Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-01-2016, 23:40   #3
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
1. Właściwie co to powiedział Flamedancer powinno Ci wystarczyć. FR może być bez trudu rozgrywany według zasad Pathfindera. Co więcej; każdy podręcznik z D&D 3.5 może być użyty za zgodą MG w sesji Pathfindera.
Jest nawet oficjalna konwersja zasad, która umożliwi Ci wykorzystanie każdego podręcznika do D&D 3.5, a więc tyczy się to również mechaniki z podręczników o Zapomnianych Krainach.

Generalnie na forum byłbym ostrożny z łączeniem D&D 3.5 z Pathfinderem (chyba, że znasz graczy, z którymi grasz), bo wiele osób potrafi wyciągnąć naprawdę wiele okropieństw z tego pierwszego, które mogą utrudnić zabawę innym. WotC chcąc naprawić nieco balans między klasami (a w szczególności dystans dzielący klasy walczące, a te czarujące) wydało w pewnym momencie kilka podręczników, które przynajmniej w teorii potrafią stworzyć naprawdę potężne postacie. Sam się z tym nie spotkałem, ale swoje już na ten temat usłyszałem. Temat Power Gamingu jest w RPGowych kręgach wręcz mistyczny, ale z wyraźnie przepakowanymi postaciami spotkałem się może raz czy dwa, a grałem z wieloma osobami. Może w Stanach ten problem jest bardziej wyraźny...

2. Właściwie to wystarcza Ci tylko Core Rulebook. Tam znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze zasady. Z ciekawości możesz sobie też przejrzeć GameMastery Guide, ale tam więcej rad dotyczących struktury gry, aniżeli mechaniki, a Ty jesteś doświadczonym MG, więc raczej to nie będzie potrzebne. We wspomnianym przez Flame'a Ultimate Campagin znajdziesz m.in. zasady zakładania siedzib, gildii, a nawet miast czy królestw przez graczy, co może przydać się w Kingmakerze. Choć przyznam, że z pozoru wydaje się dość skomplikowanym procesem, acz im dalej w las tym łatwiej (zawsze można też stworzyć własne zasady lub olać ten proces kompletnie i rozwinąć to bardziej fabularnie).
Jako MG bardzo polecam:
- NPC Codex, bo znajdziesz tam 20 postaci (od poziomu 1 do 20) na prawie każdą klasę ze wszystkimi statystykami i ekwipunkiem, tak jakby je gracz przygotował. Idealne na przeciwników
- Pathfinder Unchained masa zasad opcjonalnych do wykorzystania dla MG. Po latach od wydania Pathfindera twórcy nagromadzili masę zasad alternatywnych, które spisali w tym podręczniku. Niektóre z klas dostały też swoisty revamp, ale to wszystko to zasady opcjonalne i do wykorzystania wyłącznie za zgodą MG.
- Strategy Guide. Trudno to znaleźć w necie, ale podręcznik PDF kosztuje niecałe 10 dolców i jest napisany z myślą o początkujących. Core Rulebook potrafi przytłaczać swą zawartością, a Strategy Guide pełen jest ułatwiających przyswojenie mechaniki obrazków, ikonek i generalnie dobrze tłumaczy podstawy zasad. Z tymże jest stworzony bardziej dla graczy niż dla MG, choć mając Core Rulebook i Strategy Guide łatwiej będzie się Tobie wkręcić w Pathfindera.

Wszystkie te podręczniki (za wyjątkiem Strategy Guide) za darmo znajdziesz tu.

Być może dobrą alternatywą dla Strategy Guide będą zasady z Beginner Box, ale z tego co się orientuję to różnią się one odrobinę od Core Rulebook - są dość okrojone.

Last but not least; Tadeus napisał poradnik tworzenia postaci i podstaw mechaniki walki do Pathfindera.

3. Myślę, że dobrym starterem do FR byłoby to, o ile znajdziesz w internecie.
Najpopularniejszym podręcznikiem do FR jest Zapomniane Krainy: Opis Świata z D&D 3.5. Polecam, tam bardzo dobrze opisano Setting.
 
__________________
[URL="www.lastinn.info/sesje-rpg-dnd/18553-pfrpg-legacy-of-fire-i.html"][B]Legacy of Fire:[/B][/URL] 26.10.2019
Warlock jest offline