Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-10-2016, 15:00   #1
dzemeuksis
 
dzemeuksis's Avatar
 
Reputacja: 1 dzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputację
[Swords&Sorcery/Science Fantasy] Miecze, mechanika i magia. Ścieżka awanturnika.



Wstęp
Rekrutacja jest płynną kontynuacją tej oto sondy (Miecze, mechanika i magia). Zgłoszenia, które otrzymałem w związku z nią, pozostają w mocy, chyba że ktoś da znać inaczej. Treść rekrutacji w dużej mierze jest kopią treści z sondy, z drobnymi poprawkami, do których skłoniły mnie Wasze uwagi, ponadto dodałem kilka informacji. Zmodyfikowałem też sytuację startową postaci.

W skrócie
  • Klimaty miecza, techniki i magii.
  • Totalna swoboda działania, ograniczona wyłącznie wyobraźnią.
  • Niezbędna własna inicjatywa i dobre pytania, bowiem one dopowiadają i krystalizują świat przedstawiony.
  • Postacie graczy to awanturnicy, którzy wszystko stracili i zaczynają nowe życie.
  • Bezlitosna, śmiertelna mechanika - można zginąć w pierwszej scenie sesji, jeśli tak zawyrokują kości.
  • 100% mechaniki w mechanice (autorska, prosta), rzuty po stronie MG (kwestia dynamiki).
  • Jako odpisy dopuszczalne nawet suche deklaracje.
  • Sesja zasadniczo w wątku sesji, dopuszczalne jakieś dodatkowe rozkminy w komentarzach.
  • Tempo zasadniczo szybkie, ale możliwe drobne przestoje wynikające z życia poza grą.
  • Zgłoszenie w prywatnej wiadomości, szczegóły niżej.

Kliknij w miniaturkę

Świat
Nieznany świat fantasy po jakiejś, bliżej nieokreślonej apokalipsie. Niemal wszechobecna dzicz od czasu do czasu ustępuje punktom światła - większym i względnie bezpiecznym ośrodkom cywilizacji. Ośrodki te bywają połączone niestabilnymi, nielicznymi szlakami handlowymi, które często dopiero powstają, przetarte przez odważnych awanturników, by za chwilę upaść, pochłaniając kilka kolejnych kupieckich karawan. Ustroje poszczególnych punktów świata bywają najróżniejsze - od demokracji po krwawą tyranię i zmieniają się z dnia na dzień na skutek przewrotów. Niewolnictwo w jednym miejscu bywa normą, w innym jest surowo karane. Cywilizacje rodzą się i upadają w niesamowitym tempie.

Uniwersalnym środkiem wymiany są kruszce, ale króluje barter. Poza tym najcenniejsza ze wszystkiego jest informacja, wiedza i specjalistyczne umiejętności. Bezcenne są wieści ze świata, bezcenne są mapy, bezcenne są księgi (zwłaszcza pozostawione przez cywilizacje sprzed apokalipsy). Na sowite wynagrodzenie mogą liczyć przewodnicy, bardzo wysoki status - w co bardziej światłych nie teokratycznych cywilizacjach - mają inżynierowie. Świat jest pełen ruin pozostałych po cywilizacjach sprzed apokalipsy. Ruiny te są łakomym kąskiem dla wszelkiej maści awanturników ze względu na zapomnianą wiedzę, która może się w nich znajdować i inne bogactwa.

