Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-08-2017, 13:44   #4
TomBurgle
 
Reputacja: 1 TomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputację
Wybieram z obu powodów (dla smaczków i dla zaznaczenia przewagi), trzeciego - metagrowego nacisku na pewne elementy rozgrywki - i czwartego - przedłużenia cech pozycji.

Od najprostszej strony:
  • Staram się żeby w Świecie Mroku po mojemu nie było zwyczajnych nadzwyczajnych istot. Ma być wyraziście, kontur ma być ostrzejszy. Jeżeli jakaś postać wydaje się nudna, typowa...to pewnie jest jej to na rękę. Wady i zalety to taki zbiór inspiracji na chwile kiedy własna inicjatywa zawiedzie. Czasem taki jeden klocek katalizuje tworzenie całej postaci.
  • Dla zaznaczenia przewagi: bo Storyteller System ma dość płaską, gładką mechanikę. Zazwyczaj jest to plus. Tyle, że poza dyscyplinami/darami/sferami, trudno wycisnąć oomph godne obietnic z opisu umiejętności. Dodatkowa kropka umiejętności to statystycznie mniej niż jeden sukces przy rzucie. Zwykle mniej niż pół. A teraz spójrzmy ile obiecują w opisie. Zalety pozwalają nadgonić tą różnicę.
  • Świat Mroku jest jedną z gier z największym naciskiem na interakcję ze światem jakie znam. Oddano calutką paczkę cech ( backgroundów ) na opisanie tego...i to wciąż za mało. Socjalne wady i zalety ( startowe i zdobyte w grze ) pozwalają opisywać te skomplikowane, dynamiczne społeczności. Nie zaginąć w gąszczu przysług i relacji. A jednocześnie służą jako przykłady. Zrobiłeś coś, że szeryf cię polubił? Może puści między palcami jakiś drobny występek. A może ostrzeże jak nie wejść na minę. Dla mnie - jako gracza który zaczynał od warhammera 2ed - taki zbiór wskazówek/mechanizmów/aspiracji był bezcenny.
  • No i wreszcie, moje ostatnie "odkrycie". Sugestie w warstwie meta. Jeżeli ktoś wybiera wadę "stara miłość nie rdzewieje" to ( z dokładnością do bardzo głupiego wyciskania punktów ) ma ochotę na wątki romantyczne. "Krótki lont" raczej sugeruje krótkie, intensywne sceny akcji. Wady i zalety to mocne narzędzie w rękach gracza żeby wprowadzać swoje wątki.
Czy są jakieś uniemożliwiające grę? Nie, taki urok tej gry. Dobry pomysł, dużo starań i szczęśliwe rzut i przetrwasz kolejną noc. Czy są jakieś które podporządkowują sobie całą przygodę i robią sieczkę z całego zamysłu? Tak, choćby znalezienie się na Czerwonej Liście w przygodzie dla neonatów Camarilli. Chyba że pytanie brzmi nieco inaczej: czy uniemożliwić grę komuś kto tak rażąco nie wpasowuje się w przygodę? Tak.

Nie mam listy automatycznie banowanych wad i zalet. Wszystko zależy od konkretnej przygody. Na przykład dla wewnątrzklanowej waśni współczesnych Tremere zmieniłbym wartości bezpłodnej krwi i niezwiązywalności. Dla rajdu Sabbatu pod koniec XX wieku te same wady miałyby zmianę wartości w odwrotnym kierunku.
 
__________________
W styczniu '22 zakończyłem korzystanie z tego forum - dzięki!

Ostatnio edytowane przez TomBurgle : 12-08-2017 o 14:03.
TomBurgle jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem