Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-07-2017, 13:01   #5
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
Problem z czaromiotami leży gdzie indziej i jest on bardziej zakorzeniony w systemie, aniżeli wynikiem nieprzemyślanego prowadzenia, choć i w tym wypadku mniej doświadczony MG może tylko pogorszyć sprawę. Wszystko sprowadza się do 'Linear Warriors, Quadratic Wizards' - czyli sytuacji, w której mamy wojownika, który dobry jest tylko na jednym polu (walka + kilka rozwiniętych umiejętności), a z drugiej strony czarodzieja, który jedną kulą ognia może spopielić całe regimenty, następnie skradać się jak łotrzyk dzięki niewidzialności, później przejąć kontrolę nad słabym umysłem jakiegoś watażki, zamiast pokonywać góry wspinaczką - wznieść się w powietrze, a na koniec przeteleportować się na inny plan istnienia i to wszystko w ciągu jednego dnia.

Właściwie to od czasów AD&D niewiele zmieniło się w tym schemacie (wyjątkiem była czwarta edycja, która została mocno zrugana za próbę wyeliminowania tego problemu, a warto nadmienić, że WotC celnie zidentyfikowało problem i wyszło z odpowiednim rozwiązaniem, które niestety dla wielu okazało się być zbyt drastyczne), a co najwyżej zmieniała się liczba dostępnych czarów na poziom i dzięki bardziej strategicznej rozgrywce (użycie mapek bitewnych i powiązanych z nimi reguł) poprawiła się też przeżywalność magów, którzy wcześniej byli zdani na kaprys MG i to paradoksalnie wprowadzało pewien chwiejny balans.

A co do prośby Rydera, to jako gracz podpisuję się pod nią całym sercem, ale jako MG to już nie tak do końca. Mam kilkanaście swoich podręczników, które zwykle dopuszczam, ale ponad tą liczbę nie chce mi się ogarniać zasad, a prawda jest taka, że D&D 3.5 to bardzo tu popularny system i niejednokrotnie otrzymywałem około dwudziestu kart postaci, które musiałem później czytać i analizować pod kątem mechaniki, a to już sporo roboty. Poza tym, co rekrutację jest co najmniej kilku graczy, którzy wysyłają tak bardzo przepakowane postacie, że to nawet zabawne nie jest. Dopuszczając taką postać w niezmienionej formie, mniej doświadczony lub olewający proces sprawdzania kart postaci MG może popsuć rozgrywkę innym graczom i myślę, że dlatego część osób wprowadza daleko idące ograniczenia, aby nie znaleźć się w dyskomfortowej sytuacji podczas rozgrywki, która na forum ciągnie się miesiącami.
 
__________________
[URL="www.lastinn.info/sesje-rpg-dnd/18553-pfrpg-legacy-of-fire-i.html"][B]Legacy of Fire:[/B][/URL] 26.10.2019
Warlock jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem