Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-01-2017, 20:47   #1
Tadeus
 
[Pathfinder] Skull & Shackles
Czaszka i Kajdany!


"Szlaki handlowe mórz i oceanów Golarionu pełne są tłustych kupieckich okrętów załadowanych po burty egzotycznymi towarami. Roi się tam jednak również od piratów i korsarzy, którzy obrali powyższe za zwierzynę. Ich głównym domem jest archipelag wysp pełnych miast bezprawia i szemranych portów zwany Kajdanami. To stamtąd Wolni Kapitanowie wyruszają pod banderą Króla Huraganu, by plądrować jednostki państw i domów kupieckich Morza Wewnętrznego. Bezpieczeństwo przed odwetem zapewnia im potężny, trwały sztorm - Oko Abendego, który uniemożliwia ich wrogom wprowadzenie w te rejony zorganizowanej floty."


Przedsłowie


Witam serdecznie w tej dość przełomowej dla mnie rekrutacji. Po raz pierwszy postanowiłem bowiem poprowadzić tę samą kampanię drugi raz.

Skull & Shackles prowadziłem już kilka lat temu, na tym forum i moim zdaniem wyszło nad wyraz zacnie, a gracze przetrwali półtora tomu kampanii zanim na poważnie zaczęli rozwalać sobie czerepy

Dość długo zastanawiałem się, czy nie poprowadzić czegoś innego, ale po dokładnym przejrzeniu wszystkich innych kampanii Pathfindera stwierdziłem, że ta jednak jest najlepsza i poza fragmentami, które już poprowadziłem i okazały się fajne, zawierała też jeszcze bardzo dużo wątków, które chciałbym przetestować na jakiejś nowej chętnej ekipie.

Oczywiście wszystkim potencjalnie zainteresowanym odradzam czytanie tej starej sesji, jej komentarzy, czy materiałów. Choć kampania w wielu miejscach jest nieliniowa i sandboxowa, to w oczywisty sposób sporo rzeczy będzie się powtarzać.


Wstęp właściwy


Zainteresowani powinni (choć nie jest to zupełnie obowiązkowe) zapoznać się z pierwszymi siedmioma stronami tego dokumentu:

paizo.com - Pathfinder Adventure Path: Skull & Shackles Player's Guide (PFRPG) PDF

By go ściągnąć za darmo trzeba zarejestrować się na stronie Paizo (oficjalny wydawca Pathfindera), przy okazji zyskuje się też dostęp do masy innych darmowych plików do tego systemu. Czym jest ten plik?

Właśnie darmowym wprowadzeniem dla graczy do tej kampanii. Jest tam trochę, o tym jaka motywacja może pasować do postaci, czy też przykłady historii postaci, rekomendowanych specjalizacji itp. Dalszą część dokumentu również można sobie przejrzeć - ale nie jest to konieczne.

Zawartość tego dokumentu to w skrócie następujące wskazówki:
- Lepiej by postać nie była przesadnie szlachetna, bo w końcu zostanie korsarzem (mniej lub bardziej niegrzecznym - ale jednak).
- Wszystkie proponowane historie postaci kończą się momentem, w którym ta zdaje sobie sprawę, iż została uśpiona trucizną/ogłuszona w portowym barze na terenie Kajdan. I tak właśnie zaczyna się kampania.
- Gracze muszą zdawać sobie sprawę, iż ich postać na początku będzie więziona, poniżana, znieważana itp. Nie jest to więc przygoda dla każdej postaci i każdego gracza - o tym autorzy też ostrzegają. Jednak później oczywiście role się odwrócą W żadnym razie nie jest to więc jakaś mroczna, brudna kampania typu rasowego 18+. To nadal heroic.
- Podsumowując: Postacie mogą być praktycznie każdym, o ile pod koniec swojej historii znalazły się w owej tawernie, nie mają zbyt wyśrubowanych zasad moralnych i przyszłościowo nie uciekną przed wizją piracenia na własnych zasadach. Część z nich może zostać "honorowymi piratami", choć honorowy pirat to nadal tyle co honorowy złodziej.

Dodatkowo, jak każda oficjalna kampania wymaga graczy, którzy gotowi będą w pewnych momentach "nagiąć" odgrywanie swojej postaci, by chciała się ona trzymać oficjalnych torów. Ja oczywiście, tam gdzie to możliwe, próbować będę zaoferować jakąś sensowną motywację, ale nie znalazła się jeszcze taka oficjalna przygoda, która pasowałaby do wszystkich filozofii odgrywania postaci.

A tak ogólniej o kampanii to ma ona koło 600 stron (6 tomów). Jest to kampania eksperymentalna. Wydawca Pathfindera zgodnie ze swoją polityką na zmianę wydaje kampanie tradycyjne i właśnie eksperymentalne. W ostatniej eksperymentalnej budowało się własne państwo, w jeszcze poprzedniej wielką karawanę przemierzającą cały kontynent. Tutaj docelowo zdobędzie się swój statek, załogę... i jeszcze coś. Warto zauważyć, że nie jest to typowa rasowa piracka kampania dla miłośników gatunku. Nie będzie tu zbyt wiele historycznej zgodności, są to bardziej typowi bohaterowie niczym rodem z Forgotten Realms bawiący się w piratów. Mimo pirackiej stylizacji będą więc i lochy i artefakty i przygody w miastach i "epickie" momenty i wielka przygoda.


