Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-08-2007, 10:29   #8
Sayane
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 1 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha Fundacja Kyoto-Kraków zapraszają na wystawę:

OBRAZ ŚWIATA. KTÓRY PRZEMIJA
Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie Jana Stanisławskiego i jego uczniów w stulecie śmierci Jana Stanislawskiego
Wystawa z cyklu: Japonizm polski

Obraz świata, który przemija. Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie Jana Stanisławskiego i jego uczniów" to kolejny po wystawie prac Olgi Boznańskiej pokaz z cyklu japonizmu polskiego. Wystawa poświęcona jest pejzażowi. Prezentuje zestawienie olejnych obrazów polskich pejzażystów okresu modernizmu - Jana Stanisławskiego i jego uczniów - z wybranymi przykładami japońskich drzeworytów ukiyo-e o tematyce pejzażowej - Katsushiki Hokusai�a i Utagawy Hiroshigego. Wystawa ta potwierdza tezę o wpływie sztuki japońskiej na twórczość artystów europejskich (w tym przypadku w zakresie pejzażu i budowy przestrzeni obrazu) i ujawnia dobitnie analogie pomiędzy obiema grupami dzieł. Malarstwo pejzażowe Stanisławskiego i jego uczniów świadczy niewątpliwie o dogłębnej znajomości japońskiego drzeworytu, jego kompozycji i budowy przestrzeni. Jednak na krakowskiej wystawie możemy uchwycić coś więcej: rzadki moment, gdy w odległych od siebie kulturach, w sztuce europejskiej i japońskiej, spotykają się (tutaj w sensie dosłownym w galerii Centrum Manggha) podobne zjawiska, które, choć rozwijały się równolegle, wykazują szereg podobieństw. Wspólne jest dla obu tradycji artystycznych "odkrycie natury" przez malarstwo. Niezwykła wrażliwość Japończyków na naturę, na rytmy przyrody, zmienność pór roku i pór dnia, zaowocowała ukiyo-e: "obrazami świata, który przemija", drzeworytami, które, przedstawiając impresję świata, znakomicie wyrażały jego zmienność i nietrwałość. a co za tym idzie - wywodzącą się z buddyzmu ideę nieuchronności przemijania. Pejzaż w sztuce japońskiej ukazuje fragment nieskończonej i nieograniczonej przestrzeni rzeczywistości. Tłumaczy to obecność w japońskim drzeworycie uciętych kompozycji, a równocześnie pojawiającą się często szeroką, otwartą perspektywę z lotu ptaka.


Na wystawie zgromadzono dzieła Stanisławskiego z kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego, największy kolekcjonera polskiego modernizmu i Sztuki Dalekiego Wschodu, który wysoko cenił malarstwo Stanisławskiego, stawiając je w rzędzie najwybitniejszych osiągnięć artystycznych Polski i Europy. Na wystawie prezentujemy niemal 300 dzieł - 40 obrazów Stanisławskiego,180 obrazów 33 jego uczniów oraz 60 drzeworytów Katsushiki Hokusai'a i Utagawy Hiroshigego.

Wystawa trwa codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) do 16 września 2007 w godzinach od 10.00-20.00
 
Sayane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem