Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26-05-2007, 23:58   #14
kitsune
 
kitsune's Avatar
 
Reputacja: 1 kitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwu
Mi też

Otóż miecz nie, do końca pozostał bronią. Czysto ceremonialny to jest teraz, a i to raczej szabla lub szpada. W XIV miecz był podstawową bronią walki wręcz (oraz kord), używaną powszechnie podczas bitew. Katana była li tylko symbolem pewnej kasty. Wcale nie mówię czy miała duszę. Z natury nie umistyczniam broni. To narzędzia.

Kopia w kawalerii była bronią przełamania, owszem decydującą, ale nadal po złamaniu kopii łapano za miecze. Katana, twierdzę z uporem maniaka, w bitwie wykorzystywana raczej nie była, po prostu nie miała możliwości (przynajmniej większej) spenetrowania pancerza (nawet zbroi japońskiej - gusoku, która nijak się miała do gotyckich potworów XV/XVI w. w Europie).

O szermierce nie mówię. Chodzi mi wciąż o rycerski miecz, nie o miecz szermierczy czy mieczorapier. W przypadku miecza rycerskiego trudno mówić o szermierce. Głównie chodzi o obalenie przeciwnika (jeśli był opancerzony).

Mówiąc o stronie, chodziło mi o stronę w książce. Wybacz, lecz stron WWW nie uznaję za autorytet. W necie publikować może każdy, a weryfikacji nie ma niemal żadnej (poza może Wikipedią, ale i w niej jest sporo błędów).

Pozdr
 
__________________
Lisia Nora Pluton szturmowy "Wierny" (zakończony), W drodze do Babilonu


kitsune jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem