Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-04-2019, 16:28   #2
Lord Cluttermonkey
 
Lord Cluttermonkey's Avatar
 
Reputacja: 1 Lord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputację
 FAQ


Jak ta sesja wyglądałaby w idealnym świecie? Najpierw rozegramy sobie prolog zero-poziomowymi wieśniakami pojmanymi przez koboldy, orków i hobgobliny. Szczęśliwców, którym uda się uciec z lochu (lub dogadać z jego mieszkańcami) awansuję na pierwszy poziom, dając do wyboru kilkanaście klas postaci. Już jako pełnoprawni poszukiwacze przygód BG będą mogli zdecydować, czy zamierzają się rozprawić z potworami, czy staną po ich stronie, czy poszukają swego miejsca i szczęścia gdzie indziej, odkrywając sekrety Pogranicz, plądrując inne lochy lub tropiąc miejskie intrygi. Wraz z nabywaniem doświadczenia i skarbów BG będą pewnie też coraz bardziej uwikłani w konflikty polityczne. Na wyższych poziomach, dzięki wzniesionym twierdzom i świątyniom, ufundowanym flotom, założonym gildiom złodziejskim i kupieckim, itd. BG staną się jednymi z głównych graczy w imperium. Oczywiście pięknem piaskownicy jest to, że równie dobrze BG mogą zawinąć się na jakiś statek i odpłynąć gdzieś na zachód czy północ. Wtedy też będziemy grać.

Ilu graczy szukam? Trzech, góra czterech. Według mnie w piaskownicach lepiej sprawdzają się niewielkie drużyny, ponieważ łatwiej wtedy o konsensus. Jeśli będzie zainteresowanie to w przyszłości uruchomię równolegle drugą albo nawet trzecią drużynę.

Jak będziemy grać? Przypadł mi do gustu Google Document, ponieważ wydaje się najszybszy i ma chat. Mogę rozważyć inne możliwości.

Jakie będzie tempo sesji? Najlepiej będzie, jak każdy z graczy znajdzie codziennie chwilkę żeby wejść na Google Document na jakiś kwadrans. Sesję sobie wyobrażam raczej jako niekończącą się serię interesujących wyborów niż sesję celującą w “klimacenie” (tj. w rozbudowane opisy, introspekcje, długie dialogi między BG, retrospekcje, itd.).

Jak długie mają być odpisy? W zależności od potrzeb, ale raczej krótkie niż długie, co nie znaczy pisane na odwal się.

W którą edycję D&D lub jakiego retroklona gramy? ACKS (Adventurer Conqueror King). Gra nie jest dosłownie retroklonem, bo bardzo rozwija zasady w stosunku do pierwowzoru, ale najbliżej jej do edycji B/X, czy retroklonów takich jak Labyrinth Lord, Basic Fantasy RPG. Zaś zasady gry postaciami zerowego poziomu wzorowałem na Dungeon Crawl Classics.

Jeśli chodzi o ACKS to mam chyba wszystkie podręczniki jakie się ukazały i numery magazynu Axioms z dodatkowymi materiałami, więc będzie to rozgrywka "na pełnej".

Znam którąś edycję D&D, ale nie znam ACKS. Czego się spodziewać?
a) brak turlaniny - gra jest bardzo storytellingowa,
b) trafień krytycznych (w tym takich uszkadzających broń i pancerz) oraz ran śmiertelnych - pamiątką po walce może być paskudna blizna, kilka zębów mniej czy utrata kończyny,
c) atrybuty postaci są losowane w oparciu o “3d6 in order”, a nie “4d6 drop lowest” - gracze wcielają się w normalnych ludzi, którzy swymi czynami i sprytem dochodzą do rangi bohaterów,
d) brak “komiksowych” zaklęć w stylu kuli ognia - magia jest subtelniejsza i utrzymana bardziej w duchu conanowskiego sword & sorcery,
e) podział magii na białą, szarą i czarną, z czego czarna oraz nierozważnie stosowana szara są nieprzewidywalne dla korzystającego i mogą wypaczyć jego umysł i duszę;
f) brak klas prestiżowych, atutów, punktów umiejętności,
g) rozbudowane zasady dot. gry wysokopoziomowej, tzn. zarządzania gildiami złodziejskimi czy kupieckimi; wznoszenia twierdz, świątyń, fortów; organizowania kampanii wojennych, rozgrywania bitew i oblężeń; tworzenia magicznych przedmiotów i nowych zaklęć; tresowania zwierząt i fantastycznych stworzeń, itd., itp.

Jak się zgłosić? Każdemu, kto da znać w temacie rekrutacji, wylosuję pięć zestawów rzutów. Na ten zestaw składa się losowa profesja, rzuty 3d6 na atrybuty i ekwipunek, jaki mieliście przy sobie w momencie porwania. Od gracza będę wymagać tylko krótkiej nawijki o wylosowanych postaciach, klimatycznych portretów i wymyślenia jakiegoś pseudoromańskiego imienia, np. Lucius czy Aelianus (z założenia jesteście Thyatiańczykami). Do gry nie trzeba wprowadzać wszystkich postaci, ale z przeżywalnością zero-poziomowców może być różnie.

Kiedy kończy się rekrutacja? Z końcem kwietnia.

 ZGŁOSZENIA

1. Mike (kompletne zgłoszenie)
2. archiwumX (kompletne zgłoszenie)
3. Shiv (wylosowałem postacie)
4. Krieger (wylosowałem postacie)
5. AJT (kompletne zgłoszenie)
6. Rozyczka (kompletne zgłoszenie)
7. Icarius (kompletne zgłoszenie)
8. Płomiennołuski (kompletne zgłoszenie)
 

Ostatnio edytowane przez Lord Cluttermonkey : 22-04-2019 o 09:44. Powód: aktualizacja zgłoszeń
Lord Cluttermonkey jest offline