Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Rekrutacje do sesji RPG > Archiwum rekrutacji
Zarejestruj się Użytkownicy

Archiwum rekrutacji Wszelkie rekrutacje, które zostały zakończone.


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16-12-2012, 12:33   #1
Moderator
 
Campo Viejo's Avatar
 
[The One Ring] WilderlanD
WILDERLAND


Dzikie Kraje, to tereny rozciągające się od Misty Mountains na zachodzie po Red Water wschodzie i od Grey Mountains na północy do Brown Lands na południu. Przez izolujące się od siebie ludy północy i ograniczone możliwości podróżowania nie ma dokładnych map całej krainy w powszechnym użyciu a wiedza poszczególnych regionów ogranicza się do lokalnych map nie wykraczających za bardzo poza obszary panowania miejscowego wodza, lorda, króla.


CIEŃ MROCZNEJ PUSZCZY

Mroczne legendy ludów północy i zachodu Śródziemia mówią o złej potędze, odwiecznie starym wrogu, którego największym pożądaniem jest oblec całą ziemię ciemnością. Starożytny Cień przybierał różne kształty w historii świata dążąc do zgładzenia wszystkich stojących mu na drodze. Wielokrotnie odnosił porażki za każdym razem powracając w nowym przebraniu.

Niemal dwa tysiące lat temu Cień wkroczył do Greenwoodu Wielkiego. W tajemnicy osiadł w Dol Guldur i stamtąd ciemnośc rozlała się pod koronami drzew, stopniowo zmieniając oblicze lasu w miejsce horroru i terroru. Zwierzęta uciekły zostawiając za sobą przeklętą ciszę a inne stworzenia przylazły słysząc wezwanie czarnego pana. Orki i gigantyczne pająki zaczęły rozmnażać się zagrażając każdemu kto wkroczył do lasu oraz wszystkim żyjącym obok niego.

Ludy, które nazywały dziki las swym domem wycierpiały wielce aż w końcu zapomniały o pięknie Greenwoodu Wielkiego nazywając go Mirkwoodem. Pośród nich są Silvan Elfy i Leśni Ludzie, co żyją do dzisiaj na zachodnich rubieżach lasu. Elfy wycofały się do podziemnej fortecy w północnej części mrocznej puszczy ogrodzonej od reszty górskim pasmem, a Wildermen nauczyli się sztuki przetrwania w małych osadach aby umknąć uwadze Cienia. Czarną obecność na Dol Guldur nazwano Nekromantą.

Kilka lat temu, zgromadzenie Mędrców tego świata postanowiło przegonić Cień z lasu raz na zawsze. Potężni lordowie zebrali swoje siły i Cień uciekł na wschód. Las nareszcie mógł odetchnąć, lecz ciemność Mirkwoodu jest teraz od wieków zakorzeniona w nim i trzyma się go kurczowo tak samo jak najgłębszych fundamentów przeklętej twierdzy. Wiele, wiele lat upłynie zanim Wolne Ludy Północy odzyskają i oczyszczą las całkowicie a stanie się to tylko pod warunkiem, że Cień będzie trzymany od puszczy z daleka.


DZIKIE KRAJE nazwę swą zawdzięczają głównie mrocznej dzikości puszczy Mirkwood, która zajmuje znaczną większość jej terenów oraz obecności smoka Smuga i Nekrotmanty z Dol Guldur. Po zabiciu pierwszego i wypędzeniu drugiego oraz wycięciu w pień dwóch trzecich ilości wszystkich orków północy, odnawia się panowanie wypędzonych, uciśnionych ludów. Krasnoludy wracają do Ereboru, Dale staje się odbudowaną stolica królestwa Bardów, Esgaroth na Długim Jeziorze wolnym miastem po trzykroć większym niż przed upadkiem. Król Elfów z Mirkwood odnawia swoje panowanie z podziemnej twierdzy na wschodnich rubieżach puszczy. W dolinie Anduiny rządy wokół Carrock obejmuje Beorn, natomiast Leśni Ludzie umacniają swoje pozycje w południowej części biegu rzeki.


Ludzie, elfy i krasnoludy z nadzieja i większą ufnością darzą się nawzajem odbudowując wzajemne stosunki polityczne i gospodarcze. Do czasu pokonania największych wrogów Wilderland, zamieszkujące Północ ludy zamykały się na siebie izolując nieufnie. Pod wpływem korupcyjnej mocy zła jakie zalęgło się w tej części Śródziemia, bliskie były otwartej wojny, która została zażegnana tylko dzięki ostatecznemu przymierzu przeciwko wspólnemu wrogowi u stóp Ereboru w rozstrzygającej bitwie zwanej Bitwą Pięciu Armii.

OSTATNIE PIĘĆ LAT...

Wiedza powszechna Ludom Północy:


Rok 2941
 • Wyprawa hobbita Biblo Bagginsa z Shire w towarzystwie czarodzieja Gandalfa i kompanii trzynastu krasnoludów pod przewodnictwem Torina Oakenshilda do Ereboru.
 • Zniszczenie Lake-town.
 • Śmierć smoka Smauga z ręki Barda.
 • Bitwa Pięciu Armii.
 • Początek odbudowy miast Dale i Esgaroth.

Rok 2942
 • Bilbo powraca do spokojnego życia w Shire. Wieść o wydarzeniach na Północy rozchodzi się po Śródziemiu.

Rok 2943
 • Lord Lake-town zostaje opętany smoczą chorobą i opuszcza miasto zabierając ze sobą fundusze na odbudowę miasta. Oszukany przez wspólników ginie z głodu na pustkowiach Waste.

Rok 2944-2945
 • Ukończenie odbudowy Dale i koronacja Barda na króla.
 • Odbudowa wolnego miasta Esharoth na Long Lake. Wznowienie handlu rzecznego.
 • Beorn zostaje wodzem ludzi, którzy gromadzą się wokół niego zwani odtąd Beorningami.DZIEŃ DZISIEJSZY...

Pięć lat po tym wydarzeniu, w ostatnich dniach listopada roku 2946 w Dale, na pamiątkę sojuszu i triumfu Wolnych Ludów Północy nad złem, ogłoszone jest Zgromadzenie Pięciu Armii. Jest to czas wielkich uroczystości, festynów, targów i festiwali w których biorą udział mieszańcy tych terenów, weterani Wielkiej Bitwy, kupcy i pielgrzymi z wszystkich zakątków północy, czczący pamiątkę zwycięstwa.

Podczas trwania Zgromadzenia Pięciu Armii, przedstawiciele Leśnych Ludzi, Esgaroth i Ereboru spotykają się w Dale na posiedzeniu organizowanym przez i pod przewodnictwem Króla Barda. To zebranie nosi nazwę Rady Północy i omawiane są na nim najważniejsze sprawy regionu.

Bohaterowie zaczynają przygodę w Lake-town. Proszę w historii napisać powód dla którego postać znajduje się w Esgaroth. To miasto zostało wystarczająco opisane w pierwszym poście sesji, który pojawił się już i tam znaleźć możecie nieco informacji i może inspiracji potrzebnych do takiego a nie innego osadzenia bohatera w mieście na Długim Jeziorze.

KREATOR POSTACI
(po angielsku)

Internetowy kreator postaci: The One Ring - Online Character Sheet to jednocześnie KP którym będziemy się posługiwać na sesji. Zapisujemy stworzoną postać w kodzie (save character as code), który posyłamy dla mnie na PW. Dzięki niemu będę mógł wgrać KP i odtworzyć online. Wyłonieni dzięki rekrutacji gracze będą mieli KP zapisane na serwerze jako grupa sesyjna.

Obsługa kreatora jest prosta i intuicyjna. Należy wybierać krok po kroku proponowane przez program opcje i naciskać „next”. Przy każdym terminie, nazwie jest mały znak zapytania. Klikając go otrzymujemy definicję w języku angielskim. To nie jest rekrutacja dla osób nie posiadających podstawowej znajomości języka angielskiego i umiejętności korzystania ze słowników. W przypadku niejasności, niepewności, niezrozumienia terminów, zasad, kontekstu bardzo chętnie pomogę i wyjaśnię o co chodzi. Tłumaczyć jednak wszystkiego w całości nie będę. Ponadto podczas konsultacji mogę wysyłać niektórym materiały dodatkowe dotyczące ras, kultur, etc i one również będą w języku angielskim.ANKIETA

Proszę ją wypełnić i przesłać do mnie na PW razem z wyżej wspominanym kodem KP.

Pytania pokrywają się nieco z etapami tworzenia postaci w generatorze. Niektóre pytania wymagają nieco rozwinięcia, intuicyjnie będziecie wiedzieli które. Wtedy piszemy co najmniej dwa zdania. Limitu górnego nie stawiam na jedno pytanie, ale bądźcie rozsądni i powstrzymujcie się przed rozwlekłymi elaboratami.

The One Ring: Characters | Cubicle 7
 1. Do jakiej kultury należysz?
 2. Jakie masz pochodzenie?
 3. Jaką masz profesję?
 4. Jak wyglądasz?
 5. Jaką masz najważniejszą motywację życiową?
 6. Komu ufasz najbardziej na świecie?
 7. Jaki masz największy atut i jaką największą wadę?
 8. Co bardziej cenisz: mądrość czy męstwo?
 9. Jakie masz zdanie o kulturze swojego ludu?
 10. Stan cywilny?
 11. Masz jakieś uprzedzenia?
 12. Komu winien jesteś największą lojalność?
 13. Co lubisz i czego nie lubisz najbardziej?
 14. Czy masz jakieś maniery, nawyki?
 15. Jak radzisz sobie z emocjami?
 16. Co znaczy Ci honor?
 17. Jak opisaliby Cię Twoi rodzice?
 18. Twoja największa ambicja?
 19. Na ile jesteś religijny?
 20. Jaka czeka Cię śmierć?


LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

Eseje Michaela Martineza jako lektura uzupełniająca dla chcących lepiej przygotować się do wyboru i odgrywania grania bohatera z Północy z tych mniej znanych „plemion” oraz głębszego poznania niektórych wydarzeń (jak np Bitwa Pięciu Armii).

Tolkien wzorował się na skandynawach przy opisach tych ludów Północy Śródziemia i nie bez przyczyny można doszukać się podobieństwa z kulturą Nordów, Wikingów z Ziemi. Beorn jest częściowo inspirowany Beulfem, Dale i Esgaroth to jakby kupieckie osady Wikingów. Poniższe artykuły są bardzo ciekawym i rzetelnym materiałem źródłowym. Gdzieniegdzie występują interpetacje pism Tolkiena, teorie argumentowane twórczością i wypowiedziami profesora i umawiamy się, że uznaję je na potrzeby sesji jako fakty. Czytanie ich nie jest obowiązkowe, ale gorąco polecam zapoznanie się chociaż z traktującymi o kulturze Waszych wybranych postaci (jeżeli taki jest).
 1. How Many Armies Fought in the Battle of Five Armies?
 2. How Many Tribes of Northmen are There?
 3. Resurrecting Dale: City of a Thousand Untold Stories
 4. How Much Land Did the Beornings Control?
 5. What Were the Beornings Like?
 6. Beorning Questions
 7. Were Bard and His Descendants Also Kings Over Lake-town?
 8. What Was J.R.R. Tolkien’s Inspiration for Lake-town in The Hobbit?
 9. Horror In the Woods – How Men Live in Mirkwood
 10. Where and What Is Rhosgobel?CZAS REKRUTACJI – do 20 stycznia.

SESJA 20+ bo takie mam preferencje.

Zgłaszamy się w tym temacie i tutaj zadajemy pytania.

Mechanika będzie stosowana ale niepełna.UWAGA WAŻNE. Zaczynamy wszystko od wysłania mi na PW odpowiedzi na pytania z poniższego 1 etapu:
 1. W ilu sesjach bierzesz aktualnie udział na forum? (podaj linki)
 2. Jaką preferujesz długość postów? (liczoną w A4)
 3. Stosunek do google docs? [w jakich sytuacjach sesyjnych (jeżeli w ogóle) i jaką aktywnością dysponujesz?]
 4. Preferowana częstotliwość odpisywania do sesji? ( np: minimum 1 na tydzień, maximum 1 na 4 dni)
 5. Którą postacią chciałbyś zagrać? (podaj rasę, kulturę, profesję, etc, taki króciutki koncept bez szczegółów)
 6. Podaj swój email.

Dopiero po mojej odpowiedzi z info dodatkowym pracujemy nad KP i gotowe wysyłamy na moje PW.

Zastrzegam sobie elimanację już na tym pierwszym etapie rekrutacji.

SZUKAM 4 DO 6 GRACZY.


Zapraszam!


 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill

Ostatnio edytowane przez Campo Viejo : 07-01-2013 o 08:36.
Campo Viejo jest teraz online  
Stary 16-12-2012, 12:36   #2
Moderator
 
Campo Viejo's Avatar
 
Ten post rezerwuję na dalsze informacje i opisy niektórych zasad.

EDIT:

O systemie i zasadach.

Oficjalny ogólny zarys zasad, taki raczej ich opis od C7 czego się można spodziewać w grze:

The One Ring: Game System | Cubicle 7

Nieoficjalny skrót zasad zrobiony przez fana:

http://blogs.wylfing.net/coronas/wp-...uick-Start.pdf


EDIT: Przeczytałem uważnie powyższą pigułkę zasad i ona wystarczy do gry tym, co chcą wiedzieć więcej o systemie. I bez tej wiedzy da się grać. A jak ktoś jeszcze dogłębniej chce znać szczegóły zasad to proszę zadawać pytania.
Kilka słów o tworzeniu KP i stereotypach rasowych.


Historia Postaci

Patrząc na podsyłane już kody postaci i drugą ankietę odnoszę wrażenie, że niejasno napisałem o historii postaci bohatera. Jego rozpisana przeszłość, otoczenie, rodzina, etc w dowolnej formie jest wymagana również. Owa historia nie może stać w sprzeczności z wybranym w generatorze "Background" ani "Calling".Fellowship Focus

Druga ważna sprawa, to że aby zacieśnić więzy w drużynie mechanika sprzyja tak zwanemu "fellowship focus". Postać może wybrać sobie jedną, dowolną drugą z drużyny, która będzie dla niej źródłem inspiracji, przyjaźni, nadziei, etc. Taka przyjaźń, która nie musi działać w dwie strony, tzn., że ta druga postać może wybrać sobie inny "focus", nawet jeżeli jest on przedmiotem już kogoś innego. Można mieć jeden, samemu być można dla wielu. O perkach i zagrożeniach pisał będę więcej podczas gry. Generalnie dzięki temu m.in. łatwiej odbudować nadzieję, mieć bonusy do walki w obronie "focus" etc., natomiast zerwanie więzi przez śmierć obiektu lub wzajemną wrogość lub zły uczynek (zabicie przyjaźni) ma mechaniczne uzasadnienie w puntach cienia (depresji, melancholii, żalu, zgorzknienia, etc.)


Wisdom vs Valor

Ważny jest wybór preferowanych Wisdom vs Valor. O ile postacie nie musza kurczowo trzymać się utartych schematów, to przynajmniej po klasycznych BNach i archetypach, tendencjach ras, kultur i profesji będziemy trzymać się "zasady wzniesionego kciuka", która mówi, że:


Aby ułatwić nieco wybór rasy, kultury oraz bardziej wyraziście je przedstawić podam stereotypy jakie pojawiają się grze.


Uprzedzenia rasowe:


- Beorningi względem Krasnoludów (oraz trochę Elfów)
- Krasnoludy wobec Elfów
- Elfy vice versa KrasnoludomO ile od gracza wymagał nie będę trzymania się tego, bo i Gimli w końcu zaprzyjaźnił się z księciem Legolasem synem Tharanduila, to przynajmniej wiedzieć będziecie, czego się można spodziewać po BNach.
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill

Ostatnio edytowane przez Campo Viejo : 28-12-2012 o 16:50.
Campo Viejo jest teraz online  
Stary 16-12-2012, 13:34   #3
 
kymil's Avatar
 
Świetnie, że powstała taka rekrutacja. Zapewne zbliżający się "Hobbit" napędzi trochę graczy do twego saka.

Jaki charakter ma mieć sesja w tej krainie? Śledztwo\romans\walka\kryminał? Innymi słowy czy np. elfi bard będzie miał szansę się wykazać czy będzie tylko patrzył z tyłu na wojowników siekących orki.

Ze swej strony mam drobną sugestię, by rozważyć stosowanie niektórych polskich nazw w miejsce angielskich. Np. Mirkwood - Mroczna Puszcza, Greenwood The Great - Wielki Zielony Las. Polski czytelnik zapewne łatwiej poczuje klimat.

Ale koniecznie pozostań przy terminie Nekromanta (od oryginału angielskiego Necromancer) w miejsce Czarnoksiężnika. Z tym wojuje już od lat: żeby terminu Nekromanta używać w Śródziemiu.
 
kymil jest offline  
Stary 17-12-2012, 05:27   #4
Moderator
 
Campo Viejo's Avatar
 
Cytat:
Napisał kymil Zobacz post
Jaki charakter ma mieć sesja w tej krainie? Śledztwo\romans\walka\kryminał? Innymi słowy czy np. elfi bard będzie miał szansę się wykazać czy będzie tylko patrzył z tyłu na wojowników siekących orki.
Cytat:
Napisał Seachmall Zobacz post
W sumie martwi mnie to samo, czy postać czysto wspierająca chociażby jakiś uczony czy medyk, będzie wstanie coś zdziałać.
Bohaterowie to osobniki przygodowe nie tyle z zawodu co z powołania. Postać nie jest zawodowym wojakiem na służbie króla, który z jego rozkazu wypełnia misje. On ma powody dla których nie chce wieść dotychczasowego życia, które wywraca do góry nogami opuszczając rodzinny dom. Osiadły tryb swojej "kultury" zamienia na niebezpieczne życie na niezbadanych szlakach Wilderland. To od gracza zależy co jest tym wewnętrznym pragnieniem i motorem napędzającym go do takiego "awanturniczego", przygodowego życia. W czym będzie się specjalizował BG to już wedle Waszej frajdy. Z jednej strony musi pasować do typu, który przynajmniej ma potencjał aby radzić sobie tam, gdzie nikt inny nie chce o tym słyszeć nawet za pieniądze. Z drugiej na pewno byłoby ciekawiej, gdyby drużyna była zróżnicowana i uzupełniająca się. Do gry przewidziane są różna "backgrounds" (pochodzenie), kilka "calling" (powołań), kilka profesji. To wszystko znajdziecie z tym generatorze internetowym. Zastanówcie się kim gra sprawiłaby Wam najwięcej przyjemności i taką postać sobie poskładajcie do kupy. Akurat TOR nie stawia na drużynę siepaczy, bo to byłoby trochę nudne, chociaż z drugiej strony indywidualizacja bohatera przy tworzeniu postaci pozwala nawet w ramach profesji tej samej rasy na sporą dozę unikalności każdego. A śpiew akurat u Tolkiena to podstawa i nie robią tego tylko bardzi. Tutaj nawet może być i tak, że raczej niemal każdy jest mniej lub bardziej udanym bardem. Wszystko zależy od gracza. Spośród wygenerowanych w podręcznikach postaci znajdujemy: Barda Łowcę Skarbów, Beorninga Strażnika (Warden), Krasnoluda Łowcę Skarbów, Elfa Uczonego, Hobbita Wędrowca, Leśnego Człowieka (Wildermana, a raczej Wilderwoman, bo to kobita jest akurat ) Pogromcę (Slayer) oraz Człowieka Jeziora (też kobieta) Wędrowca i jest to przykładowa drużyna. Najlepiej aby Fellowship było urozmaicone, wszechstronne. Większe szasne na sukces ogółu tam gdzie komuś konkretnemu zabraknie danej umiejętności w konkretnej chwili, czasie i miejscu.

Sesje będą klasycznymi przygodami i będzie w nich wszystkiego po trochu. Śledztwo, walka i tak dalej a obyczajowość między nimi przeplatana w fazach powrotu do domu, zimowania w "sanktuarium", etc. Raczej najmniej przewidzianego będzie romansu. Ciepłe kluchy i pieluchy to na emeryturze bohatera albo jak zawita do domu. Pikantne romanse z BNami lub pomiędzy BG na szlakach przygody, to już zostawiam graczom jako wątki indywidualne, które mogę podchwytywać, jeśli takie będą ich chęci i dążenia. Z walce ze złem, którego materializacją w Wilderland jest Cień, bohaterowie ras heroicznych przeżywają przygody, które dopiero w szerszym ujęciu lub z perspektywy lat nabierają epickich rozmiarów. Gra przewiduje średnio jedną przygodę na rok życia bohatera. O tym, o profesjach, zadaniach i podziale funkcji w Fellowship jak i o walce i innych kwestiach będę jeszcze pisał w drugim poście tego tematu. Zrobię to niebawem. Czasu jest dużo i z pewnością starczy go każdemu na zgłoszenie postaci w terminie.

Mam nadzieje, że odpowiedziałem zrozumiale.
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill

Ostatnio edytowane przez Campo Viejo : 17-12-2012 o 05:31.
Campo Viejo jest teraz online  
Stary 16-12-2012, 17:09   #5
 
Seachmall's Avatar
 
Witam, wysłalem już odpowiedzi na te 6 pierwszych pytań.
W sumie martwi mnie to samo, czy postać czysto wspierająca chociażby jakiś uczony czy medyk, będzie wstanie coś zdziałać.

Ja jednak wolałbym zostać przy angielskim nazewnictwie, chociażby dla tego, że się dość naczytałem Tolkiena po polsku, aby krzywo patrzeć na kwiatki jak Bagoszowo.
 
Seachmall jest offline  
Stary 16-12-2012, 17:57   #6
 
Yzurmir's Avatar
 
Pisałem kiedyś, że średnio widzę przygody w Śródziemiu, no, ale takie są na forum i chyba ludziom się w nie gra dobrze, a o tym TOR-rze tyle, Campo Viejo, sam pisałeś, że w sumie jestem zaciekawiony. Tym bardziej, iż ostatnio przymierzałem się, żeby obejrzeć sobie znowu Władcę Pierścieni w wersji rozszerzonej (Hobbita, jak zapowiadałem, wciąż bojkotuję, nawet nie wiem, czy już jest u nas w kinach), a i może z książką zapoznam się ponownie, bo czytałem ją tylko raz (szok!).

Prawdopodobnie, jeśli uda mi się przejść fazę pierwszą rekrutacji, stworzę hobbita; mam już pomysł na postać. Ale piszę tutaj właściwie po to, żeby poruszyć trzy kwestie:

Po pierwsze, pytanie dziewiętnaste do postaci -- "na ile jesteś religijny?" -- o co w nim chodzi? Nie przypominam sobie, żeby w książkach Tolkiena istniała jakakolwiek religia, którą by wyznawali bohaterowie. Więc co mam napisać?

Po drugie, popieram Kymila. Nie mam problemu z językiem angielskim, ale piszemy tu wszędzie po polsku -- i te angielskie nazwy po prostu wyglądają nieelegancko. Co innego, oczywiście, nazwy własne, których nie chcę tłumaczonych, ale te ewidentnie angielskie nie tylko wyglądają niedobrze, ale i są trochę niejasne dla kogoś, kto nigdy nie czytał książki w oryginale.

Po trzecie, czy istnieje jakiś skrót zasad do pobrania?

PS. Kymil, czemu nekromanta? Czarnoksiężnik brzmi jakoś tak lepiej jednak. Czy on ożywiał martwych?
 
Yzurmir jest offline  
Stary 16-12-2012, 18:39   #7
 
Seachmall's Avatar
 
Są dwie religie w Śródziemiu, ale Tolkien się za bardzo nie wgłębiał w temat.
Jedna to wiara w Melkora- Szefa Saurona, pierwszego Mrocznego Władcy, ogólnie złego gościa. Od czasu upadku Melkora Sauron przejął pałęczkę, złe rasy i źli ludzie go wyznają.

Iluvartianizm- wiara dobrych ras, wyznają stwórcę świata... to tyle.
 
Seachmall jest offline  
Stary 16-12-2012, 20:15   #8
 
kymil's Avatar
 
Yzurmir, kopę lat . Termin Czarnoksiężnik jest moim zdaniem troszkę nadużywany. Mi za młodych lat mylił się Czarnoksiężnik z Angmaru z Czarnoksiężnikiem z Dol Guldur.

A Tolkien wyraźnie te terminy odznaczał: odpowiednio Witch King of Angmar i Necromancer z Dol Guldur. To tyle. I tylko tyle.

Seachmall: religie troszkę uprościłeś. Leśni Ludzie o Eru raczej nie słyszeli. Raczej o Valarach. I to tych konkretnych. Hobbici to już w ogóle kosmos. Pytanie Yzurmira chyba wymaga odpowiedzi od Campo Viejo.
 
kymil jest offline  
Stary 16-12-2012, 21:15   #9
 
Yzurmir's Avatar
 
Hejka, kymil! W takim razie niechętnie przyznam, że sam się, pisząc poprzedniego posta, zastanawiałem, który jest który. Chyba masz rację, należałoby ich oddzielić od siebie. Ponieważ rozumiem, że ten z Angmaru to wódz Nazguli, natomiast ten z Dol Guldur to sam Sauron?

Co do religii, to zawsze mi się zdawało, że Tolkien pomijał ten temat ze względu na swoje chrześcijańskie wierzenia. To jedno, opisać, że jakaś istota -- która zresztą dzieli chyba sporo cech z chrześcijańskim Bogiem -- stworzyła ten fantastyczny świat, co innego opisywać modlitwy do tego bytu o obcym imieniu. I jako niezamierzony być może efekt ja zawsze postrzegałem Śródziemie jako zasadniczo ateistyczne. Dlatego mnie to pytanie zdziwiło, jakoś ciężko mi sobie wyobrazić hobbita w świątyni.
 
Yzurmir jest offline  
Stary 16-12-2012, 21:33   #10
Moderator
 
Campo Viejo's Avatar
 
Cytat:
Po pierwsze, pytanie dziewiętnaste do postaci -- "na ile jesteś religijny?" -- o co w nim chodzi? Nie przypominam sobie, żeby w książkach Tolkiena istniała jakakolwiek religia, którą by wyznawali bohaterowie. Więc co mam napisać?

Tu chodzi raczej o to czy na ile bohater jest uduchowioną osobą i jak wielkie znaczenie mają w jego życiu Valar i oczywiście Eru Ilúvatar. Powiedzmy, że religijność jest osobistą sprawą każdego ale zwrócenie na to uwagi może pomóc przy tworzeniu i odgrywaniu postaci. Chodzi o to czy bohater jest bardziej wrażliwy na duchowość czy raczej liczy na siebie i swój oręż zwracając uwagę na świat duchowy o tyle o ile. Nie chodzi mi o rytuały kultu i tak dalej, bo to było raczej pomijane w opowieściach Tolkiena.

Religion - Lord of the Rings Wiki

Przydatne eseje:

Is There Religion in Middle-earth?

Religion in Middle-earth by Nerdanel


Co do nazw w Śródziemiu to jest to sprawa otwarta i ostatecznie będzie tak jak życzyć będzie sobie większość graczy. Niemal wszystkie nazwy polskie dotyczące tego uniwersum są mi obce i muszę ich wyszukiwać (bo jak przetłumaczę po swojemu to niekoniecznie pokrywa się to z przyjętymi odnośnikami "oficjalnymi") i jak ktoś zauważył wcześniej niekiedy pasujące jak świni siodło.


Nie licząc tych osób, które wyrażają zainteresowanie w tym temacie są już pierwsze odpowiedzi do "etapu pierwszego" od kilku innych forumowiczów. Szybcy jesteście Do jutra odpowiem na wszystkie PW. Niektórym może jeszcze dzisiaj.


EDIT:

Cytat:
Po trzecie, czy istnieje jakiś skrót zasad do pobrania?
Wrócę do tego pytania. Nigdy takowego nie szukałem w internecie, bo mam podręczniki w domu. Nic mi nie wiadomo o legalnych udostępnionych za darmo przez wydawnictwo. Mogą być opracowania fanowskie na zasadzie pigułek, wiem, że są takie screeny GMa. O tym będę nieco pisał w zarezerwowanym sobie poście drugim tego tematu. Spodziewać się jednak ode mnie skopiowania tutaj przetłumaczonej treści podręczników nie można Zaintersowanych dokładnymi zasadami zaczęcam do zakupów głównego podęcznika. Wiem, że nie jest to tanie, ale naprawdę warto. Ale i bez wydawnia pieniędzy postram się, aby wszystko było w miarę zrozumiałe. Pierwsza przygoda będzie wprowadzająca w świat, mechanikę i zasady wykorzystywane w pbf, czyli taki jakby "warsztat".
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill

Ostatnio edytowane przez Campo Viejo : 16-12-2012 o 21:50.
Campo Viejo jest teraz online  
 Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:12.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168