Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-07-2007, 02:53   #6
Tammo
 
Reputacja: 1 Tammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputację
Obce,

Wspomniane wchłonięcie to 2-3 edycja. 1114 rok ma wszelkie wymienione przez Ciebie pomniejsze klany, w tym niedawno założony klan Osy.

W Japonii honor jest obustronny. Można być dumnym z poczynań przodków, można ich własnymi w dumę wprawiać (generalnie nie wydaje mi się to różne od sytuacji u nas, gdzie można było imieniu chwałę przynieść lub ująć, lub czerpać zeń chwałę, jaką przyniósł mu przodek, ale do rzeczy ).

Bardzo ładnie odwzorowuje to powiedzenie: Pożyczyłem od przodków imię i muszę zwrócić je niesplamione. Twoje rodowe nazwisko jest imieniem jakie nosił Twój daleki antenat, pierwszy Twego rodu.

Co do wspomnianych sytuacji: ojciec ronin wpływa na dziecko w sposób niezwykle różny, właśnie zależny od przyczyn, które tak zepchnęłaś na bok. Zilustrujmy to przykładami:

a) daimyo mówi, że jego człowiek wygra lub zostanie roninem. Jego człowiek przegrywa. Ale dziecko jest np. na tyle dorosłe, że już się nadaje do służby / służy (lub nie jest na tyle dorosłe, ale ma krewnych, protektora, lub daimyo nie każe nowemu roninowi brać ze sobą rodziny). Jak to wpływa? Utrata chwały, pewna nieufność (ojciec zawiódł swego pana), trzeba się odbić, pokazać, zrehabilitować honor rodziny.

b) daimyo zostaje oskarżony, pokazują dowody, jest potężny (statusem) świadek itp. Widzi się, że seppuku będzie jak nic. W niehonorowej akcji jakiś ronin (dzień wcześniej samuraj oskarżonego ale ktoby tam wnikał w detale) niszczy dowody / zabija świadka. Jak będzie traktowane dziecko takiego ronina? Jeśli daimyo ma jakieś ludzkie uczucia - świetnie. Gwarantowany awans, wspólna nauka z synem / córką daimyo, najlepsi sensei, zwiększenie statusu rodziny. Przy kutym na cztery nogi daimyo, dziecko może być odpowiednio szkolone (zabójca? yojimbo? szpieg?).

Przykłady są nieco uproszczone, ale mam nadzieję, że odpowiadają na pytanie. W drugą stronę sytuacja jest z grubsza ta sama, ojciec ma o tyle łatwiej, że wszystkie jego przeszłe dobre czyny świadczą o nim dobrze, o tyle trudniej, że jeśli takowych nie ma / ma mało / wykorzystał (został za nie wynagrodzony sowicie) to ciężej mu będzie popełnić następne, które go zrehabilitują.

Kobiety w Rokuganie:

Tutaj jest wypisane moje zdanie na temat dyskryminacji w Rokuganie i kobiet tamże. jak najbardziej uznaję kobiety bushi, samurai-ko, śledcze, dwórki czy dyplomatki lub artystki. Kobieta podążająca natomiast drogą samuraja niech się liczy, że niektórzy zobaczą w niej kobietę i będą chcieli ją poderwać, albo udowodnić jej, że jej miejsce jest w domu. Że niektóre żarty obiorą za cel właśnie jej kobiecość, że pewne zagrania będą na to obliczone. No i moje pytanie: czy składałaś przysięgę czystości razem z przysięgą wierności? Niektóre tak robią. Niektóre nie.

Jeśli macie pytania, piszcie. Z chęcią odpowiem. Obce, mam nadzieję, że odpowiedzi były wyczerpujące.
 
__________________
Zamiast PW poślij proszę maila. Stare sesje:
Dwanaście Masek - kampania w świecie Legendy Pięciu Kręgów, realia 1 edycji
Shiro Tengu
Kosaten Shiro
Tammo jest offline