Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-07-2007, 20:19   #1
Tammo
 
Reputacja: 1 Tammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputację
Exclamation [komentarze] Dwanaście Masek

Wzorem Yarota, tak i ja postanowiłem postawić komentarze przed postawieniem samej sesji. Przypomnę tutaj parę zasad, przybliżę nieco świat, jeśli się uda.

Czas i miejsce akcji:

Szmaragdowe Cesarstwo, Rok 11. ery 38. wg kalendarza dworskiego, rok 1114 wg kalendarza Isawa. Rządzi, jak domyślają się Ci, co znają dworski kalendarz, Hantei XXXVIII. Jedynym dziedzicem tronu jest jego chorowity syn, siedmiolatek Sotorii. Cesarz nie ma ani konkubiny ani żony od śmierci pani Hochiahime z rąk Piewców Krwi.

Klany zachowują niestabilny pokój, wspomożony przez czuwającą nad zachowaniem status quo od wieków rodzinę Otomo, zaś granice Cesarstwa są mniej (Mur Cieśli i Ziemie Cienia) więcej (wszędzie indziej) spokojne. Dwie ostatnie prawdziwe bitwy w Rokuganie to były:

- Noc Stu Śmierci, zwieńczenie konfliktu między Klanami Lisa i Zająca, w której udział wzięły siły Klanu Żurawia pod dowództwem Kakita Toshimoko, w 1190,

oraz

- bitwa w Kanionie Losu, gdzie wspaniała szarża Matsu podbudowanych słowami dziesięcioletniej Matsu Tsuko przełamała szyki bushi Shiba, w dekadę później.


Rozchodzą się też plotki o śmierci Czempiona Feniksów, Shiby Burisagi, podczas ostatniego Zimowego Dworu. Plotki te znajdą pewne potwierdzenie dopiero w miesiącu Togashi, w obwieszczeniu Rady Mistrzów.
--------------------------------------------------------------

Dodatkowe materiały do sesji można znaleźć tutaj.

Dla Waszej informacji, podaję garść linków:

Kalendarz, miesiące Rokuganu

Miary odległości, w tym japońskie, jak np. ri czy shaku.

Konwerter odległości

Parę informacji o geografii, klimacie, itp. Cesarstwa
Mapa z 3 edycji, miasta i twierdze

Mapa z 1 edycji, polityczna, prowincje

I jeszcze o prowincjach na stronie Morfa (sama strona Morfa też warta jest uwagi

Wikipedia nt Legenda Pięciu Kręgów

Podstawy etykiety Rokuganu postarałem się ująć onegdaj w cyklu artykułów na temat. Wszystkie napisałem dla serwisu Polter, zatem to na jego stronach się one znajdują, tutaj link do mojego tam profilu.

Dodatkowo, sporo informacji o świecie możecie zaczerpnąć z forum Zimowego Dworu, poświęconego rozegraniu konkretnego wydarzenia w świecie Legendzie 5 Kręgów.
Konkretniej zaś, polecam tematy:

O Etykiecie Szmaragdowego Cesarstwa

O broniach i zbrojach

Wady, zalety, przodkowie - dla kompletności karty postaci

Kenjutsu, walki treningowe, słownictwa nieco i postaw też

Jeszcze o kenjutsu, zwłaszcza w kontekście Go Rin No Sho, co będzie uwzględnione w Rokugańskich najsłynniejszych traktatach szermierczych, Mieczu i Nitenie. Dobre rysunki.

Ise zumi i Tao, poszukajcie też na tej stronie o Tao Shinsei

Abishai podesłał świetny link dotyczący chińskich ziół i medycyny naturalnej

Japoński panteon

7 bóstw szczęścia, czyli protoplaści 7 Fortun

Od czasu do czasu będę wtrącał japońskie słówka czy nazwy. Można mnie o nie zapytać, albo można posłużyć się słownikiem.

Wreszcie, jeśliby ktoś szukał awatarów:

DrewBaker.com - Legend of the Five Rings
April Lee-Card Game Art Gallery-Legend of the Five Rings CCG-Gold Edit.
Michael Komarck Illustration
Steve Argyle - Illustrations - Main

Czy japońskich obrazów i portretów:
Jim Breen's Ukiyo-E Gallery - Hokusai
Samurai Gallery
--------------------------------------------------------------

Dokładny start sesji zostanie podany w przeciągu dni najbliższych, tymczasem zaś, małe przypomnienie z rekrutacji.

ZASADY:

1) Proszę o pisanie poprawną polszczyzną. Jeśli znajdę błędy, będę prosił o ich poprawianie i liczył na spełnienie prośby. Zasada działa w dwie strony. Znajdziecie mój błąd, to PW lub w komentarzach, a ja usuwam.

2) Post na dzień to ideał, do którego nie zmierzamy. Zwykle starcza post na tydzień. Pisanie dłuższych postów procentuje. Pisanie dłuższych postów o niczym procentuje również, ale w drugą stronę (uzupełniam jak mi pasuje). Czyli: przede wszystkim ciekawie, jeśli można, nie za krótko. Proszę zgłaszać absencje, najlepiej z rekomendacją czekać na mnie / przejmować moją postać. Nie dopuszczę, by ktoś wykonał 3 akcje a kto inny jedną, tylko dlatego że był mniej aktywny/obecny.

3) Piszemy w 3 osobie liczby pojedynczej. Mowę wyróżniamy myślnikami i kursywą, myśli cudzysłowem i pogrubieniem.
a) Przykład partii dialogowej:

- Tak się to robi - powiedział.

b) Przykład myśli:

"Tak się to robi", pomyślał.

Przyjmijcie zasadę, że piszemy wszyscy razem opowiadanie. Niech nasz styl będzie spójny.

4) Jeśli chcecie się dołączyć, to czytać ten punkt. Tworzenie postaci.

W danej chwili różnie może być z nowymi zgłoszeniami, ten stan najpewniej utrzyma się do końca kwietnia. Ewentualnych chętnych dla BNów, proszę o kontakt na PW z informacją, jaki BN Was interesuje.

Tworzycie postacie startowe. Będę aktywnie współuczestniczył w tym procesie, ponieważ aby drużyna miała ręce i nogi, nieco namieszam Wam w kartach, oczywiście konsultując takowe zmiany z Wami samymi. Pamiętajcie, postacie startowe to żółtodzioby, które nie miały okazji za wiele przeżyć. Natomiast - wymogi poza tym są następujące:
1) człowiek,
2) samuraj, (tu dopuszczę wyjątki, ale przeegzaminuję kogoś kto się porwie na coś tak ambitnego)
3) bushi raczej, niż ktokolwiek inny, lecz jeśli ktoś będzie miał ciekawy koncept na dyplomatę lub śledczego, zapraszam. W takich jednak wypadkach sugeruję jedno z dwojga: albo umiecie o siebie sami zadbać w niebezpiecznych chwilach, albo przekonujecie kogoś z graczy by robił Wam za yojimbo. Koncepty tak sparowane mają plusy w atrakcyjności jak o mnie chodzi, natomiast powiedzmy sobie wprost: będzie walka. I wysiłek fizyczny. I inne takowe.

Mówię stanowcze NIE:

- mnichom (choć nie Togashi czy Asako, natomiast lojalnie ostrzegam: 3 tatuaże na starcie NIE, tatuaże, Kiho, czy inne takowe pod dokładną kontrolą MG)
- shugenja (1 edycja ma ich zdecydowanie przepakowanych, więc będą pod ścisłą batutą MG)
- artystom Kakita
- Nezumi, Kenku i całej reszcie im podobnych
- eta (ninja, aktorzy, mahotsukai etc.)
- gaijinom
- przepakom i dziwadłom wszelkiego autoramentu

Przypominam, gramy na mechanice domowego wyrobu. Podręczniki to dobra baza, ale upewnijcie się, czy ja czegoś nie zmieniłem. Postaram się pamiętać, by Was o tym uprzedzić zawczasu, ale jestem człowiekiem o niestety pamięci zgoła nieejdetycznej.

5) Punkty doświadczenia:

Postacie startowe to bieda, wiem. Ale, moi drodzy, to jest kampania. Fajne poczynania będą nagradzane, Honorem, Chwałą, punktami doświadczenia. Uważajcie. Będziecie zyskiwać też sojuszników i wrogów, możecie też Chwałę i Honor... stracić. Za punkty doświadczenia będzie też można wykupić sobie zalety czy pozbyć się wad (koszt zwykle jest trzykrotnym kosztem w punktach wolnych, choć jeśli wada/zaleta zmienia drastycznie koncepcję postaci i osnutą na jej kanwie część przygody, mogę tupnąć nogą).

6) Walka może być rozgrywana przez czat lub PW, walkę uważamy za rozpoczętą, jeśli ktokolwiek z naszej grupki napisze <INICJATYWA>. W momencie gdy coś takiego widzimy w poście danej osoby, mamy rzut na inicjatywę, określający kto jest jak szybki. To się może zmienić, jeśli się nie sprawdzi.

7) Posty

Post zaczynamy nagłówkiem postaci:

Lokacja, miejsce, prowincja; terytorium Klanu X / Ziemie Cienia / Ziemie Niczyje; godzina Z, a dzień miesiąca b, pora roku, rok.

Przykład:

Wewnętrzy ogród w posesji Bayushi Yojiro, Otosan Uchi, Ekuan; Ziemie Cesarza; godzina Hantei, 12 dzień miesiąca Hantei, wiosna, rok 1114.

Kalendarz podany w linkach powyżej. Godziny idą jak miesiące, gdzie Amaterasu = 6-8.

Jakby ktoś chciał wtrącać bardziej skomplikowane japonizmy, to:

japonizm* i pod postem przypis taką manierą (ilość gwiazdek jak w książkowych przypisach):
Kod:
* japonizm - znaczenie


---

Póki co, nie widzę sensu pisania dalszych reguł / informacji, resztę dogadamy albo wyjdzie w praniu. Chyba, że macie jakiś pomysł lub coś jest zbędne / bez sensu, to oczywiście piszcie. Tak samo, jeśli chcielibyście abym coś dodał.
 
__________________
Zamiast PW poślij proszę maila. Stare sesje:
Dwanaście Masek - kampania w świecie Legendy Pięciu Kręgów, realia 1 edycji
Shiro Tengu
Kosaten Shiro

Ostatnio edytowane przez Tammo : 02-02-2009 o 20:27. Powód: Aktualizacja na 2009
Tammo jest offline