Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-04-2007, 20:30   #8
Malkav3
 
Reputacja: 1 Malkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodze
Poszukałem torchę po swoich materiałach i oto co wyszukałem i do czego doszyłem:
Często spotykana już od średniowiecza ok. X w. melasa.
Melasa - (Melas) ciemnobrązowy, gęsty syrop, o odczynie słabo alkalicznym. Powstaje jako produkt uboczny podczas produkcji cukru.

Występowała w dwóch postaciach:
-syrop
-proszek

Smak:
-słodki o karmelowym posmaku

Cukier, ciężka sprawa. Cukier sam z siebie nie w postaci melasy został „wynaleziony”, odkryty najpierw z buraków tuż po odkryciach geograficznych. Z tego wynika, że nie do końca pasuje do Starego Świata.

Miód spotykany już od bardzo dawna gł. produkt słodki. Produkowano z niego miód pitny, dodawano do przeróżnych rzeczy. Robiono z nim placki. Służył do słodzenia wszelkich produktów spożywczych.

Owoce słodkie często używane do produkcji ciast. Używane do produkcji win.

Średniowieczne produkty spotykane na targach:
-Mięso, które można uznać za delikates, ładne mięso było sprzedawane za bardzo duże ceny. Stąd można go uznać za „delikates”. Oczywiście w pewnym znaczeniu.
-Sukna. Wszelkie tkaniny, szczególnie dużo warte były sprowadzane z Indii jedwabie, aksamity, później.
-Elementy sprowadzane z Indii i od Turków czyli ich kultury(wszelkie ozdoby i ubrania) to również było dużo warte.
-Malowidła, perfumy, olejki itp. również sprowadzane z Indii.
-Wszelkie ozdoby, kamienie, srebro, miedz, złoto (jako łatwe do obróbki, kamienie szlachetne, szkło!, bursztyny.
-Wyroby cechów takich jak: zbrojmistrz, miecznik, włócznik, płatnerz i innych tego typu. – rzadkie i drogie
-przyprawy jak np. sól, bądź sprowadzane ze wschodu(gł. Indie) pieprz, cynamon, wanilia (swoją drogą to delikatesy w jakimś stopniu)
Typowe towary bez pieszego znaczenia:
-Zwierzęta
-Produkty zbożowe
-Warzywa
-Wyroby cechów – kowali, tkaczy, kuśnierzy(wyroby skórzane) itp.

Co do czekolady…
Doczytałem się że podejrzewa się Chińczyków, że przed Kolumbem w ~1422r. dotarli do Ameryki, wiec mogli mieć jakiś kontakt z kakao, choć w to wątpię, gdyż nie ma o tym wzmianek. Można by uznać, że jest to możliwe to czekolada jest dość ława do zrobienia. Trochę wody, mleka i skruszone kakao.
 
__________________
"Życie zaczyna się po śmierci"

"Vivant omnes virgines
Faciles, formosae"
Malkav3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem