Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-05-2007, 14:37   #1
Fistus
 
Reputacja: 1 Fistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłość
Dobre jedzenie - mała szkoła gotowania

Jak tam z umiejętnością gotowanie u lastinnowiczów?
Podzielmy się dobrymi przepisami i przy okazji stworzymy małą, forumową książkę kucharską, skupiającą się na ciekawych, autorskich. mniej spotykanych pomysłach.

Ja lubię gotować, ale tylko wtedy jak mam ochotę i zazwyczaj nie są to wielkie rzeczy - najlepiej według zasady "szybko, łatwo, w jednym naczyniu (garnku, patelni)". ; -)

No to lecimy...

Na początek:

Risotto ala Ja

Risotto to włoskie danie ryżowe. Potrawa prawdopodobnie przywieziona do Włoch z Chin przez Marco Polo. (za wikipedią)

Składniki:
- duża połówka piersi z kurczaka (lub 2 małe),
- ryż parboiled - 2 torebki (koniecznie parboiled, kto jeszcze się nie przerzucił to zrobi to jak to zje :P; tu odradzam firmę Sonko, ponieważ ich ryż jest jakiś dziwny, sensownym wyborem cena/jakość może być ryż firmy Cenos),
- puszka kukurydzy (najlepiej jakiejś dobrej, bo różnica w stosunku do tych tanich jest ogromna, czyt. np Bonduelle),
- puszka groszku (tu różnicy w smaku nie widzę),
- ze 2 cebule,
- przyprawy: curry, sól, pieprz, co_kto_lubi.

Gotujemy wodę, wrzucamy ryżyk.
Zabieramy się za kutaka... tfu kurczaka - myjemy, wycinamy te "dziwne białe rzeczy", kroimy go na kosteczki, przyprawiamy (nie żałować curry :P) i na patelnię (najlepiej sporą, bo będziemy potem tam dodawać całą resztę).
Cebule obieramy, kroimy i na patelnię (może być do kurczaka).
Czekamy na ryż... dla umilenia czasu można otworzyć puszki z kukurydzą i groszkiem. ; -)
Jak kurczak się przysmaży, cebula też będzie gotowa i ryż też już jest OK to mieszamy wszystko. W moim wypadku to prawie zawsze jest wysypanie ryżu na patelnię gdzie już czeka kurczak z cebulą.
Dodajemy do tego kukurydzę i groszek, całość ciągle mieszając "smażymy" na patelni przez dłuższą chwilę (zawsze robię to na wyczucie, więc ciężko mi powiedzieć ile minut), żeby wszystko przeszło sobą.

Nakładamy na talerze i jemy, ww ilość składników powinna starczyć na 2 ewentualnie 3 osoby.

Smacznego
 
__________________
"A flame which never dies, but brightens with the passing of time."

Ostatnio edytowane przez Fistus : 24-05-2007 o 14:40.
Fistus jest offline