Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26-03-2015, 17:32   #5
archiwumX
 
Reputacja: 1 archiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputację
A ja mam kilka spostrzeżeń:
- W niektórych systemach przeskok 1 tak zmienia mechanikę, że musi się zmienić np. w WFRP 1 postać może się wystrzelać z zapasu many w jednej walce, a WFRP 2 mag wali czarami co turę ile wlezie (niby może się załatwić klątwą Tzeentha, pojęcie nie znane w 1 ed., ale paść z wyczerpania, ale potencjał magiczny nigdy go nie opuści). Po takich kataklizmach to BG odnajdują się w swoich umiejętnościach tylko cudem.
- Gry narracyjne (tak jak się nazywają) tak epatują dramatyzowaniem, że mało nie poradzą munchikować dla dobra opowieści.
- Ale za to w DnD 4 w podręcznika dla mistrza podziemi (rozdziały o spotkaniach) znajdujemy praktyczne wskazówki jak to robić.
- Niektóre systemy tak stawiają na walkę, że nie widać jak rozsądnie robić mechaniczną część KP odpowiedzialną, za interakcje społeczne.
- Nie widziałem jeszcze systemu, który by umożliwił symulację interakcji społecznych na większą skalę.

PS.
Jeszcze trzy spostrzeżenia:
- Zagadnienie trafień krytycznych zrobiono w rozsądny sposób tylko w Kryształach czasu.
- Żaden system nie wspiera finałowych walk, w których demaskując, podjudzając, załamując itp. antagonistę można wymusić na nim różne nieprzemyślane manewry bojowe i na odwrót.
- W systemach sporadycznie spotyka się ciekawy system craftowania broni i innego wyposażenia oraz modyfikowania amunicji czy paliwa.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.

Ostatnio edytowane przez archiwumX : 26-03-2015 o 17:43.
archiwumX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem