Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22-06-2007, 05:03   #7
Niles Elmwood
 
Reputacja: 0 Niles Elmwood nie jest za bardzo znanyNiles Elmwood nie jest za bardzo znanyNiles Elmwood nie jest za bardzo znany
Doświadczenia w mistrzowania wprawdzie nie mam zbyt wiele, ale głos zabiorę, tak z przekory jak i grzeczności, na "uprzejme" zaproszenie autora tematu :P
Sesja, tak dla MG jak i dla graczy, jest miejscem na kreatywność i zostawiania "czegoś-tam", w tych fantastycznych miejscach po bohaterach, tak jak człowiek zostawia ślady po sobie w normalnym świecie. Stworzenie świata lub bohatera, konkretnej sesji, która byłaby sybolem gatunku, autora - zdaje się być ideałem
Myślę, że dobrym przykładem symboli w rpg są chyba rasy, które świetnie symbolizują pojęcia dobra, zła i wszystkiego, co jest pomiędzy nimi. W forumowej sesji odpowiedni wybór avatara dla bohatera, również powinien być symbolem jego postaci (gest, poza, atrybuty, itp). Z przykładów to choćby oklepana krew, może być symbolem śmierci lub życia, czyli tak naprawdę tego samego - być albo nie być. Umiejętne posługiwanie się symbolami, a zwłaszcza umiejętne dozowanie ich formy, pozwala wyciągnąć z nich maksimum treści. Kilka kropel krwi lub wąska jej ścieżka bardziej pomaga na uchwycenie jej znaczenia i niosącego ze sobą klimatu, jak opisy morza krwi i lejącej się strumieniami, bryzgającej wszystko dookoła czerwieni. Zbyt nagminne stosowanie symboli spłyca ich przesłanie i upowszechnia je tak, że tracą na swojej wartości. Kryształowy kielich wypełniony do połowy krwią lub pulsująca tętnica pod skórą szyi, będzie lepszym symbolem żądzy krwi jak bardziej drastyczne i plastyczne jej opisy.
Symbolika jak symbolika, ale alegoria w rękach MG może być świetnym narzędziem do pokazania graczom czegoś w sposób obliczony na konkretny efekt, skojarzenia i przeżycia. Np niemal dosłownie piosenką "Walking in my shoes...", MG może chcieć, by tak gracz, jak czytelnik odkrył ścieżki jego świata, a z drugiej strony może to być wołanie samego bohatera do gracza o wczucie :P Najprostszymi takimi elementami dla mnie na pbf jest więc muzyka, często teledysk, kadry z filmów. Wybór odpowiednich materiałów, które jeśli są powszechnie znane i uznane za jakiś tam kanon jakiegoś-tam klimatu z powodzeniem może zastąpić długie opisy mające na celu wywołanie jakiegoś przeżycia estetycznego, czy stanu ducha w świecie fantazy. Kolejnym przykładem mogą być np takie sceny jak "czarny kot przebiegający drogę", który w różnych systemach może znaczyć coś innego (pech, deja vu, magia) a jednak coś chce nam powiedzieć. Czasem "rżenie konia" może dużo mówić w zależności od kontekstu (zagrożenie, zadowolenie) Z pewnością zmusza do myślenia i interpretacji. I to jest też chyba następna funkcja tych narzędzi.
Wykorzystanie przez MG takich zdarzeń naturalnych jak "uderzenie pioruna", "tęcza" czy choćby nawet nienaturalna "cisza", również oprócz stworzenia klimatu, może być mówieniem między wierszami.
Jeszcze jedna refleksja. Chyba najlepszym narzędziem na wyobraźnię, a o to w tym wszystkim chyba tak naprawdę chodzi, jest opis przez zastosowanie kontrastu, a dokładniej braku dosłowności. W tym znaczeniu symbolem tego może być z powodzeniem genialny tekst Różewicza "Szkic do erotyku współczesnego". Opis na sesji nagiej kobiety można spokojnie zastąpić obecnością wzmianki o odzianiu jej jedynie w przykrótki i przyciasny mokry podkoszulek, a długie opisy zdarzeń dynamicznych, jak eksplozje czy wystrzały można zastąpić niedopowiedzeniami lub opisami łusek po nabojach, piskiem w uszach czy opadaniem pyłu, smużką dymu unoszącej się z milczącej lufy. Takie zastosowania rozwijają wyobraźnię.
Patrząc na sesję jako kompozycję, a MG jako kreatora, używanie symboli i alegorii, jest więc też całkiem naturalnym środkiem wyrazu, może artystycznego w ogóle, to za wielkie słowo, bo to już zależy od jakości autora. Z pewnością takie ślady mogą być intelektualną zabawa pomiędzy MG a graczami, dialogiem pisanym między wierszami z ukrytym znaczeniem (nie mylić z ukrytymi wiadomościami w sesji :P ).
 
Niles Elmwood jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem