Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-12-2019, 21:54   #19
Brilchan
 
Brilchan's Avatar
 
Reputacja: 1 Brilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputację
Cytat:
Co wypowiedzi Brilchana to za bardzo nie mam co podejmować polemiki. Bardzo trudno dyskutuje się nie z faktami lecz opiniami i wewnętrznymi odczuciami.
Cytat:
Ale przecież Wraith jest niegrywalny, nudny i wszyscy taplają się w emocjonalnych fekaliach.
Johan , PeeWee mam wrażenie że trochę personalnie potraktowaliście krytykę systemu który po prostu się nie sprawdził i którego większość graczy nie polubiło(to fakt nie moja opinia).

Mea Culpa może wyraziłem się zbyt dosadnie zrobiłem mały research na temat systemu żeby móc lepiej formułować moje wnioski. Skądś jednak trzeba było zacząć więc nie czuje się jakoś szczególnie winny że zacząłem od "czarnej legendy" / Gombrowiczowskiej Gęby tego systemu.

Pomyliłem się w jednej sprawie wydawało mi się że świat Wraitha to jedyne życie pozagrobowe w uniwersum Świata Mroku jeżeli nie jest łakiem. Okazuję się że większość istot trafia do nieokreślonego życia pozagrobowego o które Upiory muszą walczyć. Irytowało mnie bo sądziłem że po tych wszystkich cierpieniach i crapsack world jaki jest konieczny do tego żeby ten setting był funkcjonalny po śmierci większość ludzi jest jeszcze przerabianych na duchową stal i cierpi przez wieczność jako popielniczka albo miecz.

Okazuję się że trzeba spełnić bardzo specyficzne warunki żeby stać się Upiorem więc tu się pomyliłem.

Faktem jest że jest to najmniej popularny system starej linii tak przynajmniej wynika ze wszystkich źródeł i wywiadów do jakich udało mi się dotrzeć. Lubię sobie jednak wyszukiwać różne informacje, opinie oraz recenzje poprzez filmiki na YT czy inne artykuły w fanowskich stronach ponieważ chciałem zrozumieć co też w tym systemie może być warte tak silnego przywiązania.

Znalazłem serie argumentów fanów (część z nich wy tutaj przytoczyliście) prawdą jest że w tej grze było sporo dobrych pomysłów ale inne systemy zarówno w tej samej linii wydawniczej albo w innych lepiej rozwinęły te pomysły stąd nie warto moim zdaniem zawracać sobie głowy tym systemem:

Argumenty ZA tym systemem

1. Ostateczny cel jest bardzo osiągalny tz. dobre zakończenie dla BG to rozwiązanie wszystkich swoich spraw na ziemi i przejście do następnego świata jest łatwiejsze niż cele w innych systemach wampirowi bardzo trudno osiągnąć Glaconde, Magowie raczej nie pokonają Technokracji a wilkołaki Pentexu w podręcznikowej wersji gry chyba że mamy scenariusz Time of Judgements albo takie założenie sesji.

Tu przyznaje że to rzeczywiście zaleta której nie zauważyłem bo dla mnie jest to wada ponieważ lubię wracać do postaci z innych sesji przerabiać je czy jakieś części ich KP do innych rozgrywek ale tak to jest osobista preferencja i tu dam upiorowi plusika że się wyróżniał.

Wydaje mi się jednak że tutaj lepiej sobie poradziły Mumia czy Demon (szczególnie Fallen poruszał tematy moralności o które zahacza Upiór )

2. Ciekawy świat. Osobiście nie widzę nic ciekawego w skrzyżowaniu Procesu Kafki z obrazami Beksińskiego (jedna z ilustracji to dosłownie włożenie Punka z gołymi plecami w obraz śp. Malarza) ale dobrze rzeczywiście niektóre rozwiązania mogą się podobać ten świat został zachowany w Orfeuszu i można go tam dokładniej zbadać mało tego pomaga się nawet duchom przedostać na drugą stronę!

3. Mechanika i fajne moce - Są o wiele lepiej dopracowane i zbalansowane w nomen omen duchowym następcy z Kronik Mroku Geist the sin Eater który bardzo kreatywnie rozwiną dobre pomysły z Upiora.

4. Dojrzała gra dla dojrzałych graczy poruszająca tematykę śmierci, pogodzenia się z nią oraz umiejętności przeżycia żałoby i " dalej pójścia" tu znów lepiej te koncepty rozwinął Geist który dodatkowo został wzbogacony o większy rozmach psychologiczny. Jeżeli nasz upiór pogodził się ze śmiercią odchodził w stronę światła w jeden kanoniczny sposób. Geist już przy samym tworzeniu postaci zwraca uwagę że są różne rodzaje śmierci oraz różne rodzaje przeżywania żałoby.

Tak naprawdę jedyne dwa przykłady w których Upiór ma przewagę nad innymi systemami to scenariusz gdzie gracze i MG chcą zrobić fabułę w stylu serii Kruk albo sesje o Upiorze Poltergaiście który opętuje dom tak jak w klasycznych horrorach. Do tego ten system nadaje się idealnie i nic go nie przebije. Inne zalety są lepiej zrobione i rozwinięte w innych systemach

Tak jak zostało tu napisane rzeczywiście klimat zależy od graczy i MG sam na tym forum grałem w Żula Zaciemnienie polską parodie ŚM o przaśnych alkoholikach a wyszła z tego absurdalna powieść moralna o szaleństwie i uzależnieniu. Także jestem pewien że w Upiorze da się poprowadzić Pogromców Duchów, Ghost Master (taka gierka na PC) lub film akcji ale odstręcza mnie od tego systemu ten duży nacisk położony na wewnętrzną walkę śmierć i smutek. Fani nie na darmo przezwali system "Big grey book of deppresion" a system się nie sprzedawał bo choć sporo osób lubiło edgines świata mroku to Upiór był chyba zbyt "realny" ? Dla większości osób.

Dobra wrzucę tego posta bo już od paru dni go piszę.

Trochę filmików:

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=OC5mLqR2Sxk[/MEDIA]

Z tego czerpałem info o plusach które widzą fani

Wywiad z jednym z najważniejszych twórców świata mroku w tym drugiej edycji przeprowadzony przez faceta który teraz pracuje dla WW i Onyxa

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=ynJFZcmfpZw&t=23s[/MEDIA]

Ten sam gość pisał do 20 edycji można też znaleźć jego recenzje pierwszej edycji

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=oFRUmpp0I3c[/MEDIA]

Ładnie podsumowanie dlaczego Geist mi się bardziej podoba od Upiora upiór jest o śmierci Sin Eaters jest o życiu i świętowaniu życia

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=v-hJ66Wyep8[/MEDIA]

Mógłbym jeszcze poruszyć parę tematów ale na razie starczy
 

Ostatnio edytowane przez Brilchan : 05-12-2019 o 01:14.
Brilchan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem