Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-07-2007, 20:37   #1
Yaneks
 
Yaneks's Avatar
 
Reputacja: 1 Yaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputację
Thumbs up Księga Spaczenia

Nie znalazłem tematu o KS na forum, choć szukałem. Poza tym chcę napisać o nim tutaj, w dziale przeznaczonym dla Warhammera.


Księga Spaczenia różni się od zwykłej księgi zasad w kilku zasadniczych kwestiach.
Pierwszą z nich jest sposób, w jaki została napisana. Nie ma w niej standardowego podziału po kolei na zasady tworzenia bohatera, profesji, religii, czarów. Jak przystało na "hałos", jest ona napisana dość chaotycznie.

Zacznę od początku.
Pierwszą część stanowi "Wewnętrzny wróg", czyli największe utrapienie świata ludzi. Znajdujemy tam cenne informacje o skazach, ich przyczynach, życiu z nimi, a także szczegółowe opisy mutacji. Przedstawione jest tam także przeznaczenie istot, które urodziły się w rodzinie ludzi, ale bardziej przypomina potwora, niż człowieka. W części "Wewnętrzny wróg" znajdziemy także informacje o kultach oraz ogólnikowe informacje o relikwiach, wiedzy tajemnej i różnych takich. Tutaj jest także spis profesji akolitów i kapłanów Chaosu łącznie z umiejętnościami, wyposażeniem i rozwinięciami.
Druga część to "Cienie Chaosu". Jest to dość krótka część, zajmuje niewiele ponad 50 stron. Jednak jest to jeden z fajniejszych rozdziałów tej książki. Tutaj mamy przedstawiony styl życia w dziczy, wiele informacji o zbrojnych stadach zwierzoludzi. Znajdziemy tutaj także spis stworków zła, czyli odpowiednik rumaków i takich tam. Nigdzie indziej jak w tej części są przedstawienie wrogowie Chaosu, czyli Łowcy czarownic i inni. Ogólnie jest to rozdział poświęcony Chaosowi działającemu w wielkim rozproszeniu, miszmasz zwierzoludzi, łącznie z ich gatunkami, a także statystykami (tak jakby mini bestiariusz).
Część trzecia, "Pustkowia Chaosu". Ta część jest poświęcona Pustkowiom Chaosu i Norsce, są tutaj także tereny innych plemion (np. Kurganie). W tym rozdziale mamy profesje dla Norsmenów i Kurgan, a także dla typowych Chaośników od zwykłych wojowników do czarnoksiężników i wszechwybrańców. Jest jeszcze krótsza niż Część Druga, ale zawiera dużo więcej informacji potrzebnych do gry, ponieważ oprócz wymienionych informacji mamy tu także przeklętą zbrojownię.
Część czwarta czyli "Domena Chaosu". Tutaj ze szczegółami mamy opisane bóstwa Chaosu, legendarne miejsca, magię zła, Demony, a także największych wybrańców bogów, a raczej Władców, np. Wielki nieczysty, Krwiopijca Khorna itd. Jest to najobszerniejsza część, zawierająca bardzo wiele informacji niezbędnych do walki zarówno po stronie demonów, jak i po stronie dobra.
Istnieją także dwa dodatki w tym podręczniku:
Natura Chaosu, której jeszcze nie udało mi się rozszyfrować ponieważ jest napisane pismem typu kura pisała pazurem.
Przekleństwo Tzeentcha, czyli baaaaardzo rozbudowana tabela manifestacji Chaosu. Łącznie zajmuje ona dwie strony.

Ogólnie podręcznik bardzo mi się spodobał, jednak ma wady. Z pewnością jest nią brak odpowiedniego rozdziału dla profesji. Są one porozrzucane po całej Księdze Spaczenia, co znacznie utrudnia znalezienie tej odpowiedniej.
Moja ocena:
Styl: 8/10
Przydatność: 10/10
 
Yaneks jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem