Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-11-2019, 20:44   #455
Dust Mephit
Hungmung
 
Dust Mephit's Avatar
 
Reputacja: 1 Dust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputacjęDust Mephit ma wspaniałą reputację
Samurai 7


Czyli katany w feudalno-steampunkowym świecie.

Jest to oczywiście adaptacja słynnego filmu Akiry Kurosawy- "Siedmiu samurajów". Po wielkiej wojnie świat ulega przeobrażeniu. Kupcy stają się wiodącą siłą w kraju, a samurajowie tracą zyskowne zajęcia. Część z nich rezygnuje z kodeksu zostając bandytami. Tylko wieśniacy jak zawsze trudnią się pracą na polach ryżowych, aby kto inny zabierał owoce ich pracy. Mieszkańcy jednej z wiosek, mając dość swojej niedoli wysyłają do miasta szamankę (kapłankę?) z zadaniem odnalezienia wojowników, którzy obronią ich dobytek przed kolejnym atakiem bandytów.

Adaptacja/Fabuła
Bardzo luźna i jak dla mnie trochę zbyt często odbiega od oryginału, a właściwie tylko kilka wątków i postaci dobrze pokrywa się z oryginałem. Fani Akiry Kurosawy mogą być chwilami niezadowoleni, choć "Samurai 7" rozwija akcję trochę dalej trzymając jednocześnie w napięciu. Momentami intryga zagęszcza się jednak bardzo powoli. Ocena: 6/10

Muzyka
Tutaj trudno mi się do czegoś doczepić. Podkład muzyczny świetnie oddaje klimat zarysowanego świata i współgra z rozwijającą się akcją. Samo dobranie instrumentów jest już warte zaznaczenia. Nie jest to może arcydzieło, ale kawał naprawdę dobrej roboty. Ocena: 9/10

Bohaterowie
Mimo iż brakowało mi trochę rozwinięcia historii co poniektórych, nie umniejszało to ich prawdziwości. Widać, że twórcy mieli dokładne koncepcje postaci, które konsekwentnie były realizowane. Doświadczenia bohaterów pozostawiają w nich trwałe zmiany, jednak nie odbywa się to z dnia na dzień. Ocena 8/10

Świat
Robi wrażenie. Ponieważ akcja odbywa się w wielu miejscach, mamy okazję zobaczyć wielopoziomowe metropolie- mrowiska pełne dynamizmu, wioski, jaskinie, wioski w jaskiniach, równiny i bezdroża z pozostałościami po dawnych bitwach. W połączeniu z niebanalną kreską- duży plus dla produkcji. W stosunkowo krótkiej serii (26 odcinków) autorom udało się również podać krótki zarys historii, ekonomii i relacji między poszczególnymi klasami społecznymi, które jak się okazuje nie są łatwe. Ocena: 10/10

Średnia: 8 i ćwierć/10
 
Dust Mephit jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem