Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26-10-2015, 02:18   #6
Darth
 
Darth's Avatar
 
Reputacja: 1 Darth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłośćDarth ma wspaniałą przyszłość
Hmm... w przypadku ataków, zaokrąglamy to na korzyść czy na nie korzyść gracza? W sensie, jeśli postanowię wziąć 5 zwinności, to będę w stanie wykonać dwa, czy trzy ataki?

Czytając jeszcze raz zasady, jest jeszcze jedna rzecz do której bym się przyczepił z mechanicznego punktu widzenia: Dla postaci z wysoką zwinnością (A nie ukrywam, byłbym zainteresowany graniem taką), zdolność posługiwania się bronią jest gorzej niż niż bezużyteczna; jest aktywnie szkodliwa.

Co mam na myśli? Powiedzmy że posiadam postać która dopiero zaczyna przygodę. Mam dwie bronie jednoręczne, topór i miecz. Posiadam zdolność posługiwania się mieczami, która z racji ograniczeń narzuconych ma drugi poziom. W toporach nie mam żadnych zdolności posługiwania się. Posiadam zwinność 5.

Powiedzmy że atakuję przeciwnika. Ustalasz trudność trafienia na 20. Z racji tego że posiadam drugi poziom posługiwania się mieczami, będę musiał wyrzucić dwie 10 na dwóch k10. Jest to jeden wynik (20), na możliwych 19 wyników (2-20). Trudny rzut.

Teraz, załóżmy że użyję topora zamiast miecza. Poziom trudności testu skacze on 1.5 w górę, i staje się 30. Ale ja rzucam teraz 5k10, a zatem posiadam 46 możliwych wyników (5-50), a z tych 21 (30-50) pozwala mi na skuteczne trafienie.

Statystycznie rzecz ujmując, nigdy nie powinienem zatem korzystać z broni którą faktycznie potrafię się posługiwać.

Co ważne, skaluje się to również w górę. Jeśli posiadam specjalizację w danej broni (albo poziom trzeci posługiwania się bez specjalizacji), rzucam 3k10. Znów, dla testu trudności 30, muszę wyrzucić trzy 10 na trzech kościach. Jeden wynik (30), na 28 (3-30) możliwych.

Jeśli zaś użyję broni bez specjalizacji, test trudności po modyfikatorze 1.5 wynosi 45, a rzucam znów 5k10, więc na 46 możliwych wyników (5-50), 6 pozwala mi zdać test (45-50).

Podsumowując, ze statystycznego punktu widzenia, dla postaci ze zręcznością 5, tylko i wyłącznie ostatni poziom posługiwania się bronią (poziom trzeci ze specjalizacją) jest lepszy niż posługiwanie się bronią bez umiejętności posługiwania się nią.

Co wydaje się trochę... bez sensu, przyznam szczerze.
 
__________________
Najczęstszy ludzki błąd - nie przewidzieć burzy w piękny czas.
Niccolo Machiavelli

Ostatnio edytowane przez Darth : 26-10-2015 o 03:06.
Darth jest offline