Postacie w świecie
Postacie graczy są awanturnikami, którzy wzięli udział w tragicznie przerwanej wyprawie odkrywczo-kupieckiej, kiedy po wypłynięciu na nieznane jezioro ich statek został rozszarpany przez biały szkwał. Teraz bohaterowie muszą przetrwać w nieznanym, nieprzyjaznym środowisku, bowiem gra zaczyna się w na odludnej plaży, gdzie odzyskali przytomność po katastrofie. Jeśli bohaterom uda się przetrwać w dziczy, jeśli dotrą do jakiejś cywilizacji, to mogą rozpocząć nowe życie, zdobywając bogactwo i albo przepuszczając je na hulanki i swawole, albo próbując zbudowania czegoś trwalszego - w zależności od fantazji i potrzeb. Czy zaangażują się życie miejskie, czy raczej wykorzystają pierwszą lepszą okazję, żeby wyruszyć w jakąś mogącą przynieść profity wyprawę, to już zależy tylko od nich i od okoliczności, które zaistnieją w trakcie gry.

Kliknij w miniaturkę

Mechanika
Konflikty będą rozgrywane runda po rundzie - często będę odsłaniał stawki, żeby gracz mógł podejmować świadome decyzje. Mechanika jest dynamiczna i śmiertelna, więc zazwyczaj szybko jest po zawodach a jeśli konflikt się przeciąga, to i tak jest dość ciekawie.

Ilu graczy?
Wielu. Skoro wśród kilku zgłoszeń i opinii nie znalazła się ani jedna osoba chętna na solówkę, i skoro próg wejścia jest niski (zgłoszenie rekrutacyjne, to raczej zabawa, a tworzenie postaci zajmuje niecały kwadrans, przy czym nawet można jej zrobienie pozostawić mnie) to idziemy w drugą skrajność. Natomiast bardzo prawdopodobne jest, że część postaci i tak czeka krótki żywot (muahahaha!).

Współpraca drużynowa
Bohaterowie mogą, ale nie muszą tworzyć klasycznej drużyny, w takim sensie że działają razem - na początek istotne jest tylko to, że się znają (wynika ze wstępu). Natomiast ich drogi mogą się swobodnie schodzić i rozchodzić w zależności od sytuacji. Mogą ze sobą walczyć, mogą współpracować, bez znaczenia.

Tempo, specyfika odpisów...
Odpisy najlepiej w pierwszej osobie. Wiem, że niektórym to przeszkadza, ale takie rozwiązanie wspiera dynamikę i konkretyzuje rozgrywkę a takie właśnie są założenia sesji.

Ważna rzecz: to pytania graczy kreują świat przedstawiony, dlatego szalenie istotne jest zadawanie wielu pytań. Odpis może być samym pytaniem i określeniem celu pytania (np. "Czy w pobliżu znajduje się jakieś okno, bo chcę szybko pozbyć się artefaktu?"). Odpis może też być wręcz pojedynczą linijką dialogową skierowaną do innych postaci.

Takie odpisy nie powodują utraty "kolejki" i może być ich nieskończenie wiele. Znakomite są odpisy, które zawierają warunki ("potrzebuję zrobić to i to, najlepiej w ten sposób, ale jeśli się nie uda, to próbuję tego i tamtego").

Nie wiem, ile będzie czasu na odpis: dopóki będą padały sensowne pytania, dopóki będą tworzone dialogi, dopóty nie będę na siłę pchał kolejki do przodu. Myślę że z czasem wyklarują nam się jakieś ramy, które sobie dookreślimy i których będziemy próbowali się trzymać, ale na ten moment nie ma to sensu. Ważne, żebyś miał czas codziennie, najrzadziej co dwa dni zerknąć do sesji i w razie potrzeby dorzucić coś od siebie. No chyba że zadeklarujesz jednoznacznie swoje działania i nie będziesz miał już nic do dodania, a tymczasem pozostali będą jeszcze męczyć bułę roztrząsając jakieś kwestie, to oczywiście do rozpoczęcia nowej tury masz wolne.

Terminy
Zgłoszenia do 5 listopada (sobota) włącznie. Następnego dnia, czyli 6. w niedzielę, ustalę skład i rozpoczniemy tworzenie postaci. Start sesji planuję na piątek 11 listopada. Dołączenie w późniejszym terminie będzie możliwe, ale wiadomo że obsługa tego typu zgłoszeń będzie miała mniejszy priorytet niż bieżące obowiązki w sesji.

