Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-09-2007, 12:40   #5
Fanael
 
Fanael's Avatar
 
Reputacja: 1 Fanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodze
Cytat:
Napisał Wernachien Zobacz post
Nie zrozumiałeś mnie Malkav.
Ja nie mówiłam o historii świata mroku i klanów, ale o wierzeniach i podaniach ludowych (REALNYCH!). To co dla mnie jest kwintesencją wampira musiało być wampirem w pierwowzorze, a to sprawdza się wyłącznie u Tzimisce, powstającym na bazie legendarnego Draculi, i nie mieszaj tu proszę światów, mówię o książkowym Draculi, Stokera bodajże.
Ująłbym to trochę inaczej. Prawdą jest, że spośród popularnych książek o wampirach najlepiej wypada Dracula. Jest najbardziej spójny, wyraźny i 'wampirzy'. Dlaczego? Bo nie jest opowieścią ludową, ale zakorzenionym głęboko mitem karpackim opartym na prawdziwych wydarzeniach. Vlad Tepes rzeczywiście istniał, był okrutniejszy niż diabeł, ale... wynikało to nie z natury, a z przyczyn czysto politycznych. Spora część czytała pewnie "Children of the Inquisition" - przedstawiona jest tam cała historia krwawego księcia praktycznie od momentu narodzin. Mało kto zadaje sobie na tyle trudu, żeby sprawdzić, ile tak na prawdę w tym faktu. Okazuje się że (w mojej ocenie) około 50%.
Jest natomiast gro mało popularnych źródeł, w których możemy znaleźć zupełnie odmienne stereotypy wampirów. Goethe, Poe, Polidori, czy z lokalnego patriotyzmu Słowacki czy Mickiewicz - wszyscy opisują wampiry inne niż Dracula, bo korzystają z innych podstaw kulturowych. Zainteresowanych wampirami w literaturze odsyłam do świetnej monografii Marii Janion pod tytułem "Wampir" - jest tam dokładnie omówiona 'mitologia wampiryczna' jak i bogaty wybór tekstów źródłowych.
Tworząc Wampira, autorzy zebrali tyle mitów ile byli w stanie i aby dopasować to wszystko to formuły RPG podzielili je w sobie znany sposób tworząc klany takie jakie możemy obserwować w podręczniku. Później wyciągali kolejne mity tworząc kolejne klany i tak aż do wyczerpania formuły.
 
__________________
Księciu nigdy nie powinno brakować powodów, by złamać daną obietnicę.
Fanael jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem