Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-07-2019, 14:01   #16
hen_cerbin
 
hen_cerbin's Avatar
 
Reputacja: 1 hen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputacjęhen_cerbin ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał PeeWee Zobacz post
Uważam też, że tego typu kardynalna decyzja powinna należeć do MG, a nie do graczy.
Zazwyczaj miałbyś rację. Ta sesja jednakże jest wyjątkowa, bo nie jesteście graczami, ale sterujecie NPCami. "Graczami" jestem ja I jeśli "bohaterowie graczy" przyjadą do miasta, w którym Burmistrz ma takie prawa a nie inne to nic im do tego.

Ale skoro chcesz mojej decyzji: podoba mi się pomysł Wisienek:
Cytat:
To jaka jest pozycja burmistrza zależy od pozycji członków rady. Niby i może podjąć decyzje wbrew rajcom, ale czy chce narażać się na konflikt i ponosić konsekwencje?
Myślę, że nie ma potrzeby aby we wszystkich codziennych sprawach decydowała pełna rada, wydaje mi się, że tylko w tych ważnych powinna. W końcu rada to ciało ustawodawce, a burmistrz wykonawcze. Burmistrz jest więc związany tym co zostało uchwalone.
Sam też bym to podobnie widział: "W dawnym, niemieckim, prawie miejskim burmistrz był jednocześnie przewodniczącym organu stanowiącego, czyli rady i jednocześnie organem wykonawczym miasta" - myślę że w Warhammerze możemy użyć dawnego prawa niemieckiego.

Bardziej konkretnie:
Rada ustala na przykład wysokość podatku, ale to kto, kiedy i jak zbiera - to już decyzja burmistrza.
Rada może ustalić, że np. noszenie szelek we wtorki jest zabronione i karane śmiercią - ale to Burmistrz powołuje i odwołuje Kapitana Straży, a w razie procesu to burmistrz wybiera ławników (ale spośród rajców).
Bieżące sprawy są w kompetencji Burmistrza. Czyli jak uzna, że na imprezę urodzinową trzeba z miejskiego skarbca wydać 1000 koron na 50 beczek wina to Rada może go za to odwołać - ale nie może unieważnić transakcji.
Reprezentacja miasta na zewnątrz - Burmistrz.
Spory między rajcami - rozstrzyga Burmistrz.

- co do prawa - bogacące się miasteczko wykupiło sobie możliwość powoływania burmistrza (czyli elektor nie może go odwołać) i prawo miecza (czyli może sądzić wszystkich poza szlachtą samo - ławników dobiera sobie burmistrz spośród radnych), aczkolwiek nadal podlega prawu Imperium (tzn Elektor nie może odwołać Volkmara, ale może wydać mu polecenie i ukarać za nieposłuszeństwo), e: a także prawo składu - kupcy przejeżdżający przez miasto muszą wystawić swoje towary na sprzedaż co najmniej na jeden dzień, inaczej są konfiskowane.

- co do obowiązków - "obowiązki burmistrza i rajców: Codziennie, lub w miarę potrzeby na ratusz się schodzić, o rzeczy publicznej radzić, spory między ludźmi rozsądzać i godzić, sierot i wdów uciśnienia i wszelkiej sprawiedliwości bronić, wedle najwyższego rozumu baczyć, aby drogości jedzenia i picia w mieście nie było, miary i wagi sprawiedliwej przestrzegać, piekarzów, rzeźników, karczmarzów doglądać, jako też i przekupniów, którzyby przeciw pospolitej uchwale wykraczali, gry nadmierne i pijańswo powściągać i wykorzeniać".


P.S. Zgadniecie co zrobią "poszukiwacze przygód" jak tylko trafią do miasta? Zapewne pamiętacie ze swoich gier jakim szacunkiem darzą Radę i Burmistrza, kupców, kapłanów, medyków, mistrzów cechowych i całą resztę...
 
__________________
Ostatni
Proszę o odpis:
Gob1in, Druidh, Gladin

Ostatnio edytowane przez hen_cerbin : 28-07-2019 o 14:12.
hen_cerbin jest offline