lastinn

lastinn (http://lastinn.info/)
-   Archiwum rekrutacji (http://lastinn.info/archiwum-rekrutacji/)
-   -   [DnD 3.5/FR] Z miłości do złota... (http://lastinn.info/archiwum-rekrutacji/13495-dnd-3-5-fr-z-milosci-do-zlota.html)

MrKroffin 07-11-2013 17:50

[DnD 3.5/FR] Z miłości do złota...
 
Z miłości do złota...

O tej porze w porcie zawsze była wrzawa. Ryki przekrzykujących się nawzajem marynarzy, odór rozkładających się ryb i odgłosy walki kotów, które za paskudny łeb jakiejś flądry gotowe były stracić życie. Niby nic nadzwyczajnego. Jedynym odmiennym od codzienności elementem był spory statek, na który niezbyt przystojni marynarze wtaczali jakieś beczki. Zaraz obok nagiej syreny zlokalizowanej na dziobie okrętu widniał pozłacany napis „Aquernica”.

Przed rzeczoną łajbą ustawiony był stół, przy którym siedział niezbyt zadowolony brodaty człowiek będący prawdopodobnie kapitanem. Minę miał skwaszoną, jak gdyby był tutaj za karę. Przed nim ciągnęła się niesamowicie długa kolejka ludzi.

-Nie dostałeś się. – warknął na niewysokiego mężczyznę z widłami w dłoniach.
-A to czemu?! – ton głosu rozmówcy również nie był zbyt salonowy.
-Bo więcej idiotów na statku mi nie trzeba!
Kapitan już chciał poprosić kolejnego kandydata, gdy wyraźnie poirytowany chłop podszedł do stołu.
-Nie rozumiesz, żem jest wojownik? Jeno zubożały.
-I co, tymi widłami chcesz walczyć? – spojrzał na widły ubabrane od gnoju.
-Ta, bo to nie są normalne widły. Te widły… – wskazał z zadowoleniem na swą „broń”. – dał mi sam Drizzt Do’Urden! Ha, zatkało cię, co?
Kapitana rzeczywiście zatkało, ale z innych powodów niż myślał chłop.
- Te widły – kontynuował z pasją. – wypadły z głowy uogromnego wampira! Mają moc wskrzeszania zmarłych i niszczenia wszelakich biesów! Tera ci pewnie głupio, żeś mnie nie przyjął, he?
W tym momencie Szarobrody nie wytrzymał.
-Weźcie mi stąd tego błazna!
Już po chwili dwóch rosłych mężczyzn wyprowadziło szczęśliwego posiadacza mistycznej broni poza granice wzroku kapitana. Szarobrody wypił trochę grogu z butli. Wtem na jego ramieniu pojawiła się blada ręka. Kapitan podniósł głowę i zobaczył poważną, starczą twarz elfa, którego oczy wpatrywały się weń z zapytaniem.
- A, to ty Lathidrillu
- Masz jakiś problem z doborem kandydatów? – głos elfa był niepokojąco wręcz spokojny i beznamiętny.
-Ta. Można tak powiedzieć. Ciężko znaleźć kogoś, kto się nada.
Elf ze spokojem zaczął lustrować wzrokiem kandydatów. Szepnął coś Szarobrodemu, który natychmiast zareagował.
-E, ty! Podejdź no tu!

Dzień wcześniej

Lathidrill siedział przy stole i pisał coś z zapałem. Obok niego niczym natrętna mucha krążył kapitan Szarobrody. Cisza trwała już stanowczo za długo, toteż stary wilk morski ją przerwał.
-Nie jestem pewien, czy znowu dadzą się nabrać na ten głupi chwyt.
-Czwarty raz nic nie zauważyli to i teraz nic nie zauważą.
-Nie możemy tak robić wiecznie! Tracimy za dużo ludzi, chcemy całe Wrota Baldura wyludnić czy co? Trzeba będzie zmienić port.
-Nie histeryzuj. Wszystko będzie dobrze.
- Ale ile można? Postępów nie ma, a jedyne co zyskujemy to ilość trupów.
- W końcu szczęście się do nas uśmiechnie. Pomyśl, o jaką gramy stawkę.
- Nie cierpię, gdy masz rację. – dodał po jakimś czasie i splunął przez otwarte okno.
Nastąpiła chwila ciszy.
- Zawołaj kogoś, żeby to rozwiesił na mieście. – podał mu kilka kartek.
Kapitan spojrzał na jedną z nich:

Cytat:

Kapitan Szarobrody i mag Lathidrill pragną wynająć każdego, kto umie posługiwać się kilofem bądź jakąkolwiek bronią. Nagrodą za kilka tygodni pracy jako ochroniarz lub robotnik w kopalni będzie tyle złota, ile tylko zdołasz unieść! Jeśli jesteś zainteresowany to przez najbliższy tydzień w południe prowadzone będą zapisy w porcie.

Kapitan Szarobrody i mag Lathridrill
Zamyślił się na chwilę, ale tylko na chwilę. Wrzasnął na jednego z marynarzy i wręczył mu ogłoszenia. Spojrzał na siedzącego w kącie elfa, westchnął i wyszedł z kajuty.

***

Witam potencjalnych graczy. Szukam od 4 do 6 osób chętnych popłynąć na wyspę kapitana Szarobrodego i rozegrać klasyczną przygodę w DnD. Jest to moja pierwsza sesja jako MG na LI, ale prowadziłem już niejedną sesję na żywo + gram już trochę tutaj, więc sądzę, że większych problemów z prowadzeniem rozgrywki mieć nie powinienem. Przygoda, którą przygotowałem nie jest stricte w pełni w klimatach żeglarskich (na co mógł wskazać wstęp), ale pewien posmak będzie. Wasze postacie zgłaszają się na statek jako najemnicy, nie robotnicy. A właśnie. Czego w sesji nie będzie? – nie będzie pełnej zgodności z podręcznikami, tzn. uwielbiam światotworzenie. Oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli jednak ktoś chce się kłócić o ekwipunek pierwszego lepszego przeciwnika argumentując swoje racje podręcznikiem to się nie dogadamy. Co znajdzie się w sesji? - akcja, tajemnica, trochę walki, wiele możliwości wpłynięcia na fabułę. Na piedestale stawiam dialogi i kombinowanie, walka ma być tylko miłym uzupełnieniem, a nie sednem gry. Tak więc mam nadzieję, że wzbudzę jakieś zainteresowanie :). Pozwolę sobie wyszczególnić najważniejsze kwestie:

- Mechanika/storytelling – odpowiedź brzmi mechanika. Nie będzie jednak jej za dużo, głównie pojawi się w walkach i spornych testach umiejętności – czasem uprościmy też niektóre mechaniczne procedury. Uprzedzam, że nie jestem jakimś znawcą mechaniki, toteż może zdarzyć mi się błąd, ale nie są to duże szanse. Jeśli tak się stanie to liczę, że gracze poinformują (jeśli będzie to w ich interesie :)). Poza tym postaram się dedukować, jeśli będzie to konieczne, ale jeszcze raz podkreślam – mechanika nie jest osią rozgrywki.

- Karta Postaci – pełna karta, najlepiej w PcProfilerze, edycja 3.5. Jeśli chodzi o wybór klas i ras to jedynie podstawowe – z Podręcznika Gracza. Miałem wątpliwości co do poziomu startowego, ale ostatecznie zaczniemy klasycznie od 1 poziomu. Oczywiście w trakcie sesji podskoczycie kilka leveli w górę. Atrybuty rozdajemy systemem Point Buy Calculator – macie do rozdysponowania 32 punkty. Ekwipunek standardowy z podręcznika, jeśli komuś bardzo zależy na jakimś przedmiocie to można się dogadać. Do tego dołączamy historię, awatar i opis charakteru. Niby charakter określa się już w karcie, ale dwa słowa nie oddają głębi umysłów prowadzonych postaci. Wolałbym też uniknąć skrajnych indywidualistów, którzy przez sesję do nikogo się nie odezwą i chaotycznych złych, choć ich nie wykluczam. Całość proszę wysłać na maila: pat14@o2.pl.

- Drużyna – przede wszystkim chciałbym, aby grupa była zróżnicowana. Wolałbym uniknąć sytuacji, gdy w drużynie brak kapłana albo wojownika/paladyna. W takim wypadku mogę odrzucić lepszą postać na rzecz gorszej, ale bardziej pasującej do grupy. Liczę, że będziecie współpracować, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. Wszelkie postaci chodzące swoimi ścieżkami i mające gdzieś resztę raczej nie są mile widziane.

- Google doc – naturalnie pojawi się na czas walki i dialogów. Będę jednak unikać całkowitego przeniesienia się akcji na doc’a.

- Odpisy – turę chciałbym zamknąć w tygodniu, tj. 5 dni dla was, 2 dla mnie. O wszelkich opóźnieniach będę informował i tego samego wymagam. Nie będę jakoś restrykcyjnie przestrzegał terminów, ale jeśli ktoś się notorycznie będzie spóźniał to musi się liczyć z konsekwencjami. Różnego rodzaju, dodajmy.

- Deadline – myślę, że równy tydzień starczy, jeżeli trzeba będzie przedłużę termin.

Na koniec dodam tylko, że jestem w stanie rozpatrzyć ewentualne uwagi i zmienić co nieco z powyższego tekstu, o ile będzie to akceptowalne.

Zormar 07-11-2013 17:52

Zgłaszam się. Szczerze to ciekawiło mnie, czy się kiedyś na to zdecydujesz.

Draugdin 07-11-2013 18:01

Kocham D&D więc oczywiście zgłaszam się bezapelacyjnie ;-)

brody 07-11-2013 18:38

W sumie czegoś takiego sobie życzyłem, więc pewnie spróbuje swoich sił w klasycznych dedekach.
Kilka pytań, które mi się w tym momencie nasunęły:
- czy w sprawie ras będziesz nieugięty i faktycznie dopuścisz tylko te z PG?
- jak widzisz walki w docu? Znając mechanikę i sposób prowadzenia sesji na forum, jedna mała potyczka może potrwać nawet kilka tygodni.
- co z charakterem? Dowolny? Czy jednak celujemy w tych dobrych?
- jak rozbudowanej KP wymagasz? Można rozpisywać się o przeszłości postaci, ale zapewne i tak nie będzie to miało większego przełożenia na akcję w sesji, więc czy warto?
Na razie chyba to by było na tyle.

Googolplex 07-11-2013 18:42

Dwa pytanka tylko, co z rasami typowo Faeruńskimi takimi jak np niziołek waleczniak czy złoty krasnolud? Atuty, czary, też tylko z PHB? Chodzi mi tu głównie o atuty regionalne czy czary specyficzne dla konkretnych Faeruńskich ras jak np Gembomb, popisowy czar gnomów.

EDIT: Widzę, że mnie brody wyprzedził z pytaniem o rasy :)

MrKroffin 07-11-2013 21:31

brody

1) W każdej kwestii można się dogadać. Jednak jeśli trafi się jakaś postać z nietypową rasą to ma mniejsze szanse, aby dostać się na statek. Kapitan raczej nie wybierze gnolla, nawet najbardziej inteligentnego czy idąc jeszcze dalej np. łupieżcy umysłu. Uważam, że rasy z PG są wystarczające, ale jeśli napiszesz naprawdę dobrą postać i objaśnisz mi jej zawiłości mechaniczne to jest szansa, że dostaniesz się.

Ogółem jednak celowałbym w typowe postaci, nie jest czymś normalnym grupa planokrwistych beztrosko podróżujących po Faerunie. Takie rzeczy to w Planescape. Zwróć też uwagę jak na takiego odmieńca będą reagować inni. Podsumowując: jeśli naprawdę musisz to mozesz wysłać postać z rasą spoza podręcznika, ale podczas rekrutacji jeśli będzie konkurencja będziesz miał minusa.

2) Walki jak wspomniałem dużo nie będzie, ale w końcu po coś robimy te karty, więc szkoda by było nie wykorzystać potencjału bojowego postaci. Chciałbym abyście na doca wchodzili chociaż raz dziennie, tymbardziej w trakcie walki, aby napisać krótką deklarację dot. waszych działań. Jeśli jednak zauważę, że jakiś gracz opóźnia walkę to (po upomnieniu) po prostu przejmę kontrolę nad postacią w trakcie trwającej tury. Mówię tu jednak o sytuacjach skrajnych, myślę, że odpowiednia organizacja MG i graczy to podstawa do dynamicznie prowadzonej gry.

3) O charakterze bodajże już pisałem. Nie chcę narzucać konkretnego charakteru - jedyne czego wymagam od postaci to chęć współpracy (niekoniecznie motywowanej sympatią) i aby nie zabijała tudzież raniła towarzyszy bez powodu. Warto wziąć pod uwagę, że znanego w całej okolicy mordercy kapitan raczej nie będzie chciał wziąć na okręt.

4) Bardzo lubię wykorzystywać historię graczy do budowy wątków związanych z ich przeszłością. Co innego fakt, że tam, gdzie płyniecie nie będzie do tego dużych możliwości, ale jeśli takowe się pojawią - nie zapomnę o tym. Jeśli więc ktoś planuje podążającego za jego postacią mordercę, to może się spodziewać spotkania z nim.

Googolplex

1) Wszelkie podrasy, które można znaleźć w podstawowych podręcznikach są dopuszczone. Tak jak powyżej - preferuję standardowe postacie, ale jeśli chcesz zaproponować coś spoza podręczników to zapraszam na PW, może się dogadamy.

2) Za dużo kombinowania, atutów jest sporo w podręczniku i uważam, że wystarczą. Powiem wprost: jeśli coś jest w podręczniku gracza, mistrza podziemi czy księdze potworów (I) to można z tego korzystać. Wszelkie dodatkowe atrakcje wg mnie są niepotrzebne, bo podręczniki podstawowe zawierają satysfaklcjonująco ilość danych.

Poza pytaniami informuję, że postacie, które się dostaną będą musiały odbyć swego rodzaju rozmowę kwalifikacyjną z kapitanem i Lathidrillem. Odbędzie się ona na docu, albo przez PW.

Zormar 08-11-2013 18:27

Uh, szczerze myślałem, że będzie więcej chętnych do naszej drużyny w sesji :(

Aro 08-11-2013 19:13

Kogo w drużynie brakuje? Bo może bym jakiegoś rozbójnika wysmażył. ;)

Ulli 08-11-2013 19:31

Ja dzisiaj zrobiłem mechaniczną część KP. Jutro spróbuję stworzyć coś na kształt historii i powinienem wszystko wysłać.

PS
Ja stworzyłem kapłana.

MrKroffin 08-11-2013 20:56

Póki co mam kilka deklaracji i jedną tylko pełną KP łotrzyka autorstwa Kerma. Zormar zapowiadał, że robi kapłana, Ulli też, ale to akurat nie problem. Sądzę, że przydałby się jakiś magus i wojownik/paladyn/barbarzyńca.

Jeśli ktoś jeszcze coś szykuje to proszę o informację. Zauważyłem też, że wstęp wyszedł mi nieco krótki, jednak nie chciałem wszystkiego od razu ujawniać. W sesji posty powinny być dłuższe (no, może poza pierwszym). I przypominam:Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:01.

Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169