Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-12-2014, 12:42   #9
Lord Cluttermonkey
 
Lord Cluttermonkey's Avatar
 
Reputacja: 1 Lord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputację
Na Grognarda jestem za młody i nie z tego kontynentu. Wolę po prostu miłośnik retro. Z drugiej strony wiele nowszych rzeczy mi się podoba, bo się na nich wychowałem i mają swe plusy (AD&D 2, WoD, WFRP, D&D 3, itd.).

Tak, tylko ta modułowość jest chybiona, jeśli nie ma żadnej wartości dodanej w sobie w stosunku do poprzednich edycji. Ponadto modułowość pewnych rzeczy nie obejmuje - dla przykładu co, jak chcę grać z masą magicznych przedmiotów? Tabelki z DMG lecą do kosza i muszę robić niestety własne (chyba że coś pominąłem, proszę o korektę). Challenge Raiting pewnie wtedy też nawala, a wraz z nim metody tworzenia nowych potworów, itd. itp.

Z kolei przy DMG bardzo mi się podoba to, że nie jest w gruncie rzeczy niezbędny do gry.

O, przemyślałem trochę swoją wczorajszą opinię i widzę jedną oczywistą zaletę - dostajesz pakiet, który na swój sposób pozwala na szybką zmianę reguł pod inną edycję. Tylko pytanie, ile jest osób oblatanych w kilku różnych edycjach i czy potrzebna im jest taka modyfikowalność (sądzę, że z reguły ludzie wolą grać na jeden sposób przez całe życie, ew. zmieniając regułę czy dwie pod dany setting, przy np. przejściu z Zapomnianych Krain do Dark Suna).

Pytanie, czy settingi będą? Mam podejrzenie, że WotC będzie próbował wydać podręczniki, które kupią wszyscy niezależnie od settingu, zamiast dzielić i tak małą bazę fanów na jeszcze mniejsze segmenty. W końcu już do czwórki były tylko Zapomniane Krainy, Dark Sun i Eberron.

Z moich nierealnych marzeń to chciałbym mieć akurat Golarion na piątce - dlatego, że "3.75" mnie odstrasza i dlatego, że świat duchowo przystaje do wspomnianych wzorców z literatury (co same Paizo wspiera publikując w ramach Planet Stories całą tę klasykę fantasy).

Odnośnie wspomnianego "Bree-Yark" przypomniała mi się jeszcze zabawna sytuacja, gdy WotC dał do playtestów piątki staroszkolny moduł, kładący nacisk bardziej na myślenie graczy niż cyferki. Wielu ludzi w raportach uskarżało się na ciągłe TPK. Tak kończą się próby zadowolenia wszystkich.
 

Ostatnio edytowane przez Lord Cluttermonkey : 23-12-2014 o 13:08.
Lord Cluttermonkey jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem