Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-06-2020, 10:28   #6
psionik
 
psionik's Avatar
 
Reputacja: 1 psionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputację
Jeśli chodzi o darmowe atuty, to wydaje mi się to sensowne, żeby włączyć je jako manewry dostępne wszystkim, nawet bez wymagań. Może z mniejszym efektem, czyli +1 za -1 bez atutu i +2 za -1 z atutami. Powinna być natomiast możliwość sterowania jak dużą karę chcemy wziąć.

Jeśli chodzi o Combat Expertise to jest to najgorszy feat tax jaki widziałem, często blokujący dostęp do różnych możliwości. Co gorsza, autorzy sami to zauważają, często dając zdolności pozwalające zignorować ten atut i jego wymagania, więc to jest zdecydowanie na plus.

Weapon Finesse - to podejście z D&D 5e i ma dużo sensu. Nie widzę absolutnie żadnego powodu, żeby karać postacie zręczne atutem jeśli chcą używać broni mniejszych. Nie wspominając o mniejszych obrażeniach (zarówno z broni, jaki z cechy). Cytując byłą panią premier - to się tym postaciom po prostu należy!

Manewry - to dobre podejście, chociaż wersje Greater powinny pozostać jako specjalizacje.

Point Blank Shot + Precise Shot -> jeśli chodzi o nazewnictwo, to powinno zostać jako Precise Shot, natomiast oba powinny być połączone. Atuty powinny dawać coś nieosiągalnego, coś wyjątkowego, natomiast PBS to wymóg do innych atutów, więc tak naprawdę każdy łucznik będzie go mieć. Wolałbym więcej ciekawych ścieżek atutowych dla łuczników zamiast tego jak np. manewry.

Dodge i Mobility - Mobility jest często atutem, który opóźnia progresję i powoduje wieloklasowość w wielu postaciach. Podoba mi się ta opcja.

Greater Two Weapon Figtnig - tu uważam to połączenie za niepotrzebne. Zostawiłbym jak jest.


Quick Draw/Stealth - tak, tak powinno być od początku.



Od siebie dodam, że dla czaromiotów również kilka atutów jest typowym podatkiem. Najbardziej jaskrawym przykładem jest Heighten Spell. To powinna być normalna zasada rzucania czarów, a nie podatek wymagający atutu i zwiększenia czasu rzucania zaklęć.

Ogólnie bardziej podoba mi się podejście do atutów jakie jest w 5e, gdzie atutów jest mniej, ale są o wiele potężniejsze.
 
psionik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem