakcyjne na język, który jest nam znany.
To dość trudny system jeżeli chodzi i o prowadzenie, jak i samo granie. Trzeba przestawić sobie sposób myślenia i sposób podejścia do rozgrywki.

Rozgrywka jak napisałem wcześniej jest dla mnie bardziej teatralna, kameralna i minimalistyczna. Bo choć BG są w stanie w obrębie swojej domeny zrobić niemal wszystko, to rozgrywka powinna być bardziej skupiona na kwestii dialogów, wzajemnej cichej rywalizacji, a nie szafowaniu mocami, jak ma to miejsce w Scionie.
Wyniesieni są bogami i naprawdę potrafią robić niesamowite rzeczy. Klucz do tej gry to rozwaga, poczucie dobrego smaku i wyczucia klimatu.

Sam system jest bezkostkowy, ale ma ściśle określone reguły, które pozwalają i rozstrzygać, co postać może, a co jest poza jej granicami, jak i rozwiązywać konflikty na linii BG vs BG, czy BG vs BN.
Rozwiązania trochę podobne do tych jakie zostały zastosowane w Amberze RPG jeśli ktoś zna.
 
__________________
"Kupię 0,7, to leczenie paliatywne i pójdę spać, bo w końcu sam sobie zbrzydnę" AJKS
Ereb jest offline