Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-03-2019, 00:56   #67
archiwumX
 
Reputacja: 1 archiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputację
Ostatnio bawię się w archeologię po blogach rpg (Blogi RPG) i natrafiłem na blog Inspiracje (http://bialylew.blogspot.com). Dopiero tam się dowiedziałem się co to jest te całe retro... i muszę powiedzieć, że to strasznie nadepnęło na odcisk.

Kiedy dotarłem opinii autorów na temat D&D 3 (Inspiracje: D&D Dewaluacja) to dostałem bulwersa na maxa, bo zobaczyłem co następuje:
Cytat:
W myśl zasad 3.0 mag na 4 poziomie (dzięki odpowiednim featom) jest wstanie otworzyć sobie sklepik z magicznym sprzętem. Aż dziw, że w Waterdeep nie ma hurtowni z mieczami +1 (może jest taka opisana w jakimś entym dodatku). Aha, warto także pamiętać o gwałtownym przyspieszeniu w 3.0 awansu na kolejne poziomy doświadczenia.
Jak trzeba gardzić tym systemem, żeby się posuwać do takich insynuacji?

Teraz ogólniej opiszę jaki zarysował się obraz retroRPG:
W wykorzystywaniu umiejętności gracza, a nie umiejętności postaci chodzi o tak na prawdę upupienie postaci na maxa, bo głębsza historia i rzuty na skille ogranicza możliwość wykorzystania erudycji gracza.
Lubią losowanie encounterów, bo fabułę najlepiej wymyśla się w locie mieszając w pulpowej tematyce.

Jeszcze poruszę temat gier narracyjnych, a właściwie jego umieszczenia old/new-school. Jeśli gry z hexami to stara szkoła, gry pokroju D&D i WFRP 2 to nowa to gdzie przystawić tzw. WoDziarstwo, a ostatnio np. Klanarchię.

I jako ostatni wątek poruszę pewne sprawy technologiczne, które powinno jakoś wpłynąć na systemy RPG, a jakoś tego nie ma:
- systemy LandWarior
- inteligentna amunicja
- pojazdy modułowe
- a obszarze systemów obrony przeciwlotniczej pojawiają się takie pojęcia jak: siecentryczność, piętrowość czy wielokanałowość
Swoją drogą jakoś szczątkowo rozpisano takie rzeczy jak drony czy walka WRE.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.

Ostatnio edytowane przez archiwumX : 02-03-2019 o 01:16.
archiwumX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem