Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-01-2016, 20:38   #5
Googolplex
 
Googolplex's Avatar
 
Reputacja: 1 Googolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputacjęGoogolplex ma wspaniałą reputację
Szczerze mówiąc jeśli chcesz zacząć zabawę z którąś z tych dwu mechanik to polecam 3.5 zdecydowanie bardziej niż PF. A dlaczego? Proste, w 3.5 wojownik jest wojownikiem mag magiem. W PF przytłacza ilość możliwości na które musisz się zdecydować już na starcie przez co by zagrać chcąc czy nie musisz zapoznać się z masą informacji tak naprawdę Ci zbędnych.

Taki przykład:

DnD 3.5: tworzę sobie zaklinacza - co muszę wiedzieć:
1)podstawowa statystyka to charyzma
2)podstawowe informacje o czarach
3)można ale niekoniecznie poczytać o atutach
4)ewentualnie poznać warianty klasy
w sumie koniec.

W PF do tego co wyżej dochodzi jeszcze:
5) Linie krwi.
6) Ten dziwny bonus co poziom którego idei nigdy nie rozumiałem.

Mnie to zawsze zniechęcało. Niby przy większej możliwości wyboru powinienem móc lepiej dopasować mechanikę do konceptu lecz nigdy mi się to nie udało. W 3.5 natomiast nie miałem takich problemów, nie potrafię wytłumaczyć tego fenomenu. Wiem, jednak, że ilekroć próbowałem stworzyć postać w PF tyle razy koncept ginął w lawinie opcji i możliwości. Jak dla mnie PF to kwintesencja powiedzenia "co za dużo to nie zdrowo", natomiast 3.5 zachowuje umiar (choć i tu wiele osób twierdzi, że jest zbyt wiele opcji).
 
Googolplex jest offline