Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 13-09-2007, 14:07   #3
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Choroby psychiczne i szaleństwo to bardzo ciekawy temat dla systemu Zew Cthulhu. Zaburzenia osobowości, fobie, nerwice, psychozy, paranoja, schizofrenia stwarzają olbrzymie możliwości kreacji postaci szaleńców. Szpital dla psychiczne chorych czy przytułek dla obłąkanych mógłby posłużyć jak miejsce ciekawej przygody. Sesja w zakładzie zamkniętym (np. Arkham Sanitarium). Badacze w roli personelu lub pacjentów plus wątki związane z Mitami. Pomysły same wskakują do głowy.
Pamiętacie jaki klimat miała książka Kena Keseya - Lot nad kukułczym gniazdem i film na jej podstawie. Siostra Mildred Ratched i Randle Patrick McMurphy to postacie, które na długo zapadają w pamięć.

„Jasne określenie, czym jest zdrowie psychiczne i czym są zaburzenia psychiczne jest sprawą bardzo trudną, ponieważ zjawiska te są bardzo subiektywne, względne i nieobojętne moralnie.”

Badacze zdrowia psychicznego często posługują się pojęcie norma, przeciętność, normalność. Nasuwa się pytanie: Co jest normą, a co już nie? Mam pytanie do wszystkich: Gdzie według Was jest granica między nieprzeciętnością, oryginalnością a patologią i chorobą. Zapraszam i zachęcam do dyskusji na ten temat.

Chciałbym również polecić świetny tekst na temat chorób psychicznych Welcome to Arkham Sanitarium autorstwa Małgorzaty Strzelec zamieszczony w MiMie nr 1/2001.

Przygotowałem również krótki opis zaburzeń psychicznych, który mam nadziej przyda się przy tworzeniu i odgrywaniu bohaterów w ZC i nie tylko.

Ważniejsze objawy zaburzeń psychicznych - część 1

Ambiwalencja - Jednoczesne występowanie sprzecznych nastawień uczuciowych bez dostrzegania tej sprzeczności. Innymi przeżyciami z tej grupy są ambisentencja (sprzeczność sądów) i ambitendencja (sprzeczność dążeń). Te trzy rodzaje sprzeczności mogą występować razem.

Amnezja - nazywana też niepamięcią. Niemożliwość odtworzenia wspomnień z jakiegoś odcinka czasu tworzącego tzw. lukę pamięciową.

Automatyzm psychiczny - objaw polegający na poczuciu obcości własnych przeżyć, które wymykają się z pod kontroli chorego i stają się jakby automatyczne. Często towarzyszy temu przekonanie, iż przeżycia są wynikiem obcego wpływu (nasyłane myśli, kierowane ruchy, narzucona mowa). Do tego kręgu doznań należą też omamy rzekome (zob. niżej)

Autyzm - złożona postawa wobec świata i siebie. Charakteryzuje się wycofaniem z czynnego życia z otoczeniem i skupienie się na własnych przeżyciach. Te przeżycia są związane z wydarzeniami dziejącymi się wokół chorego, ale odbieranymi w sposób zniekształcony, wskutek urojeń, zaburzeń myślenia, omamów i lęku.

Depersonalizacja - Odczucia nierealności własnych przeżyć lub całej osobowości i zachodzącej w nich istotnej, często niezrozumiałej przemiany.

Dysocjacyjne objawy - Jest to następstwo odszczepienia, wymknięcia się pewnych przeżyć spod kontroli chorego. Przejawia się prostymi objawami jak wybiórcza niepamięć zdarzeń, chwilowe znieruchomienie lub wyładowanie emocjonalne. Czasem objawy są bardziej złożone i wiążą się ze zmianami zachowania chorych, które staje się jakby "dziecinne", "dzikie", "otępiałe" lub "zwariowane". Mogą pojawić się cechy charakterystyczne dla jakby innej osoby (tzw. alternatywne lub wielorakie osobowości). Takie epizody są potem zwykle przykryte niepamięcią.

Fobie - Stała tendencja do unikania pewnych sytuacji, których zaistnienie wywołuje bardzo silny lęk. Lęk zwykle jest wyolbrzymiony i nieproporcjonalnie większy od realnego zagrożenia. Sytuacje te mogą być bardzo specyficzne dotyczące określonych zwierząt, obiektów nieożywionych oraz konkretnych chorób. Fobie mogą dotyczyć przestrzeni (np. agorafobia - lęk przed otwartymi przestrzeniami, miejscami tłocznymi lub lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami bądź lęk wysokości). Innym rodzajem są fobie społeczne związane z kontaktami z ludźmi, obawa przed byciem widzianym bądź podglądanym lub wyśmianiem. Fobie często łączą się z natręctwami np. fobia brudu z natrętnym myciem rąk. [Dobrym przykładem osoby cierpiącej na fobie jest Howard Hughes, który bał się chorób i brudu.]

Hipochondria - Przesadna, nieuzasadniona obawa o swoje zdrowie. Może wyrażać się stałym zainteresowaniem sprawami zdrowia, przekonaniem o jego zagrożeniu, dążeniem do poddawania się zbędnym badaniom lub zabiegom. Czasem chory może być przekonany o swojej ciężkiej chorobie (urojenia hipochondryczne). CDN.

Zapraszam również do uwag na temat powyższego wykazu objawów zaburzeń psychicznych. Pozdrawiam.
 

Ostatnio edytowane przez Adr : 26-09-2007 o 14:15.
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem