Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Rekrutacje do sesji RPG > Archiwum rekrutacji
Zarejestruj się Użytkownicy

Archiwum rekrutacji Wszelkie rekrutacje, które zostały zakończone.


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-01-2017, 20:47   #1
 
Tadeus's Avatar
 
[Pathfinder] Skull & Shackles
Czaszka i Kajdany!


"Szlaki handlowe mórz i oceanów Golarionu pełne są tłustych kupieckich okrętów załadowanych po burty egzotycznymi towarami. Roi się tam jednak również od piratów i korsarzy, którzy obrali powyższe za zwierzynę. Ich głównym domem jest archipelag wysp pełnych miast bezprawia i szemranych portów zwany Kajdanami. To stamtąd Wolni Kapitanowie wyruszają pod banderą Króla Huraganu, by plądrować jednostki państw i domów kupieckich Morza Wewnętrznego. Bezpieczeństwo przed odwetem zapewnia im potężny, trwały sztorm - Oko Abendego, który uniemożliwia ich wrogom wprowadzenie w te rejony zorganizowanej floty."


Przedsłowie


Witam serdecznie w tej dość przełomowej dla mnie rekrutacji. Po raz pierwszy postanowiłem bowiem poprowadzić tę samą kampanię drugi raz.

Skull & Shackles prowadziłem już kilka lat temu, na tym forum i moim zdaniem wyszło nad wyraz zacnie, a gracze przetrwali półtora tomu kampanii zanim na poważnie zaczęli rozwalać sobie czerepy

Dość długo zastanawiałem się, czy nie poprowadzić czegoś innego, ale po dokładnym przejrzeniu wszystkich innych kampanii Pathfindera stwierdziłem, że ta jednak jest najlepsza i poza fragmentami, które już poprowadziłem i okazały się fajne, zawierała też jeszcze bardzo dużo wątków, które chciałbym przetestować na jakiejś nowej chętnej ekipie.

Oczywiście wszystkim potencjalnie zainteresowanym odradzam czytanie tej starej sesji, jej komentarzy, czy materiałów. Choć kampania w wielu miejscach jest nieliniowa i sandboxowa, to w oczywisty sposób sporo rzeczy będzie się powtarzać.


Wstęp właściwy


Zainteresowani powinni (choć nie jest to zupełnie obowiązkowe) zapoznać się z pierwszymi siedmioma stronami tego dokumentu:

paizo.com - Pathfinder Adventure Path: Skull & Shackles Player's Guide (PFRPG) PDF

By go ściągnąć za darmo trzeba zarejestrować się na stronie Paizo (oficjalny wydawca Pathfindera), przy okazji zyskuje się też dostęp do masy innych darmowych plików do tego systemu. Czym jest ten plik?

Właśnie darmowym wprowadzeniem dla graczy do tej kampanii. Jest tam trochę, o tym jaka motywacja może pasować do postaci, czy też przykłady historii postaci, rekomendowanych specjalizacji itp. Dalszą część dokumentu również można sobie przejrzeć - ale nie jest to konieczne.

Zawartość tego dokumentu to w skrócie następujące wskazówki:
- Lepiej by postać nie była przesadnie szlachetna, bo w końcu zostanie korsarzem (mniej lub bardziej niegrzecznym - ale jednak).
- Wszystkie proponowane historie postaci kończą się momentem, w którym ta zdaje sobie sprawę, iż została uśpiona trucizną/ogłuszona w portowym barze na terenie Kajdan. I tak właśnie zaczyna się kampania.
- Gracze muszą zdawać sobie sprawę, iż ich postać na początku będzie więziona, poniżana, znieważana itp. Nie jest to więc przygoda dla każdej postaci i każdego gracza - o tym autorzy też ostrzegają. Jednak później oczywiście role się odwrócą W żadnym razie nie jest to więc jakaś mroczna, brudna kampania typu rasowego 18+. To nadal heroic.
- Podsumowując: Postacie mogą być praktycznie każdym, o ile pod koniec swojej historii znalazły się w owej tawernie, nie mają zbyt wyśrubowanych zasad moralnych i przyszłościowo nie uciekną przed wizją piracenia na własnych zasadach. Część z nich może zostać "honorowymi piratami", choć honorowy pirat to nadal tyle co honorowy złodziej.

Dodatkowo, jak każda oficjalna kampania wymaga graczy, którzy gotowi będą w pewnych momentach "nagiąć" odgrywanie swojej postaci, by chciała się ona trzymać oficjalnych torów. Ja oczywiście, tam gdzie to możliwe, próbować będę zaoferować jakąś sensowną motywację, ale nie znalazła się jeszcze taka oficjalna przygoda, która pasowałaby do wszystkich filozofii odgrywania postaci.

A tak ogólniej o kampanii to ma ona koło 600 stron (6 tomów). Jest to kampania eksperymentalna. Wydawca Pathfindera zgodnie ze swoją polityką na zmianę wydaje kampanie tradycyjne i właśnie eksperymentalne. W ostatniej eksperymentalnej budowało się własne państwo, w jeszcze poprzedniej wielką karawanę przemierzającą cały kontynent. Tutaj docelowo zdobędzie się swój statek, załogę... i jeszcze coś. Warto zauważyć, że nie jest to typowa rasowa piracka kampania dla miłośników gatunku. Nie będzie tu zbyt wiele historycznej zgodności, są to bardziej typowi bohaterowie niczym rodem z Forgotten Realms bawiący się w piratów. Mimo pirackiej stylizacji będą więc i lochy i artefakty i przygody w miastach i "epickie" momenty i wielka przygoda.


Teraz wymagania co do graczy:

- Powinni dostarczyć mi mechaniczną kartę postaci do Pathfindera dla postaci zupełnie początkującej (najlepiej na PW - proszę nie tłumaczyć pojęć i zostawić je w formie angielskiej).

Nie trzeba korzystać z wymyślnych programów ani wysyłać mi linków do jakichś odległych miejsc w internecie, starczy forma tekstowa, tu optymalny przykład z poprzedniej rekrutacji:

Cytat:
Rasa: człowiek
Opis: Potężny i muskularny mężczyzna o jasnych, długich włosach i szarych oczach.
Klasa: fighter [two-handed fighter]
Atrybuty:
STR: 18 [+4] DEX: 14 [+2] CON: 16 [+3] INT: 12 [+1] WIS: 13 [+1] CHA: 10 [0]
Języki: Common, Skald
BAB: +1
Melee attack +5 / ranged attack +3
CMB +5/CMD +17
Saves: fort +5 ref +2 will +1
HP [d10]: 13
Initiative: +2
Feats: power attack, cleave, weapon focus [greataxe]
Skills [skill ranks/lev: 3]:
climb 4, intimidate 4, profession [sailor] 4, survival 4, swim 5,
Traits: armor expert [armor check penalty -1], touched by the sea
Ekwipunek:
Ubranie, Chainshirt [AC+4/Max DEX bonus+4/ Armor Check Penalty -1], greataxe [attack +6/d12+6/x3/Slashing], throwing axe x2 [1d6+4/x2/10ft.], short sword [1d6+4/19-20x2], plecak, ciepły koc, śpiwór, hubka i krzesiwo, lina konopna, gwizdek, bukłak, osełka, stalowy kubek, nóż, sakiewka [50gp]
Co do opisu fabularnego postaci, to już wasz wybór, osoby, które nie mają jakiegoś sesjowego dorobku na forum mogą spokojnie napisać trochę więcej, bym miał gdzie zobaczyć jak piszą. Sam charakter sesji nie wymaga obszernego tła postaci, a rozpisane w zbyt obszerny sposób może nawet przeszkadzać, ale jakiś ogólny opis charakteru i doświadczeń życiowych może być. Żyć będziemy jednak raczej teraźniejszością

- Dostępne są wszystkie rasy z oficjalnych suplementów do Pathfindera określone przez twórców jako zdatne dla graczy. Warto pamiętać, że w Golarionie ludzie zdecydowanie dominują i występują tam pewne formy rasowej dyskryminacji.
- Cechy point buy 32 punkty - Point Buy Calculator
- Gracz powinien znać podstawy Pathfindera lub D&D 3.5 i do tego (niestety) język angielski, bo materiały do systemu występują tylko w tym języku.
- Niedozwolone są materiały wydawców typu 3rd party - ino Paizo Pathfinder.
- Ekwipunek (zakupiony według podstawowych zasad z wartości average podanej tutaj Equipment) proszę mimo wszystko zakupić i podać.
- Najlepiej by gracz mógł napisać parę zdań co dwa dni. Grać będziemy na stosunkowo krótkich postach, ale za to z pełną mechaniką. Rzucać będę ja, poważniejsze walki najczęściej będą na mapach z siatką taktyczną. Możliwe też jednak będzie odpisywanie szybsze, jeśli wszyscy pociągną. Jeśli ktoś nie odpiszę dwa dni, a akcja mimo wszystko pójdzie do przodu, to ja (w sposób korzystny dla gracza) opiszę działania domyślne. Jeśli ktoś często nie będzie odpisywał to sposób będzie mniej korzystny
- Czas do wtorku, 17 stycznia, do północy.
- Przyjmę do czterech graczy.

Tutaj stworzyłem krótką instrukcję tworzenia postaci dla osób zupełnie nowych, oraz dobrze znających DD 3,5:
http://lastinn.info/wioskowa-akademi...thfindera.html (Tworzenie postaci do Pathfindera)

Tutaj zaś znajdziecie streszczenie settingu:
http://lastinn.info/portal-swiatow/1...-golarion.html (Pathfinder - Golarion)

Pozdrawiam i zapraszam, szczególne, że wymagania względem graczy nie są jakieś wyśrubowane, więc jak ktoś się uprze, to sobie poradzi Zawsze mogę też pomóc z ewentualnymi wątpliwościami przy tworzeniu postaci. Pytania najlepiej chyba zamieszczać w tym temacie - odpowiedzi przydadzą się wszystkim.
 

Ostatnio edytowane przez Tadeus : 10-01-2017 o 21:04. Powód: styczeń, nie luty
Tadeus jest offline  
Stary 10-01-2017, 20:53   #2
 
Krieger's Avatar
 
Legendarna sesja Zgłaszam się! Może w końcu zagram magiem
 
__________________
Originally Posted by The Giant
Fantasy literature is ONLY worthwhile for what it can tell us about the real world; everything else is petty escapism.
Krieger jest offline  
Stary 10-01-2017, 21:12   #3
 
Tadeus's Avatar
 
Cieszę się

I, tak jak pisałem, polecam przed podjęciem decyzji przeczytać ten dokument z radami dla graczy. Tam autorzy naprawdę sprytnie podpowiadają jakie rasy/klasy/specjalizacje klas/chowańce itd. sprawdzą się najlepiej. Ostatnio dość dużo osób z tego korzystało, co okazało się przydatne, bo kampania należy do najbardziej śmiertelnych tworów Paizo. Oczywiście, starczy tylko parę takich wyspecjalizowanych postaci w drużynie, ostatnio zwyczajny "tępy" wojownik też okazał się ze wszech miar przydatny

Przy okazji zedytowałem też datę, oczywiście chodziło mi o styczeń. Na przysłanie karty jest tydzień czasu.

Jednocześnie zaznaczam, że system Pathfindera to ja dobrze znałem... ale 4 lata temu. Jak ktoś mi wyjedzie z jakimiś skomplikowanymi nowościami to będę się musiał najpierw w to zagłębić

A właśnie, jedna informacja o jakiej zapomniałem i która tyczy się zarówno historii postaci, jak i tego dodatkowego pliku:

Cytat:
Tak jak opisane to jest w podręczniku gracza do tej kampanii, możecie wybrać dodatkowo dwa traitsy (fragmenty waszej biografii dające niewielkie bonusy). W podręczniku są przykłady takich traitsów pasujących do otoczenia Kajdan. Ale tu macie pozostałe do wyboru:

Advanced New Rules

Trza zescrollować na dół do nagłówka Traits. Pamiętajcie jednak, że wybierając danego traita bierzecie na siebie też tę część życia waszej postaci. Jak weźmiecie bonus związany z głęboką wiarą, to pls, by ta postać faktycznie taka była
 

Ostatnio edytowane przez Tadeus : 10-01-2017 o 21:22.
Tadeus jest offline  
Stary 11-01-2017, 10:23   #4
 
Slan's Avatar
 
May be!
 
__________________
Myśl tysiąckrotna to tysiąckroć powtórzone kłamstwo.
Myśl jednokrotna, to niewypowiedziana prawda...
Cisza nastanie.
Awatar Rilija
Slan jest offline  
Stary 11-01-2017, 17:26   #5
 
Icarius's Avatar
 
Masz mnie na pokładzie.
 
Icarius jest offline  
Stary 11-01-2017, 18:50   #6
 
Tadeus's Avatar
 
No dobra. Mam pierwsze propozycje postaci i muszę powiedzieć, że jest grubo

Pod względem ras totalne zoo i egzotyka.

Co jednak w sumie może nie być takie głupie. Jeśli jest jakaś kampania, w którą taka postać się wpasuje, to właśnie ta. Wszak to wody bezprawia, gdzieś na końcu świata, któż będzie się czepiał takiego, czy innego dziwaka, gdy ten będzie miał ze sobą całą załogę i uzbrojony statek?

Ważne tylko, by z waszej strony wyszło to w miarę grywalnie i byście się nie pozabijali nawzajem. W przypadku dziwaków proszę więc zadbać o grywalność ich charakteru. Nawet jeśli to monstra, czy ufoludki, to mogą mieć jakiś tam swój dziwaczny kodeks honorowy czy potrzebę tworzenia wspólnoty. Bez tego może być ciężko ;]
 
Tadeus jest offline  
Stary 11-01-2017, 23:58   #7
 
Icarius's Avatar
 
Mnie do kampanii przekonała w zupełności osoba MG. Tadeus to znana i uznana co najważniejsze marka na forum. Mg jak mało który, więc panowie/panie do dzieła! Sesja będzie przednia.
 
Icarius jest offline  
Stary 12-01-2017, 21:17   #8
 
Panicz's Avatar
 
Brzmi intrygująco.

Nie dopatrzyłem się info o szacowanej długości całej sesji, a te 600 stron i kampanijność brzmią długoterminowo. I świetnie, ale mam pytanie, czy zamiarem jest lecieć przez całość na jednej sesji czy może ciąć kampanię na jakieś (dłuższe-krótsze) odcinki?
 
Panicz jest offline  
Stary 12-01-2017, 21:24   #9
 
Tadeus's Avatar
 
Ze względu na przejrzystość i porządek sesja pewnie podzielona będzie na tomy, tak jak kampania. Tylko to raczej podział symboliczny, bo ani nie planuje między częściami długich przerw, ani nie będę tworzył nowej drużyny do każdej części (no chyba, że się pozabijacie).

Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał się pisać tylko na kilka części, to przecież go nie zmuszę, by został. Nikt mi szczerze nie będzie w stanie obiecać, że na pewno wytrwa do końca tak długiej kampanii.

Jednocześnie ogłaszam tak orientacyjnie, że póki co mam tylko postacie "fizyczne" i nie ma nic okołomagicznego.
 
Tadeus jest offline  
Stary 13-01-2017, 01:31   #10
 
Panicz's Avatar
 
Jasna sprawa. Osobiście chodzi mi o to, czy będą przystanki, na których będzie można wysiąść po to, by potem - ewentualnie - wsiąść ponownie.

Wizja dość żwawej sesji z postami co dwa dni kusi, ale jeśli rozciągać to na dłuższy czas, a tak wygląda kampania, to robi się niepewnie (przynajmniej u mnie).

Stąd zastanawiam się, czy jest tu może zamierzenie trochę 'serialowe' - nowy rejs, nowy cel, nowa przygoda. Zawijamy do portu zgarnąć starych/nowych znajomych i stawić czoło nowym wyzwaniom. Przeszłość jest ważna, wszystko spina fabuła/postacie, a na horyzoncie majaczy większy cel, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pod nowy odcinek (tom/epizod/scenariusz) podłączyli się w guest appearance bohaterowie, których znamy z wcześniejszych przygód, ale którzy w międzyczasie pauzowali.

Naturalnie, pewnie potrzebny jest jakiś trzon drużyny (kapitan?), który będzie 'na stałe', a nacisk na mechanikę też pewnie nie sprzyja 'odstawce', ale sonduję opcję takich comebacków. Tak profilaktycznie, na wypadek, gdyby całościowo nie dało rady.
 
Panicz jest offline  
 Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:17.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170