Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-03-2015, 21:39   #9
Raist2
 
Raist2's Avatar
 
Reputacja: 1 Raist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputacjęRaist2 ma wspaniałą reputację
Wiecie, ja tam nie twierdzę że żeby była gra, są potrzebne ścisłe co do joty na każdy temat zasady. Sam próbowałem mniejszy lub większy storytel, kwestia gustu kto w co gra.

Ale zawsze kiedy przychodziło do nowego systemu, w którym były jakieś zasady, zapoznawałem się na pewno z tworzeniem postaci, i starałem się pojąć podstawy konfliktów, czy to zbrojnych czy społecznych. I o to się rozchodzi, żeby chociaż wiedzieć skąd tak a nie inaczej i skąd się wzięło to a nie co innego. Abstrahując już od tego że niektórzy mogą kantować, wypadało by - przynajmniej wg mnie - znać te minimum dla siebie samego, dla odciążenia mg, żeby nie musiał wszystkiego ciągle sprawdzać, pilnować. Nie jednokrotnie miałem tak że mg jak nie był czegoś pewien, to konsultował się ze mną, bo wiedział że i ja coś wiem, coś czytałem, znam jakieś zasady.

Niektórzy mają też tak, że poznając się z jedną mechaniką, dajmy na to z mechaniką NS'a, trzymają się jej jak tonący brzytwy, i najchętniej stosowali by ją w każdym innym systemie. Co ja osobiście uważam za dość.... osobliwe, żeby nie powiedzieć głupie (kwestia gustu). Dla mnie mechanika w systemie jest jego nieodzowną częścią i też nadaje mu klimatu, odzwierciedla jakoś go.

"MG ma zawsze racje" ja to interpetuje tak, że przede wszystkim, jeśli dochodzi do kłótni pomiędzy graczami, i nie chodzi tu o fabularne między postaciami, kiedy są spory albo nie wiadome nt. zasad, to wtedy on ma decydujący głos. Nawet kiedy w podręcznikach stoi inaczej, widocznie taka jest jego interpretacja tego, czy to dla uproszczenia czy nie.

Swoją drogą sam jestem za tym, żeby nie trzymać się 100% mechaniki, kiedy ona jest zbyt trudna, czy nie podchodząca. Lecz jednocześnie też nie jestem za tym żeby ją całkiem pomijać czy zmieniać w 100% na inną. Modyfikować owszem, zmieniać nie (wiem, wiem, w zasadzie to to jedno i to samo ale wiecie o co mi chodzi).
 
Raist2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem