Wątek: Religie
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-03-2018, 09:19   #3
Layla
 
Layla's Avatar
 
Reputacja: 1 Layla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputacjęLayla ma wspaniałą reputację
Do tego, co już napisał Leon, dorzuciłabym jeszcze swoje trzy grosze pochodzące z naszych, słowiańskich Dziadów, które myślę spokojnie można by zaadoptować na potrzeby Młotkowej Wigilii Nocy Tajemnic. Moim zdaniem w ten dzień Morryta opiekujący się wioską już od samego rana miałby pełne ręce roboty. Musiałby się upewnić, że jeśli w Noc Tajemnic dusze zmarłych odwiedzą wioskę, będą odpowiednio ugoszczone, zatem nieodzowne stanie się przygotowanie odpowiedniego jadła - miodu, kaszy, chleba, soli, jajek. Być może musiałby poświęcić czas wiernym, którzy przyszliby do niego z troskami ("Brat mój zmarł w tym roku, my pokłóceni byli, myśli kapłan, że przyjdzie się zemścić z zaświatów"?). Oprócz tego mógłby obchodzić z kadzidłem każdy dom w wiosce, błogosławiąc go i odstręczając w ten sposób złe duchy.

Co do wieczerzy, najpierw mogłaby się odbywać właśnie gdzieś w centralnej części sioła, z kilkoma wolnymi miejscami, by jednocześnie podkreślić brak bliskich osób, jak i zaprosić je do stołu. Niech Morryta, lub ktoś ze starszyzny wioski weźmie przy tej okazji łychę mąki różnych zbóż, połączy z solą i kadzidłem, a spalając wypowie słowa: "Za wszystkich naszych bliskich i przyjaciół". O wspominaniu zmarłych w opowieściach napisał już Leon, tak samo o sprzątaniu mogił. W czasie uczty Morryta mógłby również rzucać kawałkami jadła w ogień, wypowiadając przy tym imiona zmarłych wioskowych. Potem tłumnie, prowadzeni przez kapłana, ludzie przeszliby na cmentarz, by po krótkiej przemowie Morryty (np. o tajemnicy tkwiącej w stworzeniu), świadomie pozostawić jadło i trunki przy grobach, aby wędrujące dusze mogły się tym pożywić.

To tylko kilka propozycji - jak zwykle w takich sytuacjach ogranicza nas tylko własna wyobraźnia, a można naprawdę wiele zaczerpnąć z podań ludowych czy starych obrzędów i obyczajów, co na pewno urozmaici grę Morrytą w tym szczególnym dniu.
 
__________________
Every next level of your life will demand a different version of you.
Layla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem