Wątek: Misiowanie PBF
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-09-2017, 18:19   #3
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
Muszę przyznać, że są to bardzo przydatne dla początkującego rady, co prawda nie wszystkie jeszcze przeczytałem, to widzę, że sporo roboty włożyliście w to, a to się chwali. Ja od siebie dodam, że jeśli jesteś początkującym MG lub zamierzasz się nim w najbliższym czasie stać i czytasz blogi, obszerne artykuły czy książki poświęcone temu zagadnieniu, aby się doszkolić, to najlepiej będzie jak przestaniesz to robić natychmiast (ewentualnie czytaj dalej, ale z dystansem). Po pierwsze możesz się łatwo zniechęcić lub nawet przestraszyć tych wszystkich opisywanych przez "doświadczonych" MG problemów, a po drugie (i najważniejsze!) warto najpierw opracować swój własny styl i później go doskonalić. Jasne, będą wzloty i upadki, ale przez to każdy przechodzi, a najlepszą szkołą jest doświadczanie tego na własnej skórze. Prowadząc jak inni nie będziesz się od nich niczym wyróżniał, a myślę, że warto wyrobić sobie własną "markę".

Drugą radą, która jest dość oczywista, ale moim zdaniem wielu MG się na niej wykłada, jest kompromisowość, czyli umiejętność takiego pójścia na rękę graczowi, że on osiągnie to co chciał osiągnąć i zapewni mu to olbrzymią satysfakcję, a jednocześnie nie przeszkodzi Ci to w realizowaniu Twoich pomysłów, których realizacja Tobie sprawia ogromną przyjemność. To dość ogólne zagadnienie, ale osobiście często spotykałem się z sytuacją, w której MG zabraniał komuś wykonania jakiejś spektakularnej lub ciekawej akcji, albo wręcz karał gracza za granie wyobraźnią i przez to skutecznie zniechęcał go do dalszego wczuwania się w rolę i kombinowania. W takiej sytuacji warto czasem wziąć na chwilę głęboki wdech i zastanowić się przez chwilę jak rozwiązać zaistniałą sytuację tak, aby gracz mógł chociaż częściowo zrealizować swój plan przy jednoczesnym zachowaniu stabilności rozgrywki.
 
__________________
[URL="www.lastinn.info/sesje-rpg-dnd/18553-pfrpg-legacy-of-fire-i.html"][B]Legacy of Fire:[/B][/URL] 26.10.2019

Ostatnio edytowane przez Warlock : 24-09-2017 o 18:32.
Warlock jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem