Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26-09-2007, 11:39   #4
behemot
 
behemot's Avatar
 
Reputacja: 1 behemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwu
Jako intelektualista (hehe) powiem: to zależy

1. Różni ludzie, różne potrzeby - ja jestem w stanie sobie poradzić nawet bez podstawki tylko z QS dostępnym w sieci. No dobra to już ekstremum, wydaje mi się, że Podstawka + podrecznik Gracza + moze coś o świecie albo jakieś zagadneinei (Sabat, Technokracja, Świat duchów) to powinno wystaczyć . I dostarczyć tyle pomysłów że starczy na długo.

Ale... nie negujmy clanbóków, nie wszyscy są tacy sprytni aby samemu powymyślać, też jeśli ktoś często zmienia drużyne, to dobrze jest mieć punkt odniesienia, a nie wyjasniać sobie jak to u nas się gra. Zresztą to jest zabawa i niech każdy bawi się jak lubi.

Czy oszczędzania zabija przemysł? To jest raczej pytanie przydatność+jakość/cena. Czy dany dodatek jest naprawdę inspirujący i ciekawy, czy jest to to samo + troche talizmanów/fetyszów/broni. (pomijam ze gimnazjalista nie wyda lekka reka 50zl na clanbooka) Część dodatków ma właśnie ten problem, że może i ciekawe toto, ale nie aż tak, czyli właśnie są tam rzeczy które można albo samemu wymyśleć i bardziej ograniczają niż mobilizują. (101 potwrów na dziś)

Mi przeszkadza przerost świata, czyli pojawia sie w nim tak wiele elementów (prawdziwych bruja, kilkadziesiat ścieżek tamaturgii) że już się nie można się połapać.

Kolejna rzecz: w pogoni za czymś nowym, autorzy wymyślają przepaki. W Wampirze są to dziesiątki rytuałów, ścieżek tamaturgi czy innego akhu. To niszczy "równowagę" gry. Owszem można zastrzegać sie "żadnych tremere" (co część MG robi) ale jeśli jakiś element gry jest zgodnie pomijany to chyba coś to znaczy?

2. Firma to nie organizacja charytatywna, chcą zarobić, (mądre co nie ) jeśli jest popyt na clanbooki to firma bedzie robić clanbooki i dobrze. Nie trzeba kupować tego całego dobra. Ewentualnie można dywagować czy dodatki są robione na odwal się czy nie. Ale choć nie przeglądałem zbyt wielu dodatków, to mogę stwierdzić, że są one raczej poprawne.
 
behemot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem