Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30-04-2007, 16:57   #7
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Radosław ustalmy najpierw parę rzeczy.

Wojsko utrzymywane z podatków to wojsko KWARCIANE albo KOMPUTOWE i jemu własnie wypłacano KWARTĘ w wysokości jaką przytoczyłem. Do husarii nie wstępowano goło i wesoło, ale z własnym pocztem, uzbrojeniem, końmi itd. Za to płacono PRZED wstąpieniem do chorągwii z własnej kieszeni.

Pieniędzy na wojsko zazwyczaj nie było, albo wypłacano je z opóznieniem, stąd liczne konfederacje wojskowe. Przykłady ? Proszę : konfederacja Lisowskiego gdzie ogłoszono go wtedy banitą i infamisem i zrehabilitowanoo dopiero w 1611 roku , czy konfederacja wojsk litewskich podczas której ZAMORDOWANO hetmana Gosiewskiego.

Jeśli król nie łożył z własnej kieszeni, albo się nie zapożyczał, sytuacja zazwyczaj wyglądała tragicznie.
Sobieski przed Wiedniem zastawił INSYGNIA KRÓLEWSKIE i biżuterię osobistą żony, by podreperować budżet wojska. A i tak piechota wybraniecka maszerowała do Austrii boso i obdarta do tego stopnia, że podczas pokazu zorganizowanego dla generalicji austriackiej król ze wstydem ich tłumaczył tym, że przysięgli nie zmieniać ubioru do momentu pokonania Turków.
Tak wyglądało utrzymywanie wojska nie przez skarb państwa jak piszesz, ale z podatków uchwalanych przez Sejm.

Jeśli Tatarzy działali zbyt szybko ( pytanie dla kogo ? jazdy polskiej ? ) to atakowanie ich powolnym taborem byłoby głupota totalną. Ordyńcy po prostu podzieliliby się na czambuły i znikneli w stepie. Każdy Tatar miał 2-3 konie i to decydowało o ich wielkiej mobilności i szybkości poruszania.
Tatarzy bardzo rzadko dążyli do zwarcia z armią Korony czy Litwy, nie chcieli podbijać tych ziem, ale rabować, stąd do bitew trzeba ich bylo zazwyczaj zmuszać.
Jan III Sobieski uważał za najlepszą do zwalczania Ordy dragonię. Rajd roku 1672 bodajże (przez historyków wojskowości uważany za majstersztyk ), czy bitwa pod Wiedniem, gdzie CAŁĄ dragonię zgromadził na skrzydle prawym przeciwko Tatarom są tego świadectwem.

Sprawa nastepna. Jacy Kozacy słuzyli w jezdzie kozackiej ??? Jazdą kozacką nazywano przez długi czas chorągwie pancerne, tak jak jazdą pancerną nazywano w okresie dymitriad chorągwie jazdy lekkiej.
Chorągwie pancerne z kolei na Litwie nazywano petyhorskimi, pewnie dlatego by było łatwiej się w tym połapać.
I tu i tu nie służyli Kozacy mający swoje sotnie niejako "autonomiczne" tak jak Lipkowie i Czeremisi tworzyli swoje. Ale i Tatarzy zamieszkujący Rzeczypospolitą i brani "na żołd" Kozacy zawsze byli jazdą lekką, chociażby z tego względu, że praktycznie nie uzywali kolczug, napierśników itp
Ich atutem byla szybkość.
Wiem, że to może skomplikowane, ale cóż...

Co do bitwy pod Cecorą (przynajmniej jeśli chodzi o rok 1620 ). Szyk armii polskiej wycofującej się właśnie taborem został rozerwany. Tatarzy osiągnęli to w sposób banalny. Po prostu podpalili step, do tego doszła panika w obozie polskim. No a potem była to już zwykła rzez.
Bitwa wcześniejsza (1595) roku natomiast to obleżenie OBOZU WAROWNEGO wojsk Jana Zamojskiego przez wojska Gazi Gereja II wraz z posiłkami tureckimi.

I na koniec. Możesz mi powiedzieć skąd bierzesz wiedzę jaki dzwięk wydawały skrzydła husarii podczas szarży ? Bo niezmiernie mnie to ciekawi.
Chciałbym Ci tylko jeszcze przypomnieć, że Tatarzy to muzułmanie, a walka z niewiernymi i śmierć w niej to najlepsza przepustka do raju, dlatego nie wiem co ma za znaczenie tu jakaś wizja "Anioła" ( o ile mahometanie wiedzieli ki cholerą ma być ten anioł ? Wybacz ale ten fragment wraz ze zdaniem porzedzającym go jest dla mnie niezrozumiały. )

Mam jednak wrażenie, że miałem rację pisząc o wyższości zapoznania się z literaturą fachową niż pseudonaukowymi dyskusjami na forum, nie podpartymi choćby jednym cytatem, czy zródłem. Niestety.

Ale poprzedni post "nagrodziłem" plusem do reputacji. Mam nadzieję, ze nie za pochopnie.
 

Ostatnio edytowane przez Arango : 30-04-2007 o 22:46.
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem