Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-09-2018, 01:15   #1
Tadeus
 
Reputacja: 1 Tadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputację
[Komentarze] Kroniki Ostermarku



Drodzy,

Gratuluję, mam nadzieję, że żadna z waszych pieczołowicie wykreowanych postaci nie skończy przedwcześnie przygody

Obaj macie postacie z majątkiem, wehikułami, nieruchomościami, siecią kontaktów itd.

Przyszło mi już prowadzić sesje takim postaciom, więc widzę to tak :

1. Wy macie wizję tego wszystkiego w swojej głowie, a wszystko co napisaliście okaże się w praktyce na tyle wieloznaczne, że będę widział to zupełnie inaczej, więc cierpliwości, gdy raz po raz będę rozumiał jakieś fakty w inny sposób albo mylił jedną z dziesiątek podanych przez was informacji. W końcu się raczej dokalibrujemy.

2. W związku z tym, że jest to mocno złożone, w mojej praktyce lepiej się sprawdza Google Docs, wtedy łatwo można wyłapać, że ktoś coś rozumie inaczej i zmodyfikować, nim jeszcze się pojawi. W związku z tym stworzyłem dla każdego z was odpowiedni dokument:

https://docs.google.com/document/d/1...KzWNpZwcA/edit

https://docs.google.com/document/d/1...xyqDWC_SM/edit

3. To jest opowieść i gra, nie ekonomiczny symulator. Zrobimy to by jak najbardziej było czuć mieszczański klimat i atmosferę handlu, jednak nie oszukujmy się - nikt kogo znam - wliczając w to znamienitych pisarzy gatunku - nie wylicza dokładnie wszystkich kosztów przy biznesach bohaterów. Robi się to opisowo i ogólnie.

Każdy cennik gry RPG, który choćby stara się pobieżnie takie tematy poruszyć od razu tworzy absurdy i już po pierwszej sesji widać, że to wszystko nie ma sensu. Im więcej człowiek się stara uściślić takie detale, by wbić się w klimat, tym bardziej go te absurdy z tego klimatu wytrącają. Postaramy się więc zachować zdrowy balans. Jakieś kwoty będą, ale nie będziemy używać excela Jak MG powie, że jakiś biznes się opłaca, to nie trzeba będzie poświęcić godziny na obliczenia, czy faktycznie tak jest

4. Mój pomysł jest taki, by mój pierwszy post był ogólnym opisem waszego miasta i aktualnej atmosfery w nim, wasz post zaś będzie opisem jakichś codziennych scenek z życia waszej postaci. Wiadomo, zobaczę jak wygląda wasz dom, jak odnosicie się do swoich NPC'ów itd. Wtedy łatwiej mi będzie domyślić się jak dokładnie wygląda ta wasza wizja (a może i wam łatwiej będzie ją doprecyzować).

5. Wydaje mi się, że może przypadkiem wywaliłem część waszych pytań Jeśli nie odpowiem na nie do jutra do 12, to zadajcie je proszę ponownie w tym temacie. Jak najbardziej zachęcam do używania komentarzy, bo ciągłe czyszczenie skrzynki na forum mnie zabija

To chyba tyle. Sporo tam wytycznych, ale to wszystko raczej serdeczne sugestie wynikające z poprzedniego bałaganu przy takich sesjach. Być może tym razem wszystko będzie inaczej i wypracujemy sobie zupełnie inne podejścia. A może już teraz coś z moich punktów wam się wybitnie nie podoba, więc walcie śmiało!
 
Tadeus jest offline