Teraz wymagania co do graczy:

- Powinni dostarczyć mi mechaniczną kartę postaci do Pathfindera dla postaci zupełnie początkującej (najlepiej na PW - proszę nie tłumaczyć pojęć i zostawić je w formie angielskiej).

Nie trzeba korzystać z wymyślnych programów ani wysyłać mi linków do jakichś odległych miejsc w internecie, starczy forma tekstowa, tu optymalny przykład z poprzedniej rekrutacji:

Cytat:
Rasa: człowiek
Opis: Potężny i muskularny mężczyzna o jasnych, długich włosach i szarych oczach.
Klasa: fighter [two-handed fighter]
Atrybuty:
STR: 18 [+4] DEX: 14 [+2] CON: 16 [+3] INT: 12 [+1] WIS: 13 [+1] CHA: 10 [0]
Języki: Common, Skald
BAB: +1
Melee attack +5 / ranged attack +3
CMB +5/CMD +17
Saves: fort +5 ref +2 will +1
HP [d10]: 13
Initiative: +2
Feats: power attack, cleave, weapon focus [greataxe]
Skills [skill ranks/lev: 3]:
climb 4, intimidate 4, profession [sailor] 4, survival 4, swim 5,
Traits: armor expert [armor check penalty -1], touched by the sea
Ekwipunek:
Ubranie, Chainshirt [AC+4/Max DEX bonus+4/ Armor Check Penalty -1], greataxe [attack +6/d12+6/x3/Slashing], throwing axe x2 [1d6+4/x2/10ft.], short sword [1d6+4/19-20x2], plecak, ciepły koc, śpiwór, hubka i krzesiwo, lina konopna, gwizdek, bukłak, osełka, stalowy kubek, nóż, sakiewka [50gp]
Co do opisu fabularnego postaci, to już wasz wybór, osoby, które nie mają jakiegoś sesjowego dorobku na forum mogą spokojnie napisać trochę więcej, bym miał gdzie zobaczyć jak piszą. Sam charakter sesji nie wymaga obszernego tła postaci, a rozpisane w zbyt obszerny sposób może nawet przeszkadzać, ale jakiś ogólny opis charakteru i doświadczeń życiowych może być. Żyć będziemy jednak raczej teraźniejszością

- Dostępne są wszystkie rasy z oficjalnych suplementów do Pathfindera określone przez twórców jako zdatne dla graczy. Warto pamiętać, że w Golarionie ludzie zdecydowanie dominują i występują tam pewne formy rasowej dyskryminacji.
- Cechy point buy 32 punkty - Point Buy Calculator
- Gracz powinien znać podstawy Pathfindera lub D&D 3.5 i do tego (niestety) język angielski, bo materiały do systemu występują tylko w tym języku.
- Niedozwolone są materiały wydawców typu 3rd party - ino Paizo Pathfinder.
- Ekwipunek (zakupiony według podstawowych zasad z wartości average podanej tutaj Equipment) proszę mimo wszystko zakupić i podać.
- Najlepiej by gracz mógł napisać parę zdań co dwa dni. Grać będziemy na stosunkowo krótkich postach, ale za to z pełną mechaniką. Rzucać będę ja, poważniejsze walki najczęściej będą na mapach z siatką taktyczną. Możliwe też jednak będzie odpisywanie szybsze, jeśli wszyscy pociągną. Jeśli ktoś nie odpiszę dwa dni, a akcja mimo wszystko pójdzie do przodu, to ja (w sposób korzystny dla gracza) opiszę działania domyślne. Jeśli ktoś często nie będzie odpisywał to sposób będzie mniej korzystny
- Czas do wtorku, 17 stycznia, do północy.
- Przyjmę do czterech graczy.

Tutaj stworzyłem krótką instrukcję tworzenia postaci dla osób zupełnie nowych, oraz dobrze znających DD 3,5:
http://lastinn.info/wioskowa-akademi...thfindera.html (Tworzenie postaci do Pathfindera)

Tutaj zaś znajdziecie streszczenie settingu:
http://lastinn.info/portal-swiatow/1...-golarion.html (Pathfinder - Golarion)

Pozdrawiam i zapraszam, szczególne, że wymagania względem graczy nie są jakieś wyśrubowane, więc jak ktoś się uprze, to sobie poradzi Zawsze mogę też pomóc z ewentualnymi wątpliwościami przy tworzeniu postaci. Pytania najlepiej chyba zamieszczać w tym temacie - odpowiedzi przydadzą się wszystkim.
 

Ostatnio edytowane przez Tadeus : 10-01-2017 o 21:04. Powód: styczeń, nie luty
Tadeus jest offline