Kliknij w miniaturkę

Pytania rekrutacyjne (odpowiedzi przesłać w prywatnej wiadomości):
  1. Gra solo i/czy w grupie?
  2. Rozdziel 10 pkt między miecze, magię i technikę (chodzi o świat przedstawiony, które aspekty chciałbyś, żeby były bardziej wyeksponowane, a które mniej).
  3. Dodatkowe motywy, które chciałbyś napotkać w świecie przedstawionym.
  4. Motywy, których nie chciałbyś napotkać w świecie przedstawionym.
  5. Jak byś zareagował na poniższe odpisy? Może to być deklaracja, mogą to być pytania, może to być lista warunków. Ważne, żebym zrozumiał, co postać chce osiągnąć, dlaczego o coś pytasz, itd. Odpisy nie są oryginalne i niekoniecznie oddają klimat sesji.
Cytat:
Krasnoludy prowadzą cię do stołu. Przynoszą na półmiskach czystą, zieloną sałatę. Stawiają pucharki. Rozlewasz napój. Kątem oka spostrzegasz, że dwa krasnoludy wychodzą z pokoju wschodnimi drzwiami. Pozostali uśmiechają się. "Nareszcie jakiś kulturalny potwór" - mówią. "Wszyscy tylko wpadają tu, wyrywają główki sałaty i zwiewają. Ale nie mamy im tego za złe. Przynajmniej komuś przyda się nasze warzywko, he, he". Zamyśliłeś się chwilę nad tym "he, he", a tu już gospodarze zaczynają snuć opowieści. Niewielu z nich zapuszczało się kiedykolwiek w dalsze rejony podziemi. Ci, którzy wrócili, mówią, że najstraszniejszą rzeczą którą można spotkać jest ogień. Błąka się też po labiryncie tłusty Smok. Podobno jest bardzo groźny, choć niektórzy powiadają, że jest przekupny. Słuchasz tych opowieści, ale ciągle coś nie daje ci spokoju. Tymczasem krasnoludy patrzą wyczekująco na postawione przed tobą jedzenie i trunki. Co robisz?
Cytat:
Licho u ciebie z kiesą. Ostatnie grosze przepuściłeś na hulanki i swawole. Dopijasz miejscowe szczyny dla niepoznaki zwane piwem, kiedy do karczmy wchodzi poborca podatkowy. Mówi, że płaci 100 sztuk złota i daje zwolnienie podatkowe na 5 lat za udanie się do oddalonej o dzień drogi wieży maga, który zalega z podatkami i przyniesienie zaległego podatku. Jeden z karczemnych gości wstaje i mówi: "Ja się zgłaszam, nie szukaj dalej". Co robisz?
Cytat:
Dżungla, widoczność na kilka kroków, dalej zbita ściana zieleni. Trzaskanie gałęzi zwiastuje, że coś się zbliża, ni to chrząkając, ni to charkocząc. Dzik, guziec, nosorożec? Jesteś uzbrojony w miecz i włócznię, prowadzisz muła obładowanego ekwipunkiem. Muł zaczyna się robić nerwowy. Szacujesz że masz kilka chwil nim to coś wyłoni się zza krzaków. Co robisz?
Kliknij w miniaturkę

Zgłoszenia
Dotychczas otrzymałem 9 kompletnych zgłoszeń. Wszystkie zdają się być "kompatybilne", więc każdy gracz, który je wysłał będzie mógł brać udział w sesji. Tym bardziej, że gotów jestem ogarnąć do 16 postaci.

Pytania? Jacyś chętni szaleńcy?
 
__________________
Jedyna potrzebna moc to ta, która pozwala powstać po upadku.

Ostatnio edytowane przez dzemeuksis : 05-11-2016 o 09:33.
dzemeuksis jest offline